Miért is jobb a távmunka? A munkáltató kiadásai az eddigiek ötödére csökkennek, az alkalmazottak ragaszkodóbbak, kevesebb a felmondás vagy a szabadságon töltött idő. Mégis, számunkra elképzelhetetlennek tűnik a távmunkás-karrierlétra létezése, hiszen a legtöbb munka időszakos, vagy éppen egy adott feladat megoldásáról szól. Legalábbis hazánkban a munkáltatók távmunka terén szerzett kevés tapasztalata miatt alig akadnak főállású távmunkások.
Ez nagyban hátráltatja a karrierépítést, hiszen alkalmi munkákból csak referenciát nyerhetünk. A legfontosabb- és legelső lépés azonban a munkáltató meggyőzése arról, hogy elengedhetetlen egy távmunkás alkalmazása, s ez az ő érdeke is, nem csupán kényelmi szempontból előnyös.
A jó önéletrajz: út a sikerhez
Aki többször is próbálkozott már egy-egy távmunka ajánlatra jelentkezni észrevehette, hogy a legjobb (sőt, még a legrosszabb) ajánlatokra is rögtön lecsapnak. A távmunkásokat kereső munkáltatók általában nem rendelkeznek elég tapasztalattal ezen a téren, így azzal sincsenek teljesen tisztában, milyen plusz dolgokat kell tudnia egy távmunkásnak.
Ezen felül, ha csak egy napig is élt hirdetése, szinte teljesen biztos, hogy önéletrajzok százai érkeznek válaszul. Ezek végigolvasása már önmagában is művészet, ezért fontos, hogy jelentkezésünk (hacsak külön nem kérik) ne tartalmazzon külön motivációs levelet és fényképet.
Levelünkhöz ne csatoljunk nagy méretű fájlokat, ezek sokszor automatikusan a kukába kerülnek. Az önéletrajz legyen rövid és célratörő, mindig a meghirdetett munkakörhöz kapcsolódó ismereteinket hangsúlyozzuk.
A bérezés kényes téma
A munkaadó fent említett tapasztalathiánya miatt gyakran a távmunkás tehet ajánlatot a bérezésre. Ez talán az egyik legkényelmetlenebb feladat, hiszen ha sokat mondunk, automatikusan más munkaerő után néznek, ha keveset, fenn áll a veszély, hogy munkánkkal ellentétes arányba kerül a fizetésünk.
Célszerű először utánajárni, hogy hagyományos munkakörülmények között ugyanilyen pozícióban és munkakörben dolgozó alkalmazottak mennyit keresnek. De azt is figyelembe kell venni, hogy a munkáltatók nemcsak a távmunka miatt egyébként is kieső költségeken (irodabérlés, utazási költség megtérítése), hanem a munkabéren is szeretnének spórolni.
Reális ajánlattételhez vegyük figyelembe a hasonló pozícióban dolgozók fizetését, és számoljunk utána, saját kiadásunk mennyivel csökken, ha otthonról dolgozhatunk. A kért bér mindenképpel legyen néhány százalékkal kevesebb, mint hagyományos munka esetén, de soha ne mondjunk túl keveset.