A korábbiakban olvashattuk, hogy a szénanátha tünetei nem csak a magas pollenkoncentrációt mutató hónapokban nehezítik meg a betegek életét. A lakáson belüli allergének egész éven át tartó tüsszögést, orrfolyás, szemirritációt okozhatnak. Nézzük, mely lépések segítségével tehetjük a lehető legbiztonságosabbá, vagyis allergénektől mentessé otthonunkat.
A poratkák az allergiás és asztmás tünetek leggyakoribb kiváltó tényezői. Ezek az apró élőlények a lakásunkban természetes módon felhalmozódó porszemcsék közt élnek. Az állati és emberi szőrzet, illetve elhalt hámsejtek és a pollen szintén sok beteg életét keseríti meg.
A megoldás kulcsa, hogy minél kevesebb helyet hozzunk létre a lakásban, ahol a nem kívánt részecskék megbújhatnak, illetve összegyűlhetnek és igyekezzünk ezeket is folyamatosan tisztán tartani.
Különösen a pollenallergiától szenvedők számára jelenthet megoldást, ha az ablakokat zárva tartjuk, s légkondicionáló berendezést használunk. A ventilátor nem jó megoldás, mivel használata közben felkavarja a lakásban található port.
A szőnyegek porszemcsék milliói számára biztosítanak búvóhelyet, így tanácsos megválnunk tőlük. Különösen a padlószőnyegek nagy terjedelme miatt ajánlatos az adott helységeket inkább csempével, padlólappal, vagy parkettával burkolnunk.
Amennyiben mégsem megoldható, hogy a padlószőnyeget kisebbekre cseréljük, porszívózzunk heti rendszerességgel, dupla porzsák, vagy HEPA szűrő használatával. Takarítás közben viseljünk maszkot és kesztyűt.
A matracok, ágyneműk, párnák kiválasztásánál lehetőleg részesítsük előnyben az allergiát nem okozó, allergéneket távol tartó anyagból készült termékeket.
A kárpitozott bútorok helyett válasszuk a fából, bőrből, vagy műanyagból készült kiegészítőket, egyszerű tisztíthatóságuk miatt.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A szövetből készült árnyékolókat, hosszú drapériákat helyettesítsük könnyen mosható függönyökkel, műanyag sötétítővel.
Házi kedvencünket ne engedjük a hálószobába, tartsuk távol a kárpitozott bútoroktól és fürdessük heti rendszerességgel.
A penészgomba elkerülésének legbiztosabb módja, ha a lakás összes helységét igyekszünk szárazon tartani. Ennek érdekében ne hagyjunk nedves ruhákat a mosógépben, itt ugyanis könnyen képződhet penész.
A zuhanyfüggönyök és fürdőszoba csempék tisztításához szükségünk lehet gombaölőszerek használatára.
Ne tartsunk túl sok szobanövényt, különösen a fürdőben, a földben ugyanis szintén könnyedén gomba képződhet.
Időben gondoskodjunk az olyan lyukak, repedések kezeléséről, melyeken át nedvesség szivároghat be.
A konyhában használjunk szagelszívó készüléket. Magas páratartalom esetén, különösen a fürdőkben javasolt páramentesítő készülék használata.
www.orvostkeresek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)