Milyen érzés ha nő a bölcsességfog és egyáltalán mi az?
A bölcsességfog általában, mint egy mumus él a köztudatban, de szerencsére nem mindig drámai a helyzet. Ez a 4 (fogívenként 2-2) fog az evolúciós fejlődés során összezsugorodott állcsont miatt már nehezen fér el a második nagyőrlő fogak mögött, de azért akadnak kivételek és előfordul, hogy kényelmesen ki tudnak bújni.
Azt, hogy a bölcsességfog mikor kezd nőni, nehéz pontosan megmondani, mert minden embernél máskor kezdődik, és eltérő hosszúságú a folyamat. Az biztos, hogy jóval azután, hogy a maradandó fogak felváltják a tejfogakat, általában 17 és 21 éves kor között. A kor előrehaladtával csökken az esély: a bölcsességfog 40 felett ritka, mint a fehér holló.
Mivel gyakori, hogy nem elég nagy az állcsont ahhoz, hogy mind a 16 fog előtörjön, ezért az, amikor a bölcsességfogak növekedni kezdenek, sokszor komoly fájdalmat tudnak okozni. Emiatt a legtöbb fogászat Budapest közelében és vidéken egyaránt alkalmazza a bölcsességfog eltávolítását szolgáló műtétet preventíven is.
A bölcsességfog húzás komoly problémákat előz meg
Mivel sokszor nincs elegendő hely az állkapocsban a bölcsességfogak számára, gyakoriak az olyan akut problémák, mint az állkapocs ízületi fájdalom, a torlódott fogak vagy a bölcsességfog gyulladás.
Olyan is előfordul, hogy a bölcsességfog csak részben tör elő vagy az íny alatt növekszik. Ilyenkor sajnos nem mindig a jó irányba. Ez nyomást gyakorolhat a többi fogra, ami szintén torlódáshoz vezethet a fogsorban, de akár a szomszédos fogak szuvasodását is eredményezheti.
A bölcsességfog műtét nem csak preventíven bevett gyakorlat, hanem a panaszok megjelenését követően, terápiás célzattal is alkalmazzák a fogászatokon.
Ha eltávolításra kerül sor - bölcsességfog húzás és ami utána jön
A bölcsességfog húzás előtt minden esetben klinikai- és röntgen vizsgálatot kell végezni, csak ezek után állapítható meg, hogy valóban szükséges-e a beavatkozás.
Az eljárás rutin műtétnek mondható és fájdalommentes. A konkrét foghúzást helyi érzéstelenítés előzi meg, az ehhez szükséges injekciót pedig a nyálkahártya zselés érzéstelenítésével tesznek elviselhetővé.
A bölcsességfog műtét utáni szövődmények közül soknak csökkenthető a kockázata bizonyos szabályok betartásával: nem szabad a sebet szívogatni, piszkálni, és bölcsességfog műtét után tilos az evés egészen a zsibbadás elmúltáig.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)