A családállításról
Bert Hellinger rendszerszemléletű pszichoterápiája családállítás, vagy családleképezés néven vált ismertté hazánkban. A most 85 éves Bert Hellinger élete első szakaszában katolikus papként misszionáriusi munkát végzett a dél-afrikai zuluk között. A náluk tapasztalt törzsi kultúra mélyen megérintette, és 50 éves kora körül nagy váltásra határozta el magát: a legújabb pszichoterápiás irányzatokat kezdte tanulmányozni. Módszerében összeköttetést teremt a hagyományos keresztény gondolkodásból ismerős értékek, valamint az archaikus törzsi bölcsesség, illetve a nyugati pszichológia világa között.
A családállítás általában csoportban zajlik. A kérdező, a kliens kiválasztja családtagjainak képviselőit a csoporttagok közül és felállítja őket a terem közepén (innen az elnevezés – családállítás). Bár idegen emberek képviselik a számukra ismeretlen családtagokat, mégis tisztán leképezik, megjelenítik a családi rendszer dinamikáját. Van, akihez vonzódnak, van, aki taszít, esetleg valaki hiányzik… Ilyenkor kiderülhet, a kérdező tudattalanul kihez kötődik, kinek a sorsát cipeli. Talán egy előző kapcsolatához való kötődése akadályozza abban, hogy saját életét élje és új párkapcsolatot építsen. Az út ekkor a tiszteletteli elfogadáson keresztül vezet. Csak a régi kapcsolatot megtisztelve, értékeit szívébe fogadva léphet tovább az ember. A neheztelés, harag dédelgetése további kötést eredményez, ami megnehezíti az életét.
Mindez nem elmélet, vagy szabálygyűjtemény, hanem élő valóság, mely egy családállításon a szemünk előtt bontakozik ki. Ha nyitottan figyelünk, magunk láthatjuk azokat a törvényszerűségeket, a Szeretet Rendjeit, amelyek egy családi rendszerben vagy párkapcsolatban működnek.
Lássunk ezek közül néhányat:
Gyökerek
Életünket szüleinken keresztül, szüleinktől kapjuk. Életerőnkkel akkor kerülünk kapcsolatba, ha tiszteljük és elfogadjuk ezt a tényt. Ha megítéljük, kritizáljuk őket és elvárásokat támasztunk, azzal megpróbálunk föléjük kerekedni. Ekkor azonban az Élet iránya ellenében menetelünk, nem csoda hát, ha nehézségeink vannak, mintha ellenszélben gyalogolnánk. Az Élet iránya szüleinktől halad felénk, és rajtunk keresztül gyermekeink felé. Velük való kapcsolatunk ebből a szempontból soha nem lesz egyenrangú, hiszen ők adnak és mi elfogadunk. Ha képesek vagyunk elfogadni, kapcsolatba kerülünk gyökereinkkel, erőnkkel, s ez túlcsordul rajtunk: továbbadjuk párunknak és gyermekeinknek.
Bár az életet édesanyánk és édesapánk együtt adja tovább nekünk, mégis, férfiként az apához, nőként pedig az anyához kell valamivel közelebb állni lelkileg. Hiszen a férfierőt az apától kapja a férfi, a női erőt pedig az anyától kapja a nő. Először tehát a saját családban kell rendet tenni, hogy a férfi tisztelje az apját, a nő pedig tisztelje az anyját – írja Bert Hellinger. Ekkor lesznek képesek felnőtt kapcsolat kialakítására.
Párkapcsolat
Szüleinkkel szemben Kisebbek vagyunk, és ők a Nagyok. Egy párkapcsolat azonban egyenrangú felek szövetsége. Egyenrangúak vagyunk, de nem egyformák. Mindannyian ismerjük, ahogy a feleség nevelni igyekszik a férjét vagy a férj megpróbálja átformálni a feleségét. Nagy baj azonban, ha ez sikerül – ha egyformák leszünk, eltűnik a polarizáció, az éltető feszültség közöttünk.
Hellinger barokk versenyműhöz hasonlítja a párkapcsolatot. Az állandó alsó szólam, a basso contiuno, mely minden dallamot aláfest, így hangzik: Elfogadlak téged! Elfogadlak feleségemnek! Elfogadlak férjemnek! Ha ez zeng közöttünk, minden konfliktusra találunk megoldást. Ha nem, mindenből tudunk konfliktust gyártani.
Egy párkapcsolatban állandóan adunk és kapunk. Ha e kettő kiegyensúlyozottan működik, a kapcsolat épül, egy felfelé tartó spirálba kerülünk. Adok, a párom pedig ezt viszonozza valamivel, s mert szeret, kicsit többet ad vissza. Ezt én elfogadom, s késztetést érzek, hogy én is adjak, kicsivel többet, mint amennyit kaptam. Így egy folyamatos adok-kapok építi a kapcsolatunkat.
Mi történik akkor, ha az egyik csak ad, a másik pedig csak elfogad? Ilyenkor felborul az egyensúly, és annyira eltolódik, hogy aki addig csak kapott, már nem fogja tudni viszonozni, s végül elmenekül a kapcsolatból. Ezt azzal előzhetjük meg, ha megtanulunk várni és elfogadni. Miután adtunk, megállunk és lehetőséget adunk a másiknak, hogy ő is adjon.
Hellinger szerint, nem csak a jót kell azonban viszonozni, hanem a rosszat is. Ha az egyik feltétel nélkül megbocsát, azzal ismét csak felborul az egyensúly. Azt javasolja tehát az egykori katolikus pap, hogy a megbántott fél adja vissza a rosszat is – ám a szeretet okán, egy valamivel kisebb mértékben! Így a mérleg újra egyensúlyba kerülhet. Ez egyike Hellinger provokatív és sokat vitatott kijelentéseinek. Érdemes azonban szem előtt tartani: a puding próbája az evés! Ezt a megfigyelést a tapasztalat szülte és a gyakorlat igazolja.
Valami nagyobb felé…
A párkapcsolat sokak számára a cél, pedig valójában ez még csak a kezdet. A teljes emberi élet kezdete, amelynek hihetetlen mélységei vannak. Amíg csak a másik embert vesszük észre, valahogyan korlátozott a látásmódunk. Valami még hiányzik. Fel kell nőnünk oda, hogy kimondjuk: Szeretlek téged, és azt is, ami téged és engem vezet. Ekkor kitágul a horizontunk, felfedezünk valami rajtunk túlmutató erőt. Valamit, ami nagyobb mindkettőnknél, s amelynek mégis mind a részei vagyunk.
Befejezés
Rövid írásomban nem törekedtem teljességre. Más, nálam avatottabb szerzők megtették ezt: javaslom az Olvasónak, ha valami megfogta mindebből, olvasson utána a családállítás egyre szélesebb körű, magyar nyelven is elérhető szakirodalmában. Itt köszönettel említem a Bert Hellinger előadásaiból válogató Maradandó Boldogság című könyvet, melyből cikkemhez is merítettem (a szó szerinti idézeteket dőlt betűvel jelöltem).
Olvasni jó – még jobb azonban saját szívünkben tapasztalni az összetartozás és megbocsátás gyógyító erejét. Ma már sokan foglalkoznak családfelállítással, azt javaslom, az érdeklődő keressen szakavatott vezetőt. A választásban hallgasson bátran a szívére!
A Napszikra Terápiás Stúdióban havi rendszerességgel érhetőek el a családállítás alkalmak, bővebb információt a www.napszikra.hu oldalon találhat.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
|
Boldog DánielCsaládállító tanácsadóElérhetőségeim: Telefon: 06-20/543-69-02 E-mail: boldogdaniel@gmail.com Honlap: http://www.boldogdaniel.hu/ |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)