A gyerekek, éppúgy, ahogy mi szülők, néha szoronganak, szomorúak, idegesek és bizony néha stresszelnek. A felnőttek sok lehetőség közül választhatnak, amikor feszültségoldásról van szó. Miért ne alkalmazhatnánk néhányat a gyerekek esetében is. Az első, amit érdemes kipróbálni, hogy megtanítasz a gyermekednek néhány légzőgyakorlatot, ami segít neki oldani a belső feszültséget, segít megnyugodni és újra koncentrálni.
Legyen szó kicsikről vagy nagyokról, a következő módszerek minden életkorban hasznosak lehetnek.
1.Szívószál módszer
A gyerekek még nem annyira tudatosak, mint a felnőttek, ezért szülőként néha egy kis cselhez, egy kis mókához kell folyamodni. A szívószál egy olyan eszköz, amit minden gyermek szeret, ezért a következő módszert akár egy játéknak is felfoghatjátok.
Vegyetek a kezetekbe egy szívószálat, vagy képzeljétek el, hogy a kezetekben van és vegyetek egy nagy levegőt. Figyelj arra, hogy a gyermek úgy lélegezzen, hogy a hasát szinte felfújja. A kilégzésnél lazuljon el a válla, az álla és a hasa. Mintha megkönnyebbülne. Próbáljátok minél tovább elhúzni a kilégzés időtartamát, mert minél hosszabb ez az idő, annál hatásosabb a relaxáció. Egy alkalommal legalább ötször végezzétek el, hasznos lehet akkor, ha a gyerek hisztis vagy feszült.
2. Elefánt légzés
Ha reggel lassan indul a nap, nehezen ébred a gyermek, akkor próbáld ki az elefánt légzést. Végezheted vele együtt, ha úgy érzed, hogy rád is rád fér egy kis plusz energia.
Az elefánt légzéshez álljatok terpeszbe, kulcsoljátok össze a kezeiteket, majd lélegezzetek egy jó nagyot. Lassan szívjátok be a levegőt az orrotokon keresztül. Kilégzés szájon át történjen úgy, hogy a kilégzés megkezdésekor a karotokat leejtitek. Ezt ismételjétek meg kétszer-háromszor.
Amellett, hogy segít felébredni, hozzájárul a szem és a kéz koordinációjának javításához, lazítja a vállakat és jó érzéssel tölt el.
3. Nyuszi légzés
Ha a gyermek sokszor ideges, feszült, akkor a nyuszi légzés egy nagyon jó módszer, amit érdemes kipróbálnotok. A lényeg, hogy ne a légzőgyakorlatra koncentráljatok, hanem a feladat játékos részére. Egészen kicsi gyerekekkel is alkalmazható.
Képzeljétek el, hogy nyuszik vagytok. A nyusziknak gyorsan mozog az orra, olyan, mintha állandóan szimatolnának. Kérd meg a gyermeket, hogy szimatoljon, vagyis lélegezzen az orrán keresztül három rövidet, majd egy hosszú kifújással fújja ki a levegőt. Maga a játék is jókedvre deríti a gyermeket, emellett pedig ez a légzőgyakorlat segít lehiggadni, megnyugtatni az elmét, és légzési nehézségek esetén is jótékony hatású lehet.
4. Virág légzés
A virág légzéshez a gyermek fogjon a kezébe egy szép, színes virágot és szagolja meg. Ha nincs illatos virág, akkor képzeljétek el, játsszátok el, hogy éppen egy virágot tart a kezében. Eleinte nyugodtan végezheted vele együtt te is a gyakorlatot, így biztosan szívesebben kipróbálja.
Vegyetek egy mély lélegzetet az orrotokon keresztül, mintha megszagolnátok egy virágot. Jó mélyet lélegezzetek, hogy mélyen beszívhassátok a virág illatát. A belégzés után a kilégzés lassan, a szájon keresztül történjen. Végezzétek el a gyakorlatot lassan, közben koncentráljatok a virág illatára. Ez a módszer segít csökkenteni a feszültséget.
Ezeket a légzésgyakorlatokat eleinte közösen végezzétek el. Gyakoroljatok folyamatosan, ne csak olyan esetekben, amikor úgy látod, hogy a gyermeknek szüksége van az ellazulásra. A gyakorlás időpontja lehet például az esti lefekvés ideje. Legyen a légzőgyakorlat az esti rutin része, így az elalvás is könnyebb lehet.
Ha kitartó vagy, akkor előbb-utóbb a gyermeknek önmagától is eszébe jut, ha szüksége lesz rá. Nem kell mindegyik módszert alkalmazni. Próbáljatok ki többfélét, figyeld a gyermekedet, és válasszátok ki azt az 1-2 gyakorlatot, amit szívesen elfogad. Ha örömét leli benne, akkor könnyen magáénak érzi majd, így hamar az élete részévé válik.
Kép forrása: Gabby K fotója a Pexels oldaláról
Olvasd el hasonló témájú cikkünket is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)