Ez a növény nem mondható szépnek, kellemesnek, illatosnak, sőt kifejezetten taszító, mert ha hozzáérünk, megcsíp. A csípés égő fájdalommal jár, ez a csalán védekező fegyvere a legelésző állatok ellen. Régen a gyerekek falun, vagy akár a városokban is, ott ahol előfordult a csalán, kihasználták a növény csípő hatását. Összecsapkodták magukat a csalánnal, és tele lettek "kiütéssel". Nem kellett iskolába menniük, mert azt hitték róluk, hogy fertőző betegek, egy kis lógási lehetőség volt. Ez is a csalán jótékony hatásának a számlájára írható, mármint a gyerekek szempontjából.
A csalán egy méter magasra is megnőhet, bárhol megterem. Nem kényes növény.
Akinek van kertje, az biztos találkozik csalánnal, eső után gomba módjára szaporodik. Ez a növény nem gaz, ne gyomláljuk ki! A friss csalán a legjobb hajkondicionáló. A belőle készített tea csodákat tesz a hajjal. Erős, dús, és gyönyörű, fényes lesz.
A gyógyászatban minden része felhasználható.
Tartalmaz: C vitamint, hangyasavat, vasat, ásványokat, meszet.
Alkalmazása: kitűnő vértisztító gyógynövény és egyben vérképző is, vízhajtó, vesetisztító, általános erősítő a vas tartalma miatt, jó még reumatikus panaszokra, epebántalmakra, ekcémára.
A gyökeréből készített tea: jó a bélhurutra, hajhullásra, a fejbőr korpásódására.
Teakészítés a csalán gyökeréből: a csalángyökeret főzni kell.
Tavasszal, aki teheti, próbáljon ki csalánteából egy párhetes gyógytea kúrát. Nagyon jó hatással van a szervezetünkre, salaktalanít, erőt ad, tele leszünk energiával, mintha kicseréltek volna minket, mindenkinek ajánlom.
Teakészítés a csalán leveléből: a leveléből: egy kávéskanál teafüvet leforrázunk, 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 5 percig állni hagyjuk. Ha kihűlt, leszűrjük.
Mi is készíthetünk teafüvet: A földből felszedett csalánt megmossuk, és a gyökerével felfelé lógatva, egy csomót összekötünk, és száraz helyen felakasztva megszárítjuk. Ha megszáradt, a leveleit lemorzsoljuk, összetörjük, esetleg daráljuk. Vászonzacskóba vagy papírzacskóba tesszük. A gyökerét, szárát felaprítjuk, és úgy tesszük el.
Aki allergiás a hangyasavra, az ne igyon csalánteát, a csalán hangyasavat tartalmaz!
Ha valaki szeret nagyon egészségesen élni, készíthet csalánlevest. A csalánleves régen a szegények étele volt. Aki már készített ilyen levest, azt mondja, hogy nagyon finom. Ki lehet próbálni!
Csalánleves:
Jó, nagy marék friss csalánt (gyökér nélkül) megfőzünk, kb. 5-10 percig. Az egészet turmixoljuk, sózzuk. Egy kis fej hagymát vajon megdinsztelünk, adunk hozzá egy kanál lisztet, petrezselymet. Az egészet megpirítjuk, (rántást készítünk) 1/2 l hideg tejjel felengedjük, felforraljuk és hozzáadjuk a csalán pürét. Ízesíthetjük, borssal, 1-2 dl. tejszínnel.
Jó étvágyat!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)