Pár napja került fel az internetre néhány olyan cikk, ami arról számol be, hogy a gyerekek esetében is számolni kell komoly szövődményekkel, ha átestek a koronavírus fertőzésen. A hírt a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet is megerősítette, honlapján tette közzé egy leírást a részletekről.
A nyilatkozat szerint a koronavírus a gyerekeknél ritkán okoz a felnőttekéhez hasonló, súlyos szövődményeket, azonban ritka esetben, a fertőzést követő 2-4 héten belül sok szervrendszert érintő gyulladásos betegség alakulhat ki, ami súlyos állapothoz vezet.
A témában dr. Novák Hunor gyermekgyógyász is megszólalt. Youtube csatornáján egy videót tett közzé, mely a nemzetközi ajánlásokat is tükrözi. Ezek alapján készítettünk egy összefoglalót, amely minden szülőnek segítséget jelent majd a felismerésben.
Mit jelent pontosan ez az új típusú betegség?
A doktor úr szerint 2021. január végéig több tucat gyermeket ápoltak Magyarországon emiatt az új betegség miatt. Nagyrészük intenzív ellátásra szorult. Jelenleg még nem volt halálos áldozat, de nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a tünetekkel és a teendőkkel.
Ritka betegségről van szó. A tapasztalatok szerint a 8-12 éves korosztályból kerül ki a legtöbb beteg, és nem jelenthető ki, hogy csak olyan gyerekek kapják el, akik előzőleg bármilyen egészségügyi problémával küzdöttek. Vagyis korábban teljesen egészséges, alapbetegség nélkül élő gyermekekre is ugyanolyan veszélyes lehet.
Ezt a betegség a koronavírus okozza, de nem közvetlenül a vírusfertőzés idején, hanem hetekkel utána jelentkezik (általában 2-4 héttel). Dr. Novák Hunor kiemelte, hogy szinte tünetmentes fertőzés estén is kialakulhat. Lehet, hogy a szülők nem is tudják, hogy a gyermek átesett a fertőzésen, mégis elkaphatja ezt az új fajta gyulladásos megbetegedést.
Hogyan ismerhető fel az a súlyos állapot, amit a covid eredményezhet a (tünetmentes) fertőzés után hetekkel?
Leggyakoribb tünetek:
1.Tartós, magas láz – elsősorban hónaljban mért, 4-6 napig tartó, 38 fok fölötti láz.
2. Hasi panaszok – hányás, hasmenés, nagyon erős hasfájás (olyan erős, mint amikor a vakbélgyulladás gyanúja is felmerülhet).
3. Kiütések – test szerte apróbb foltok, pöttyök.
4. Szemgyulladás – lehet nagyobb bevérzés, vagy szemgyulladáshoz hasonló tünet, azonban rendkívül fontos, hogy nem jár váladékozással.
További tünetek, melyek előfordulhatnak:
5. Ajak vagy nyelvgyulladás – piros ajak, berepedezett ajak, epernyelv (pontozott).
6. Fejfájás – zavartság, erős fejfájás, aluszékonyság.
7. Szapora légzés – elfáradt, erőlködő légzés.
8. Torokfájás, izomfájdalom
9. Duzzadt kezek, lábak
A fenti tünetek esetén mindenképpen sürgős orvosi vizsgálat javasolt. Különösen akkor, ha a gyakori tünetek közül bármelyik jelen van. Előfordulhat, hogy a 4 leggyakoribb tünethez további tünetek kapcsolódnak, de olyan eset is van, amikor a 4 legfontosabból csak 1-2 tünetet észlelnek, viszont mellettük a kevésbé gyakoriak közül is megjelenik néhány.
Dr. Novák Hunor arra kéri a szülőket, hogy ha a gyakori tünetek közül akár csak egyet is észlelnek, akkor mindenképpen keressenek fel szakorvost, mert a gyermek túlélési esélyeit a gyors beavatkozás javíthatja. Ne időpontot kérjenek, ne várakozzanak, hanem azonnal gyermeksürgősségi ellátásra vigyék el.
Budapesten:
Semmelweis Egyetem Tűzoltó Utcai II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika közismert nevén a Tűzoltó utcai gyermekklinika
Heim Pál Gyermekgyógyászati Intézet
Vidéken bármelyik sürgősségi osztályon meg tudják szervezni a gyermek ellátását, ha felmerül a betegség gyanúja.
Dr. Novák Hunor a videó végén kiemeli, hogy a korai felismerés életmentő lehet, ezért kéri a szülőket, illetve az orvos kollégáit, hogy ha az említett tünetegyüttes jelentkezik, akkor mindenképpen gondoljanak az új sokszervi gyulladásos betegség kialakulására.
Kép forrása: dr. Novák Hunor Youtube csatornája
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)