Tündérmeseként indult
A kapcsolat elején minden leányálomnak tűnhet, nemcsak a szerelem miatti lila köd következtében. A későbbi bántalmazó a kezdetek kezdetén felettébb megnyerő modorú, mindenkivel kedves, barátságos, ő az igazi herceg fehér lovon. A környezete szerint is valóságos főnyeremény a valódi álomférfi megtestesítője, akiből évszázadonként egy születik. Ő viszont a manipuláció nagymestere, amit tud magáról sőt büszke is eme képességére, természetesen a külvilág nem tudhat róla. Mindent és mindenáron elkövet, hogy az általa kreált és mérnöki pontossággal kialakított kép hitelesnek tűnjön. A kapcsolat elején minden földi jóval elhalmozza élete párját, szinte a tenyerén hordozza hercegnőjét. Mindenben ő akar a legtökéletesebb lenni. Amennyiben a későbbi áldozat barátai, vagy szülei észreveszik, hogy a hiba a gépezetben van és erre fel is hívják a figyelmet, a királyfi saját magát próbálja szenvedő alanynak feltüntetni, majd fordul a kocka.
Mennyből a pokolba
A feltétel nélküli szeretet megszűnik, kettejük kapcsolatában repedés, majd törés jön létre. Az egymás iránti tisztelet egyre kevésbé érzékelhető, a közöttük levő egyensúly felborul. Az eltérő vélemények felszínre kerülnek, és az együttlét velejárói lesznek. A bántalmazottat egyre gyakrabban érik a különféle becsmérlő megjegyzések, a partner lenéző sértegetése, ami terrorizálásba billenhet át. Hiszen bármilyen áron neki kell lennie a háború győztesének.
A fokozatos és folyamatos lelki, szóbeli bántalmazás fizikai erőszakba csaphat át. A szenvedő félnek az önbizalma csökken, egyre inkább elbizonytalanodik, végső esetben ez a mindennapi rutintevékenységeiben is megmutatkozik. Az önérvényesítő képessége sérül, egy idő után nem képes önmagáért kiállni, mert meggyőződése, hogy képtelen megvédeni magát, hiszen neki senki nem hisz. Végül teljesen átadja magát a terrornak.
Test elleni erőszak
A társadalom többségének a felháborodását általában a nők ellen elkövetett fizikai erőszak okozta sérülések, halálesetek váltják ki. A médiában közzétett horrorisztikus látványt nyújtó képek verik ki a biztosítékot. Nemcsak az áldozat lökdösése, felpofozása, fojtogatása, hajánál való húzása, késsel, fegyverrel való fenyegetése tartozik ebbe a kategóriába. Testi erőszakról beszélünk akkor is, ha a bántalmazó az áldozat mozgásszabadságát korlátozza, bezárja a szobába, nem engedi ki a lakásból, megfosztja az alapvető szükségleteinek kielégítésétől.
„El ne felejtsem a napszemüvegemet felvenni, ha a kollégák kérdezik, miért vettem fel, kitalálom, hogy kötőhártya gyulladásom van. Tegnap úgy érzem semmi rosszat nem követtem el. Elfelejtettem, hogy egy órával hamarabb jön haza a férjem, és nem melegítettem meg a vacsoráját. Viszonylag könnyen megúsztam, csupán egy hatalmas pofont kaptam, ez elenyésző, legalább be tudtam menni dolgozni, nem kellett hazudnom, mint múltkor, mikor hasba rúgott és a bordámat törte el.”
Lelki erőszak
Ilyen esetekben is végtelen lehet az elkövető „eszköztára”. Birtokába veszi, beteges módon, indokolatlanul féltékenykedik, a külső környezetétől elszeparálja. Távol tartja a barátoktól, barátnőktől, akár a családtagjaival sem engedi az érintkezés egyetlen formáját sem. Nem ritka, hogy a napirendjét is ő határozza meg, minden tevékenységét követi, leellenőrzi. A személyiségét próbálja megsemmisíteni, saját képére formálni. A céljához le kell építenie az önbizalmát. mindenbe beleköt, lekicsinyli, mások előtt megszégyeníti, nyilvánosan megalázza.
„Világéletemben szerettem az embereket. Imádok, vagyis imádnék nagy társaságba járni. A házasság elején nem is volt ezzel semmilyen probléma együtt jártunk szórakozni, közös volt a baráti kör. Aztán valami megváltozott, pedig egyszer sem közeledtem félreérthetően egyetlen férfi irányában sem. Természetes, hogy a gyerekkori barátnak kölcsönösen puszit adtunk. Ez a múlt idő. Évek óta nem mehetek egyedül sehová, a telefonomat állandóan nézegeti. Az özvegy apámat sem látogathatom nélküle, persze ő nem sejt semmit, előtte igazi úriembernek mutatja magát és folyamatosan dicsér. Azért teszi, hogy meg ne neszeljen semmit, mert akkor jól tudja, nem úszná meg szárazon. Bezzeg otthon a sárba tipor, mindenbe beleköt, lehet, hogy igaza van, és tényleg buta vagyok, és véletlenül van két diplomám?”
Szóbeli erőszak
A folyamatos fenyegetőzés az együtt töltött idő velejárója. A partnerre szinte minden egyes alkalommal sértő megjegyzéséket tesz. Állandóan lesajnálja, semmibe veszi a szavait.
„Mikor végre hónapok után az egyik barátnőmmel találkoztam, persze a párom tudta nélkül, szóba került a család. Pironkodva szemlesütve néztem Julit, ahogy fülig érő szájjal beszélt a gondoskodó férjéről. Évtizedek óta ismerem, szinte együtt nőttünk fel ismerjük egymás minden rezdülését. Szégyenemben a párom sértegetéseinek tizedét sem mondtam el. A második mondatnál felkiáltott: Normális vagy? Hagyd el, azonnal! Könnyű neki mondani - gondoltam magamban.”
Szexuális erőszak
Kénye-kedvére a bántalmazó határozza meg a szexuális együttlét számát, és formáját, ami erőszakos cselekedet révén, kvázi megerőszakolást jelent. Az esetleges ellenállás miatti düh folyamatosan, és fokozatosan nőhet. Kiszolgáltatott prostituáltként tekint áldozatára.
„Alig vártam, hogy elérkezzen a menstruáció ideje, a vért nem szereti, vagyis ott a nemi szervem környékén, akkor békén hagy, vagyis nem kényszerít szexre, viszont amiatt megver, de még mindig jobb a behatolásnál. Abban a szerencsés helyzetben egy kisemmizett rongybabának érzem magam. Egy ideig tiltakoztam, akkor elvert, mostanában nem állok ellen. Minek úgy is megteszi, mert megteheti.”
Gazdasági erőszak
A bántalmazó megtiltja, hogy a bántalmazott szabadon rendelkezzen a gazdasági erőforrásaival. Vagy nem engedi dolgozni, anyagi lehetőségeit még inkább korlátozva, vagy a saját keresményét is kompromisszumok nélkül osztja be.
„Mindig napra pontosan tudta a fizetésem időpontját, e tekintetben rettentően precíz volt. Szerencsémre fix a bérezésem, ellenkezőleg, gyanakodna, hogy a borravalómat tudtán kívül elköltöm. Fizetésnapkor hazaérve rögtön átadom a béremet, ő szó nélkül elteszi. Előtte a fejemhez vágja: ennyit tudsz, én háromszor ennyit keresek. Ha valamit szeretnék magamra költeni, nincs szabad választásom, ő dönti el, mi a jó nekem.”
Pokolból vezető kiút
A bántalmazott traumatizált, sérült áldozatoknak azonnali segítségre van szükségük. Sok esetben többek között a félelem, bizonytalanság miatt nem akarnak szakemberekhez fordulni. Nagyon fontos, hogy, ha lehetősége van rá nem szeparálja teljesen el a bántalmazó - egy biztonságos, akár munkahelyi, baráti társaság vegye körül. Valakihez feltétlen bizalommal tudjon fordulni, aki átérzi a problémája súlyosságát, nem bagatelizálja el a helyzetét. Legcélravezetőbb, hogy a tanácsadást a szakemberekre bízzuk. Óriási siker ebben az esetben az is, ha segítünk felismertetni vele tarthatatlan helyzetét, amin változtatni akar.
A következő oldalon elérhetőek hol kaphatnak segítséget a bántalmazott nők:
https://nane.hu/erintetteknek/hol-kaphatok-segitseget/
http://bantalmazas.hu/szervezetek
Ajánlott oldalak:
Kép forrása: Pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)