A görcsös menstruációt a tudomány mai állása szerint a méhen belül, a nyálkahártyában termelődő prosztaglandinnak nevezett hormon, vagy ennek egy bomlásterméke okozza. A leváló méhnyálkahártya sejtjei termelik, hatására a méhizom oxigénellátása csökken, és ez fájdalmas összehúzódásokkal jár. Ahogy ürül a nyálkahártya a vérzéssel, úgy lesz egyre kisebb a fájdalom. Általában a két első nap a legrosszabb. A magas prosztaglandin szint okozza a menstruáció alatti hasmenést, fejfájást és hányást is.
Miért jelentkeznek a menstruációs problémák elsősorban tinédzserkorban, és később a negyvenes években, a preklimax idején?
A női ciklus működéséért három mirigy felelős. Az agyalapi mirigy, a hypothalamus és a petefészkek.
A petefészkek termelik a női ivarsejteket, és az ösztrogén és progeszteron hormonokat. Születéstől nyugalomban vannak, majd az agyalapi mirigyben termelődő hormonok (FSH és LH) hatására indul meg a hormon és ivarsejt-termelés. A ciklus első 12 napjában az ösztrogén hormonok mennyisége nő, a méh nyálkahártyája növekszik. Az ösztrogén hatására jön létre az ovuláció, azaz egy tüsző érése és kiszabadulása. A peteérés után visszamaradt tüszőben kialakuló új sejtek termelik a sárgatest hormonokat. A progeszteron hormon szerepe a méh nyálkahártyájának előkészítése a petesejt befogadására. Progeszteron hatására a nyálkahártya vastagodása megáll. Közben csökken az ösztrogén hormonok mennyisége, ez a menstruáció alatt a legkevesebb. Ha nem termékenyül meg pete, a méh nyálkahártyája leválik, és a hüvelyen keresztül távozik. Ez a menstruáció.
A menstruációt sokféle tényező befolyásolhatja. Szorongás, stressz, bánat, utazás, egy felfázás, vagy egy betegség is megváltoztathatja a kényes hormonális egyensúlyt. A stressz az egyik legnagyobb hormongyilkos, a kortizol nevű stresszhormon gátolja a progeszteron képződését. Hatással van az étkezés és a mozgás is a hormonok egyensúlyára. Tinédzserkorban és klimax előtt sok olyan hónap van, amikor nem képződik tüsző, és a sárgatest hormon mennyisége csökken. Ilyenkor borul a hormonegyensúly, erősebb lehet a vérzés. Az ösztrogén túlsúlya felelős áltlában a PMS-ért, azaz a menzesz előtti tünetegyüttesért is.
Hogyan enyhíthetjük a fájdalmat?
A helyi meleg legtöbbször jó hatású. Ez lehet melegvizes palack, de akár egy gyapjúsál is a derék köré kötözve. Ha tehetjük, mozogjunk. Ilyenkor a legjobb a séta, vagy a jóga. A jógában a szfinx és a híd pozíciókat javasolják.
Milyen homeopátiás alapanyagok segíthetnek görcsös menstruáció esetén?
Görcsoldó koktélok:
Magnesia phosphorica - Colocynthis - Chamomilla - szinte elviselhetetlen fájdalom
Magnesia phosphorica - Colocynthis - Cimicifuga - ahogy nő a vérzés mennyisége, úgy erősödik a fájdalom
Az alap koktélhoz a tünetek szerint adjunk:
Ipecacuahna-t , ha hányás és állandó hányinger jellemző.
Belladonna-t, ha láz, vagy piros arc, forró test, hideg végtagok, érzetre forró vér kísérik a görcsöt.
Arnica-t, ha a vérzés nagyon erős.
Nux vomica-t, ha hasmenés is van, állandó ingerrel.
Veratrum album-ot, ha hányás, hasmenés és ájulás-szerű érzés együtt jelentkezik.
Ignatia-t, ha nehéz lelki időszakban jelentkezik a görcsös menzesz.
Az erős görcsöket okozhatja gyulladás, ciszta vagy nyálkahártya rendellenesség is, ezeket mindig érdemes kizárni!
Töltsd le az ingyenes e-könyvet a női problémák, menstruáció, PMS természetes kezeléséről!
Forrás: homeomami.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)