1. Szénhidrát háztartás zavarai
A D-vitamin valójában egy hormonszerű anyag, ami komoly befolyást gyakorol az szénhidrát háztartásra is. A napjainkban már szinte a népbetegségnek számító inzulinrezisztencia (IR), valamint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását bizonyítottan elősegíti a D-vitamin hiánya, ezért ezek fennállásakor érdemes meggyőződnie szintjéről! Amennyiben igazolódik a hiány, úgy fontos a mielőbbi vitaminpótlás, hiszen ez hozzájárulhat az értékek javulásához és az állapot romlásának elkerüléséhez.
2. Túlsúly
A túlsúly rendszerint a nem megfelelő életmód következménye, ám kutatások szerint a D-vitamin hiánya szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy többet mutasson a mérleg nyelve. Ennek oka, hogy a vitamin segít a zsírégetésben, ráadásul csökkenti az éhségérzetet is. Hogy pontosan hogy függ össze a túlsúly a D-vitaminnal, egyelőre nem tudni, ám a tudósok szerint a zsírsejteken D-vitamin receptorok találhatóak, melyek közlik a sejtekkel, hogy mi történjen a zsírral: égessék el, vagy inkább tárolják. Így tehát amennyiben nem vagyunk képesek leadni a súlyfeleslegünkből, akkor érdemes vérvételre mennünk, már csak azért is, mert a D-vitamin hiánya gyakran társul IR-rel, illetve diabetes- szel, melyek az esetek többségében szintén túlsúllyal járnak.
3. Állandó betegeskedés
Sokan úgy gondolják, az immunrendszer támogatásához elegendő a megemelt C-vitamin bevitel. Pedig a D-vitamin legalább olyan fontos a szervezet védekezőképességének erősítéséhez, mint az aszkorbinsav, ugyanis a T-sejtek aktiválódásához megfelelő mennyiségű D-vitaminra van szükség. Ezért amennyiben nem tudunk, vagy gyermekünk nem tud kikeveredni a megfázásból, vagy állandóan visszaesünk, úgy lehet, hogy a vitamin hiánya okozza - mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont felnőtt és gyermek endokrinológusa.
4. Depresszió
A nyári napsütésben az emberek általában boldogabban és kiegyensúlyozottabbak, mint a borongós, téli hónapokban. Ennek hátterében gyakran a D-vitamin hiánya húzódik meg, hiszen napsütés híján nem tud megfelelő mennyiségben termelődni. Holland tudósok szerint a depressziós embereknél gyakrabban áll fenn a hiányállapot (nem véletlenül vagyunk kedvetlenebbek télen), ezért ha úgy érezzük, fásultak vagyunk és már egy ideje rossz a hangulatunk, érdemes vérvételre menni, ahol ellenőrzik a D-vitamin szintjét is!
5. Csontritkulás esetén
A csontok egészségéhez elengedhetetlen a kalcium megfelelő beépülése. Ezért sokat nyúlnak egy bizonyos kor után kalciumtartalmú étrendkiegészítőkhöz, ám azt csak kevesen tudják, hogy a kalcium hatása D-vitamin jelenléte nélkül romlik, ugyanis a vitaminnak nagy szerepe van a kalcium felszívódásában és beépülésében.
6. Kerüljük el a túladagolást
Zsírban oldódó vitaminként a D-vitamin bizony túl lehet adagolni, aminek súlyos következményei lehetnek. Éppen ezért még mielőtt vitaminkészítményhez nyúlnánk, fontos, hogy vérvétel útján győződjünk meg a D-vitamin mennyiségéről, és konzultáljunk szakemberrel, hogy pontosan milyen dózisban szükséges pótolni!
Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: Kroma Kromalski/FREEIMAGES
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)