Influenza és vitaminok
Minden évben rendszeresen visszatérő, emberek sok ezreit gyötrő betegség az influenza. Betegség, amely a levegőben cseppfertőzéssel nagyon gyorsan terjed, ezért sok esetben járványról beszélünk, amely bekövezte esetén közintézményeket - kórházakat, iskolákat, óvodákat - kell ideiglenesen bezárni.
Az influenzavírus a huszadik század során igen komoly járványokat okozott, mégpedig azon tulajdonsága okán, hogy képes genetikailag változni. Általunk ismert törzs, amelyekkel találkozunk: az influenza A és B típusai. E két törzs, amely évről-évre a legnagyobb számú megbetegedést okozza. Ezek azok az influenzavírusok, amelyek 0 °C-on több mint 30 napig, emberi testhőmérsékleten kb. egy hétig és nagyon alacsony hőmérsékleteken, határozatlan ideig fertőzőképesek maradnak. A betegség cseppfertőzéssel terjed.
Az influenzát sokan összetévesztik a megfázásos betegségek tüneteivel, ezért vegyük sorra, melyek a megfázástól eltérő, influenza megbetegedés tünetei:
Az influenza légúti megbetegedés, amely a megfázástól eltérően, a fertőzést követően 24-48 órán belül hirtelen támad. Egyik napról a másikra arra ébredhetünk, hogy lázasak vagyunk - 39 fok felett -; ráz a hideg, fájnak ízületeink, rossz a közérzetünk, majd tüsszögéssel és köhögéssel tetőzik.
Mit tegyünk, ha influenzásak vagyunk?
Maradjunk otthon. Ezzel megelőzzük azt, hogy másokat is megfertőzünk!
Pihenjünk sokat, kerüljük a szervezetünket terhelő erőfeszítéseket!
Csillapítsuk a lázunkat a már ismert lázcsillapítókkal!
A közönséges megfázásnál is alkalmazott szerek, pl. orrdugulást oldó szerek vagy az inhalálás enyhítik a tüneteket.
Fogyasszunk sok folyadékot, vitaminokat, könnyű ételt!
Feltétlen menjünk orvoshoz, mert az influenza szövődménye - tüdőgyulladás -, halálos is lehet!
Hogyan előzhetjük meg a megbetegedést?
Leghatékonyabb módja az időben beadott védőoltás, amely ma ingyen rendelkezésére áll a veszélyeztetett korosztálynak, és a krónikus betegségben szenvedőknek. Minden tévhit elkerülése végett le kell szögezni, hogy az influenza védőoltásnak nincs mellékhatása, az oltástól nem kapunk influenzás megbetegedést. Csak helyi reakció jelentkezhet a helyén, mint bőrpír vagy duzzanat.
A betegség megelőzése nem köthető időszakhoz, ha egész évben bőséges, vitaminokban gazdag élelmiszerrel táplálkozunk, erős az immunrendszerünk, kevésbé vagyunk kitéve az általában tél végén - vitaminszegény időszakokban -, bekövetkező fertőzés veszélyének.
A vitaminok zsírban és vízben oldódnak. Leghatásosabb, ha élelmiszerekkel visszük a szervezetünkbe, természetes úton.
Zsírban oldódó vitaminok:
A-vitamin
D-vitamin
E-vitamin
K-vitamin
Vízben oldódó vitaminok:
B-vitamin
B2-vitamin
niacin,
pyridoxin,
pantoténsav,
biotin,
folsavak,
B12-vitamin
C-vitamin
Fogyasszunk tehát minél több vitamint! Szervezetünknek például napi 250 milligramm C-vitaminra van szüksége.
Melyek azok az élelmiszerek, amelyek gazdagok vitaminokban?
Minden zöldség, gyümölcs tartalmaz vitamint. Ezért fontos, hogy minden étkezéshez együnk bőségesen salátát, gyümölcsöt. Télen, amikor szűkebb a zöldségek kínálata, együnk sok savanyú káposztát, amely a legtöbb C-vitamint tartalmazza.
Érdekességként hadd említsük meg, hogy az emberi szervezet nem tud pl. C - vitamint előállítani, ezért is volt olyan fontos felfedezése.
A betegségnek, mint a skorbut, amelyet a C-vitamin hiánya okoz, első leírása Hippokratésztől (Kr. e. 460 - kb. 380) származik. 1536-ban egy francia felfedező, Jacques Cartier, a Szent Lőrinc folyón hajózva a bennszülött indiánok segítségével mentette meg skorbutos embereit a haláltól. Az indiánok által életfának nevezett növény (kanadai vagy fehér cédrus, Thuja occidentalis) tűleveleinek teafőzetét használta fel. Mint utóbb bebizonyosodott, 100 g tűlevélben 50 mg C-vitamin található. De ki ne hallotta volna James Cook kapitányról, aki a skorbut megelőzése miatt, felfedező útjain a citrusfélék fogyasztását kötelezővé tette a legénységnek, ezért nem vesztette el embereit.
Mégis sok vita előzte meg, a vitaminok, pontosabban a C-vitamin fontosságát. A végső megoldást a C-vitamin felfedezése jelentette, amely Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik az 1930-as években.
Felfedezés, amelyért Nobel díjat kapott 1937 - ben a magyar tudós.
Egészségkoktél:
2 narancs
1 grapefruit
2 dl joghurt (natúr)
1-2 evőkanál méz
Elkészítése:
Daraboljuk fel a gyümölcsöket, majd keverjük össze a joghurttal, és a Családinet oldalán is bemutatott csodálatos mézzel.
Kellemes ízű, lázas betegnek igen hatásos ital.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)