Utoljára talán nagyanyáink generációja használt mosható termékeket menstruáció alatt, a lábuk közé gyűrt rongydarabokról vagy a bugyira patentolható „betétekről” azonban nem igazán őriztek meg jó emlékeket. Anyáink a hatvanas-hetvenes években vattát használtak erre a célra, amivel már kevesebb volt a macera, de hogy ez milyen kényelmetlen megoldás volt, csak az tudja elképzelni, aki maga is próbálta.
Valódi megváltásnak számított, amikor a nyolcvanas években nálunk is megjelentek az eldobható betétek és tamponok. Nem volt több kínos folt, átázás, végre ilyenkor is lehetett sportolni, strandolni.
Az ezredforduló után, a környezettudatosság jegyében azonban egyre többen kezdtek el olyan alternatíván gondolkodni, amely megtartja az eldobható betétek kényelmét, ugyanakkor mégsem termel több mázsa szemetet. Így történt, hogy a modern mosható pelenkákkal karöltve megjelentek a mosható intim betétek is.
Ma már számos magyar gyártó – jellemzően kisvállalkozók, akik hobbiból kezdtek varrásba – foglalkozik mosható betétek eladásával. A tapasztalat azt mutatja, hogy a félelmekkel ellentétben a betétek kezelése alig jelent plusz munkát az eldobhatókéhoz képest, és nagyon könnyen beépül a napi rutinba.
A betétek vidám mintával készülnek, gyakran olyan színben, ami elrejti az esetlegesen nem tökéletesen eltávolítható foltokat. Anyaguk lehet pamut, bébiplüss, bambusz, kender vagy valamilyen műszállal kevert típus, például zorb. Több rétegből varrják össze őket, így egy kicsit óhatatlanul vastagabbak, mint eldobható társaik, de ez hosszú távon keveseket zavar. Szintén szokni kell, hogy a folyadékot nem alakítja zselés anyaggá, így az erősebb napokon van, aki nedvesebb érzésre panaszkodik.
Hogy hány darabra és milyen méretre van szükség belőlük, egyéni adottságoktól függ. Általában az eddig használt eldobható betétekből kell kiindulni, mert a moshatók is körülbelül ugyanannyit bírnak.
Használatuk és kezelésük sem nehezebb, mint megszoktuk. Ragasztócsík helyett patent van rajtuk, ezzel rögzítjük őket az alsóneműhöz. Használat után, ha van rá lehetőség, azonnal ki kell őket öblíteni hideg vízzel, és átdörzsölni marhaepe szappannal (nagyjából 1 perces művelet). Ezután nátrium-perkarbonátos vízbe áztatjuk őket, és mosógépben moshatóak. Ha azonnali öblítésre nincs lehetőség, egy textiltasakban lehet őket gyűjteni, és otthon leöblíteni – sajnos ilyenkor elképzelhető, hogy nehezebben jönnek már ki a foltok.
Sokan, akik kipróbálják őket, arról számolnak be, hogy egészen megváltozott a menstruációhoz való viszonyuk: jobban megélik a nőiességüket, a vidám minták a legnehezebb napokon is mosolyt csalnak az arcukra, és mintha azóta a hasuk kevésbé görcsölne. Végre nem kell havonta több ezer forintot betétre és tamponra kiadni, az érzés pedig, hogy ezzel a környezetüket is óvják, megfizethetetlen.
Te próbáltad már a mosható betétet? Mi a véleményed róla?
Kapcsolódó cikkeink:
- Hogyan nyaraljunk (környezet) tudatosan?
- Az első ország, ahol betiltják az eldobható pelenkákat
- Vissza a textilhez - a környezetünkért
- A női élet fontos mérföldköve: az első havivérzés
- 10 érv a mosható pelenkák mellett
Kép: Vanessa Ramirez / pexels
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)