Viszonylag gyakran előforduló panasz serdülőkor előtti lányoknál a kisajkak összenövése, amelynek oka az alacsony ösztrogénszint vagy valamilyen fertőzés, gyulladás. Újszülöttek körében gyakorlatilag soha nem fordul elő, aminek magyarázata lehet, hogy ekkor még megtalálható a baba szervezetében az anyai ösztrogén. Ez 3 hónapos korra elmúlik, innentől jelentkezhet a probléma, leggyakrabban 6 éves korig.
A terület tisztán tartásával csökkenthetjük a gyulladás kialakulásának veszélyét: fontos, hogy a kakis pelenkát azonnal cseréljük ki, mielőtt széklet kerül a hüvelybe, és mindig gondosan törölgessük meg ilyenkor a kislányt.
A kisajkak összenövésének tünetei
A szülőnek először az tűnik fel, hogy a kisajkak között vékony hártya jelenik meg. Ez, ahogy növekszik, egy idő után elfedheti a hüvelybemenetet és a húgycsőnyílást is, ez utóbbi esetben vizelési nehézségeket, fájdalmas vizeletürítést okozva.
Gyakori panasz, hogy a hártya mögött összegyűlik és pang a vizelet, ami szivárgást és húgyúti fertőzést okoz.
A kisajkak összenövésének kezelése
A tünetekkel gyermeknőgyógyászhoz kell fordulni, aki eldönti, hogy az adott esetben mi a megfelelő kezelési mód. Előfordul, hogy helyi érzéstelenítést követően manuálisan választja szét a kisajkakat, ez esetben azonban nagy az esélye az újbóli összenövésnek.
Ha a panasznak hormonális okai vannak, ösztrogéntartalmú krémmel kezelik a területet, ami két héten belül szokott eredményre vezetni. Ilyenkor nagy körültekintéssel kell eljárni, és csak az összenövés vonalán alkalmazni a kenőcsöt, különben a szeméremtest barnára színeződik. Az ösztrogénpótlás mellékhatása lehet még a mellek megnövekedése, de a kezelés abbahagyásával ez is megszűnik. Az újbóli összenövés megakadályozása céljából cink-oxidos krémet lehet használni.
Otthon tilos megpróbálkozni a kisajkak szétválasztásával! Fájdalmas, és testi-lelki sebeket okozunk vele a kislánynak.
Ha az összenövés nem okoz különösebb panaszt, elképzelhető, hogy az orvos semmilyen kezelést nem javasol, mivel az állapot 6-18 hónap alatt gyakran magától is megszűnik.
Kapcsolódó cikkeink:
- Hogyan segít a gyermeknőgyógyász?
- Intim fertőzések gyerekkorban: tünetek, kezelés, megelőzés
- Van megoldás a szűnni nem akaró hüvelyfertőzések ellen?
- Hogyan pelenkázzunk? Különbségek a fiúk és a lányok pelenkázása között
Kép: VGstockstudio / shutterstock
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)