Hazánkban a párok mintegy 18 százaléka gyermektelen. Ennek oka a férfi, vagy a nő meddősége. Normál esetben védekezés nélkül egy éven belül szinte biztosan bekövetkezik a gyermekáldás. Amennyiben mégsem történik meg a megtermékenyülés, érdemes szakorvoshoz fordulni. Amellett, hogy a meddőséget általában szervi problémák okozzák, sokat befolyásol az életvitel, a mentális állapot. A dohányzás ugyanolyan mértékben csökkentheti a termékenységet, mint a túlzott stressz.
Amennyiben egy éven belül nem következik be a megtermékenyülés, érdemes szakember segítségét kérni. A kivizsgálásokon mindkét fél részt vesz, így reálisan megállapítható, miért maradt el a gyermekáldás. Férfiak esetében a vizsgálatot andrológus végzi el. Első sorban a nemi szerv fizikai állapotát vizsgálják. Amennyiben nem áll fenn szervi probléma lehetősége, a spermiumok számát, mozgékonyságát, s jellemzőit is megvizsgálják.
1992-ben egy tudományos vizsgálat során megállapították, hogy az vizsgált egészséges populáció spermiumszáma mintegy 50 százalékkal csökkent. Ebből is látható, hogy a férfiak nemzőképtelensége, vagy nemzési nehézségei legalább olyan gyakoriak, mint a nőknél fellelhető meddőség. Amellett, hogy általában egy év sikertelen próbálkozás után érdemes szakorvos segítségét kérni, figyelembe kell venni az egyéni alkatok eltérőségét is. Néhány sikertelen próbálkozás nem jelent feltétlenül meddőséget.
Alacsony spermiumszám
Az alacsony spermiumszámnak rengeteg oka lehet. Okozhatja ugyanúgy a dohányzás, mint egy influenza. A probléma a betegség elmúltával, vagy a káros szokás elhagyásával megszüntethető. Férfiak esetében a különböző gyógyszerek, illetve maga a környezet is hatással lehet a spermium termelődésére. Az állandó magas hőmérséklet, a stressz egyaránt csökkenthetik a termékenységet.
A mozgási sebesség
A spermiumok mozgási sebessége legalább olyan fontos szerepet kap a megtermékenyítésben, mint azok száma. Amennyiben a "sebességgel" nincs probléma, alacsony spermiumszám esetén is létrejöhet a terhesség. Mozgásukat egytől négyig tartó skálán osztályozzák. A kisebb mozgékonyságot ugyanúgy okozhatják betegségek, mint más környezeti tényezők.
A meddőség lelki okai
Számos fizikai tényező mellett a lelki okok is befolyásolhatják a meddőséget. Előfordulhat, hogy egy férfi sportol, egészségesen táplálkozik, minden káros szenvedélytől mentes, mégsem képes a gyermeknemzésre. Az első intő jel az erekciós probléma. Ehhez a folyamathoz nyugalmi állapot szükséges, hogy az autonóm idegrendszer ezt irányító része megfelelően működjön.
Stressz hatására (legyen szó látványos idegességről, vagy elfojtott problémákról) merevedési zavarok következhetnek be. Amennyiben a férfi hosszabb időn át ki van téve a termékenységet gátló tényezőknek (stressz, dohányzás, stb.), az állandó sikertelenség önértékelési problémákhoz, depresszióhoz vezethet. Mivel azonban maga a depresszió is gátolhatja a termékenységet, nem érdemes saját tehetetlenségként, hibaként kezelni a gyermektelenséget. Első lépésként javasolt egy szakorvos (igény szerint emellett akár homeopátiás orvos) felkeresése. Ma már számtalan módszerrel orvosolható a probléma, s a kezelések természetes módszerekkel (masszázs, akupunktúra, természetgyógyászat) is kiegészíthető.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: