Mindenkinek más technika segít a leszokásban. De statisztikák szerint az program a leghatékonyabb, amely segít megtalálni, megerősíteni és fenntartani a motivációt, támogat az elhatározásunk mellet. Hasznos tanácsokkal tud segíteni a leszokás alatt az étkezés és az új dohányfüst mentes környezet kialakításában.
A dohányzás káros hatásainak bemutatása következtében egyre több ember próbál szabadulni a rabság alól. Sokszor sikertelen egy-egy kísérlet, de nem szabad kudarcként megélni. Inkább legyen az egy tanulási szakasz, amely segít eljutni a végleges leszokáshoz. Ha szükséges segítséget kell kérni.
Ha a magyarországi statisztikákat nézzük, akkor azt látjuk, hogy a 14 évesnél idősebb lakosság 34 százaléka dohányzik rendszeresen (a nők 28 és a férfiak 40 százaléka). Ez az EU országai közül az ötödik legrosszabb arány. Rendkívül rossz a helyzet a fiatalabb korosztályban, hiszen a húszévesnél fiatalabbak több mint 40 százaléka dohányzik. A dohányosok aránya összességében nemhogy csökkenne, hanem a nők és a fiatalok körében folyamatosan növekszik. A mai 16 éves korosztály 72 százaléka már kipróbálta a cigarettát, 16 százalékuk már függőnek mondható. A dolgozó felnőttek 53 százaléka és a fiataljaink 80 százaléka passzív dohányosként él, mert nem tudnak kiszabadulni a dohányfüstös környezetből.
Túlzások nélkül is a dohányzással összefüggő betegségek következtében évente mintegy ötmillió ember hal meg szerte a világon, s ebből harmincezer Magyarországon, ami minden ötödik magyar halálesetét jelenti.
A dohányzás egészségkárosító hatásai széleskörűek. A dohányzás hatására jelentősen fokozódik a kardiovaszkuláris megbetegedések (hipertónia, érelmeszesedés, trombózis, angina, szívinfarktus, agyvérzés, agyi érelzáródás), egyes daganatok (tüdőrák, szájüregi daganatok, gégerák, nyelőcsőrák és hólyagrák) és az idült hörgőhurut-tüdőtágulás (COPD) kockázata. Nagy hatást gyakorol a dohányzás a csontritkulás, a szürkehályog, a macula degeneráció megjelenésében is. Jelentős szövődménye a dohányzásnak a fertilitás csökkenése és az impotencia. A várandós anyák dohányzása nem csak a saját, de a magzat egészségét, életkilátásait is nagymértékben rontja.
A dohányzás okozta betegségek megoszlása: kardiovaszkuláris megbetegedések (41%); tüdőrák (21%); COPD (13%); egyéb daganatok (13%); egyéb légzőszervi betegségek (6%); egyéb betegségek (7%).
A tüdőrák halálozását tekintve Magyarország világelső, s ennek a betegségnek a több mint a 90 százalékát a dohányzás okozza. Az idült hörghurut és a tüdőtágulás (COPD) előfordulásának 80 százaléka függ össze a dohányzással. A szív és érrendszeri betegségek miatti halálesetek egynegyede is a dohányzás következményének tekinthető. A dohányzás megnöveli számos betegség gyakoriságát és súlyosbítja azok lefolyását is. Kettő- háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy dohányos szívinfarktusban hal meg a nem dohányzóhoz képest. A rendszeresen napi 20 szál cigarettát elszívók körében 15-ször gyakoribb a tüdőrák és 12-szer gyakoribb a COPD, mint a nemdohányzóknál. A kockázat sajnos egyenes arányosan növekszik a dohányzással töltött évek és a naponta elszívott cigaretták számával.
A leszokást követően változó mértékben és idő elteltével, de határozottan csökken az egyes súlyos betegségek kialakulásának kockázata. A szívinfarktus kockázata már egy év elteltével feleződik és öt év elteltével közelíti a nemdohányzók kockázatát. A tüdőrák esetében a feleződés ideje öt év és tíz-tizenöt év alatt közelíti meg a soha nem dohányzók kockázatát. A dohányzás abbahagyásának pozitív következményeit később még részletesebben ismertetjük.
Van, hogy az elhatározás sokáig érlelődik, míg végül tett lesz belőle. Ezért írunk néhány motiváló gondolatot:
- A leszokást követően fokozatosan csökken a dohány által kiváltott betegségek esélye. Kisebb lesz az esélye, hogy tüdőrákot, szívrohamot vagy egyéb megbetegedést kapj.
- Megszűnik a reggeli kellemetlen hurutos köhögés.
- Jobb lesz a közérzeted, könnyebben kapsz majd levegőt is.
- Jobb lesz a fizikai teljesítőképességed.
- Nagyobb lesz a szexuális aktivitásod.
- Megszabadulsz egy káros és drága szenvedélytől.
- Jobban fogod érezni az illatokat és intenzívebben érzed majd az ételek ízét.
- Nem fogsz ártani a családodnak a passzív dohányzás által.
- Több pénz marad a zsebedben, amit hasznosabban is elkölthetsz.
- Barátaid, családtagjaid elismerését is kiválthatja, hogy képes voltál letenni a cigit.
Fotó: HansMartinPaul / pixabay
|
Sümegi GyulaHipnocoachElérhetőségeim: Telefon: 06-70/515-92-00 E-mail: sumegi1nsuly@gmail.com Honlap: http://www.egyensuly.net |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)