Sajnos a temetőket nem mindenki lelkiismereti, vagy kegyeleti okokból látogatja. Szomorú tapasztalatunk, hogy ezekben a napokban a temetők közvetlen környezetében gyakrabban fordul elő gépjárműlopás- és feltörés, kerékpárlopás, zseblopás, továbbá megnő az esélye a lakástulajdonos távollétét kihasználó betöréses lopásoknak.
Otthonaik elhagyását követően, kérjük Önöket, hogy:
- Ne felejtsék el bezárni az ablakokat (kamra, fürdőszoba, pince, mosdó, WC), ajtókat!
- Amennyiben van, aktiválja a biztonságtechnikai eszközöket.
- Távolléte idejére kapcsolja ki a csengőt, hogy a lakás elhagyatottsága ne legyen könnyen ellenőrizhető.
- Akár rövidebb (1-2 nap) ideig is távol marad otthonától, kérje meg rokonait, megbízható szomszédait, hogy nézzenek rá lakására.
- Figyeljünk egymás és szomszédaink értékeire, valamint közvetlen lakókörnyezetünkre.
Közlekedés során:
- A tömegközlekedési eszközöket igénybe vevők lehetőség szerint használják a pályaudvari érték- és csomagmegőrzőket.
- Fokozottan figyeljenek értéktárgyaikra és irataikra, azokat soha ne hagyják felügyelet nélkül!
Gépjárműlopások- és feltörések megelőzésével kapcsolatosan:
- Mielőtt a személygépjárművét elhagyja - még akkor is, ha rövid időre marad távol -, győződjön meg arról, hogy a gépjárműve ajtaja, ablakai be vannak-e zárva!
- Az indító kulcsot tartsák maguknál!
- Amennyiben lehetőség van rá, parkoljanak az arra kijelölt őrzött parkolóban. Az esti órákban pedig olyan helyet válasszanak, ahol jó a közvilágítás, illetőleg a parkoló átlátható.
- Semmilyen értéktárgyat, okmányt, táskát ne hagyjanak látható helyen a gépjárműben!
- Mielőtt elindulnak a járművel, vizsgálják meg, hogy a jármű zárszerkezete és az ablakai érintetlenek-e, vannak-e azon látható külsérelmi nyomok. Amennyiben vannak, azonnal értesítse a rendőrséget, hívja a 112 segélyhívó számot!
- A biztonság érdekében alkalmazzanak mechanikai és elektronikus vagyonvédelmi biztonsági rendszereket, eszközöket, melyek beszerelését szakműhelyben végeztessék el.
Néhány jó tanács az alkalmi lopások megelőzésével kapcsolatosan:
- Jól látható, forgalmas helyen zárják le kerékpárjaikat, mivel a gyalogos forgalomnak visszatartó ereje van a tolvajokkal szemben!
- Jegyezzék fel kerékpárjaik azonosításra alkalmas jellemzőit, ismertető jegyeit (típus, vázszám, méret, szín, felszerelések, sérülések, stb.).
- Gravírozással, illetve az egyre elterjedtebb, ún. mikropontos jelölési rendszer alkalmazásával egyedi azonosító jelekkel is elláthatják kerékpárjaikat.
- Használjanak legalább két, jó minőségű erős zárat! A lakat (zár) lehetőleg olyan legyen, amely a vázat és a kereket is átéri! A kerék és a váz legyen mindig együtt, egy stabil tárgyhoz (pl. fa, kerékpártartó, korlát, stb.) rögzítve.
- Soha ne hagyják őrizetlenül táskájukat, miközben a kegyeleti helyet, illetve környezetét rendezik, még ha csak épp vízért vagy csupán a konténerhez mennek is!
- Ha az alkalmi lopás folyamatát észlelik, lehetőség szerint ne szálljanak szembe a tolvajjal, mert általában többen vannak és erőszakosan reagálhatnak! Hívjanak segítséget, értesítsék a rendőrséget!
- Ha az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréljenek zárat, ha pedig a bankkártyájuk tűnt el, azt azonnal tiltsák le.
A zseblopások kockázatát jelentősen csökkentse, fogadja meg a következő ajánlásainkat:
- Pénztárcájukat, bankkártyájukat tegyék biztonságos helyre! A ruházatuk belső, lehetőleg zárható zsebében, a kézitáska belső részében nagyobb biztonságban vannak.
- Ne tartsanak maguknál sok készpénzt, lehetőleg bankkártyával fizessenek!
- A bankkártyát és annak PIN kódját soha ne tartsák egy helyen, pénzfelvétel esetén ügyeljenek arra, hogy idegen személy ne láthassa a beütött kódot, valamint azt se, hogy mennyi pénzt vett fel.
- Mobiltelefonjukat ne viseljék látható helyen.
NE ADJON ESÉLYT AZ ELKVÖTŐKNEK!
VIGYÁZZON ÉRTÉKEIRE!
Forrás: Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)