Mire figyelj, hogy felszámold a káoszt? Íme néhány rendrakási gyorstrükk!
1. Legyen meg az alaprend a fejedben, mint egy igazodási pont
Mi számít elfogadható rendnek? A cipők az előszobában letéve, vagy azt is be a cipős szekrénybe? Beágyazol vagy sem, a konyhaasztal üresen marad vagy az üdítők, poharak rajta szoktak maradni? Legyen egy megvalósítható kép a fejedben arról, hogy mi az, ami már rendnek számít.
2. Tartsd tisztán, üresen a nagy felületeket!
A szem általában a nagy felületeket látja meg először, ide irányul a figyelem: az egyszínű szőnyegen 2 db játék eldobva már „rendetlenség” érzetet kelt, miközben 10 mp felszedni őket és bedobni egy játékkosárba. A hálószobai ágy bevetése szintén rendezett összhatást kelt. Az ágyazás után legjobb, ha ide nem kerül vagy nem marad itt semmi: ha átöltözöl, mert pl. takarítasz, de majd visszaveszed utána az előző ruhád, akkor azt ne dobd ide, inkább a székre tedd, vagy szobainasra, és máris rendezett marad a szoba. Dohányzó asztal, konyhaasztal szintén jó, ha szabadon marad, illetve 1-1 megszokott dolog van rajta: például egy dekoráció, vagy a konyhaasztalon a frissítők, gyümölcskosár. Ha egyszerre több pár cipőt használ a család minden tagja, az épp nem aktuálisakat érdemes visszatenni a cipős szekrénybe: sokkal rendezettebbnek fog hatni (még akkor is, ha csak gyorsan bedobálod).
3. A zárt helyeknek jótékony hatása van
Míg a nyitott, nagy felületek szabadon hagyása rendezettséget sugall, a zárt helyek jól segítik a holmik elnyelését. Legjobb persze, ha mindennek megvan a helye és rögtön oda pakolsz, de érdemes szabadon hagyni egy szekrényben egy polcot vagy fiókot, esetleg egy nagyobb zárt kosarat, amiben alapjáraton semmit sem pakolsz. Ha SOS kell rendet raknod, a nagy felületek „kallódó” holmijait ide helyezheted, aztán amint tudod, innen majd szortírozod a dolgokat a saját helyükre. Ezzel pár perc alatt rendet rakhatsz. Viszont csak 2 esetben működik: ha előzetesen fel volt állítva az alaprend, és ha mihamarabb helyükre teszed a dolgokat (különben csak egy lomtárat fogsz üzemeltetni ilyen módon).
4. Kosarak és dobozok: ápol és eltakar
Alapjáraton is alkalmazhatsz dobozokat és kosarakat a tárolásra: nálam például úgy néz ki az íróasztalom rendezett alaphelyzete, hogy a laptopomon kívül néhány füzet és könyv található meg rajta, illetve egy dekoratív zárt kosár, amelybe az apróságokat tárolom. Ha nincs időm, akkor csak bedobálok ide mindent, ami zavarja a rendezettséget, időként pedig ebben is selejtezek, rendet rakok. A nappaliban a dohányzó asztal alsó részében van egy kosár, amelybe azokat a játékokat szoktam bedobálni, amelyek épp a kanapén vagy azalatt maradtak. Pár naponta ürítem, helyre teszem.
5. A kevesebb néha több
Nem annyira „gyorstrükk”, inkább alapelv: ha kevesebb dísztárgy és egyéb mindenféle van alapból a háztartásban, vagy legalábbis jól látható helyen, annál rendezettebbnek fog tűnni a lakás: még ha kallódik is egy-két mindenféle, az összkép nem lesz annyira zavaros, mintha még a dísztárgyak is növelnék a vizuális ingereket.
Forrás: Anyu Tervez
Kép: kirkandmimi / pixabay
Kapcsolódó cikkeink:
- 6 szuper tipp, amelytől könnyebben fog menni a rendrakás
- 7 tipp, hogyan tegyünk rendet a pincében
- Ha jót akarsz, ezeket az élelmiszereket ne tárold a hűtőszekrényben
- Tippek a konyhai rendrakáshoz
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)