Nem csak nátha
A téli időszakban gyakori náthás, meghűléses tüneteket hajlamosak vagyunk félvállról venni, pedig az elhúzódó panaszok komoly szövődményekkel is járhatnak – figyelmeztet dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A nátha, vagy egyéb felső légúti gyulladás következtében ugyanis orrüregi gyulladás jöhet létre. Ennek következtében a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, nyálkahártya bélelésük megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik. A váladék így nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el. A melléküregben fokozatosan gennygyülem keletkezik. A betegek számára mindebből a fejfájás, az arc feszítő fájdalma érzékelhető, s az orvosi vizsgálat során derül csak fény a kialakult orrmelléküreg-gyulladás tényére.
Gyulladásból köhögés
Kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt heveny melléküreg-gyulladásnál a folyamat fokozatosan és észrevétlenül idültté válhat. Polipok alakulhatnak ki, melyek egy idő után orrlégzési akadályt képeznek. Kimutatott, hogy a folyamatosan fennálló melléküreg gyulladás következtében állandósult garat felé hátracsorgó váladékozás tartós köhögést is okozhat. A tünetek megszüntetése nem csak a beteg életminőségének javulása miatt fontos, de a további fertőzések megelőzésének érdekében is. A lecsorgó váladék ugyanis könnyen hörghurutot okozhat, illetve asztmás betegség esetén fokozza a meglévő panaszokat.
Kezelési lehetőségek
A terápia során elsődleges feladat, hogy ne a tünetet, vagyis a köhögést akarjuk megszüntetni, hanem az azt kiváltó okot kezeljük. A legfontosabb tehát a nagy mennyiségű váladék eltávolítása, nyákoldók szedésével. Az orrváladék könnyebb eltávolítását segíthetjük tengeri sós orrcseppek, orrspray-k, orrmosók használatával. Az ún. „lohasztó” orrcseppek is sokat segíthetnek a betegség heveny fázisában, azonban használatukkal kapcsolatban nem árt vigyázni, hosszú távú alkalmazásuk esetén ugyanis fennáll a hozzászokás veszélye.
A garati váladékcsorgás egyéb okai
Az orrmelléküregekben egészséges körülmények közt termelődő nyákot a nyálkahártyán jelen lévő mikroszkópikus méretű csillók továbbítják az orrüregbe, majd innen hátra a garat felé. Gyulladásos állapotban azonban a normálisnál nagyobb mennyiségű váladék termelődik, ami már a betegek számára is érzékelhető, illetve a krónikus köhögés okozója is lehet egyben. A nátha és egyéb fertőzések mellett a gyulladás kialakulhat allergiás nátha, orrpolipózis, reflux, vagy orrsövény ferdülés esetén is. Mindezekből következik, hogy megfelelő terápia csak alapos kivizsgálás, a szervi elváltozások kizárása után kezdhető meg.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)