Az oltásellenesség nem új jelenség. Az első ilyen szervezet, az Anti-Vaccination League 1853-ban alakult Angliában, 1879-ben pedig Anti-Vaccination Society néven indult hasonló mozgalom az Egyesült Államokban. Később azonban, ahogy az oltások terjedésével egyre több, korábban rettegett betegség tűnt el, a kritikus hangok is kezdtek elhallgatni.
Ahogy telt az idő, úgy koptak ki a halálos gyermekbetegségek a kollektív emlékezetből. Felnőtt egy generáció, amelynek már egy tagja sem nézte végig, hogyan viszi el gyermekét vagy a testvérét a torokgyík, a szamárköhögés vagy a kanyaró. Ugyanebben az időben, az 1980-90-es években vált az autizmus a közbeszéd tárgyává (nem kis részben a Dustin Hoffmann főszereplésével készült Esőember című filmnek köszönhetően). Az összeesküvéselmélet-gyár pedig beindult.
Egy konzervatív angol orvoscsalád sarja, a gasztroenterológus Andrew Wakefield először 1993-ban publikált egy tanulmányt, amelyben összefüggést vélt felfedezni a kanyaró vírusa és a Chron-betegség között. Eredményeit nem sikerült megismételni, így az orvostársadalom elvetette az elméletet.
1998-ban ennek továbbfejlesztett változatát mutatta be a Lancet szaklapban. Azt állította, hogy a 15 hónapos korban beadott MMR (kanyaró-mumpsz-rueola elleni) oltás a bélrendszer gyulladását okozhatja, amely hatására olyan fehérjék jutnak el az agyba, amelyek autizmust okoznak.
Kutatása számos módszertani hibával készült. Mindössze 12 gyermek szerepelt a vizsgálatban, kontrollcsoportot (oltatlan gyerekeket) nem vont be, ráadásul minden vizsgált esetben először az autizmus tünetei jelentkeztek, és csak utána a bélgyulladáséi. A laikusok számára is nyilvánvaló hibák ellenére az erre fogékonyak körében kitört a hisztéria.
Később kiderült, hogy a szemmel látható hibák mellett egyéb, komoly orvosetikai vétségek is előfordultak a vizsgálat során. Wakefield egy saját maga által kifejlesztett oltást szeretett volna inkább piacra dobni, kutatását egy orvosi műhibaperekre szakosodott ügyvédi szervezet támogatta komoly összegekkel, a legfontosabb pedig: kiderült, hogy az adatokat egészen egyszerűen meghamisította, hogy beleilleszkedjenek az elméletébe. Ez utóbbi volt az utolsó csepp a pohárban, Wakefieldet 2009-ben megfosztották a praktizálási jogától. A szellem azonban addigra rég kiszabadult a palackból.
Mi a kanyaró?
A kanyaró máig a vezető halálok a kisgyermekek körében, évente nagyjából 134 ezren veszítik életüket miatta. Az áldozatok többsége 5 éven aluli. Magyarországon 1969 óta kötelező ellene a védőoltás.
A betegség azért különösen veszélyes, mert a lappangási ideje igen hosszú: 8-10 nap, mire jelentkeznek a tünetek. Mire a magas láz, köhögés, orrfolyás megjelenik, a kór már régen bekerült a véráramba, és megtámadta a szerveket. Később kiütések is megjelennek a testen. Igen gyakoriak a szövődmények, amelyek lehetnek viszonylag enyhék (középfülgyulladás), tartós fogyatékosságot okozók (hallásvesztés) és halálosak is (agyhártyagyulladás). Leggyakrabban az 5 éven aluliak és a 20 éven felüliek körében jelennek meg szövődmények. A kanyarót vírus okozza, így hatékony gyógyszeres ellenszere nincs: a tünetek enyhíthetőek, amíg a megfelelően működő immunrendszer le nem győzi magától a betegséget. Éppen ezért a gyenge immunrendszerrel rendelkezők – csecsemők és kisgyerekek, tartós betegek – számára a legveszélyesebb a fertőzés.
Magyarországon a kötelező oltás miatt továbbra is legfeljebb szórványosan fordulnak elő kanyarós esetek, Amerikában azonban szomorúbb a helyzet: noha 2000-re már úgy tűnt, végképp kiirtották a betegséget az országban, mára az erős oltáskritikus hangoknak köszönhetően visszatért. New Yorkban szükségállapotot vezettek be, mivel tavaly október óta 285 kanyarós esetet regisztráltak, amelyből 246 gyermek volt. A város egyes részein ezért – a tengerentúlon szokatlan módon – kötelezővé tették a védőoltást.
Hasonló történt a Washington állambeli Clark megyében, ahol ez idáig olyan erősek voltak az oltásellenes hangok, hogy a 2017-18-as tanévben az óvodások mindössze 76,5 százaléka volt beoltva. Itt csak idén januárban 50 kanyarós esetet regisztráltak, ezt követően azonban rendkívül megnőtt a kereslet a vakcina iránt, és ötször annyian adatták be a gyermekeiknek, mint a tavalyi évben.
Európában 2018-ban 82 596 kanyarós esetről tudtak, ebből 53 218 Ukrajnában történt. A betegség 72 ember életét követelte. Magyarországon 14 ember kapta el abban az évben a kanyarót.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)