Emberi mivoltunk lehetőség arra is, hogy megértsük ilyen viszonyulásainkat, és változtatni tudjunk magunkon, ezáltal a környezetünkön is, ha az szükséges. Ez nem jelenti azt, hogy a változás törvényszerűen meg is történik, de talán ebben rejlik a sors alakíthatóságának, illetve determináltságának, sorsszerűségének összefonódása.
A változás állandó, a megértés, tudatosítás, változtatás csak lehetőség. Ennek a kettősségnek a konfliktusmegoldásához, a belső megdolgozásához szükség van a hitre, spirituális útra, reális önismeretre.
Jelen korunkban, olyan változásokon megyünk keresztül, amiben a régi értékek már nem adnak támpontokat, az újak pedig még kialakulatlanok. A folyamat évszázadokban mérendő, így több generációt érint. Most talán a politika, gazdaság, életszínvonal, fogyasztói társadalom, nyersanyag, képzettség stb. fogalomkörében keressük a helyünket, értékeinket leginkább. Nem ismerünk „sem Istent, sem Embert”. Valójában ez egy újra megismerési folyamat, ami kidolgozza a szenvedéseinket, amik mentén tapasztalunk.
Magyarországon (és ez nem biztos, hogy túlzás) szinte már tradíciója van az értékvesztett létformának. Egyöntetű biztonságvesztésről van szó, amiben a biztonságra törekvések ösztönös formáiban, teret kap a halál-ösztön is, mert aki nem él túl, az meghal…
A nők kezükbe veszik életük irányítását, a férfiak elengedik. Végeláthatatlan örömre törekvés, vágyhajszolás következik, amit az egyén megélni mégis képtelen, mert nincs benne a spiritualitás, az alaprend, így az gyakran üres, léleknélküli.
A nők érzelmi hiányokat élnek, a férfiak elégedetlenek a teljesítményükkel. Ez szociális, egészségügyi problémákat okoz, leépüléshez vezet. Ebben a lefelé húzó örvényben a mélypont ösztönös keresése zajlik, ami alapja az elrugaszkodásnak, a változtatásnak. Sokan halnak meg szó szerint és szimbolikusan ebben a tapasztalásban.
A férfiak nehézségének egyik fontos (ha nem a legfontosabb) oka az érzelmeikkel való kapcsolatukban rejlik. Legtöbbünknek felismerni is nehéz az érzelmeinket, a: beismerés, belátás, egészséges kontrollálás már olyan dimenziók, amihez „várfalakat” kellene áttörni, amit a hárításainkból építettünk fel. Férfiként lehetőséget látni az érzelmek megosztásában, (esetleg, pl.: elsírásában) szinte lehetetlen. Pedig nőiesedünk. Minél inkább tagadjuk, annál inkább megvalósul. Lassan oda érkezünk, ahol a nőket kell vezetni, és a férfiakat kordában tartani. Ezt a folyamatot segítség nélkül átélni nehéz. A megoldáshoz segítséget kérni még nehezebb, miként nem könnyű megfogalmazni azt sem, hogy mire és kitől is várunk válaszokat? Ez a legnehezebb. A társadalom, amiben élünk, nem segít, sőt, nem is jut el a probléma valóságos súlyához.
Ahhoz a lélektani folyamathoz, ami fejlődési stációkat is jelent (fiú, férfi, férj, apa, nagypapa) az érzelmeink érésén, vagyis egy alapvető érettségen át vezet az út. Ehhez az „utazáshoz” érdemes segítséget kérni szakembertől, mestertől, lelki vezetőtől, stb., mert az előttünk sorakozó generációknak, még jócskán szüksége van ránk.
Természetesen az első lépést önmagunk felé, magunknak kell megtenni. Sokan azt gondolják, hogy ez is anyagi kérdés. Nehéz belátni, mégis igaz, hogy lelki erőt nem árulnak sehol, így megvásárolni sem lehet azt, így, a család szempontjából is csak az érzelmileg felnőtt férfi képes kellő biztonságot nyújtani. A mostani hajszolt, sikerorientált, teljesítmény centrikus világunkban a napi megélhetés, csekkek terhe alatt nem a hitel, hanem a hit a hiányzó láncszem.
Amíg a hithez, önmagunk és őseink hitéhez, a természet és az ember eredendő létének mikéntjéhez nem találunk vissza, addig az érzelmeink ködében kell közlekednünk.
De van kiút, ami egy út, de amin csak bárki, önmaga indulhat el... - és indulni, most is, ebben is könnyebb egy közösség biztonságában, esetleg sorstársak, közös problémákat megélők között, mint egyedül.
Ezért is hívom mindazokat egy olyan klub-jellegű, általam vezetett „FÉRFISZEREPEK” c. foglalkozás-sorozatra, ami kezdetben ugyan csak négy alkalomból áll, de ami így, egy hosszútáv első lépéseként, már maga, az új út kezdete lehet…- amelyben legyen az érdeklődő férfi, vagy nő, akit a fenti probléma gyökere foglalkoztat, megkeresheti és megtalálhatja saját kérdéseit, egyben válaszait is…
Nagy-György Attila szocioterapeuta / Napszikra Terápiás Stúdió Bp.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
|
Nagy-György AttilaFérficsoport-vezető, szocioterapeutaÉletvezetési-, önismereti-, sorstársi csoportvezető Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/260-29-06 E-mail: info@napszikra.hu Honlap: http://www.napszikra.hu/szakemberkereso http://www.napszikra.hu/terapeuta/nagy-gyorgy-attila |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)