D-vitamin hiány a betegségek hátterében
Egyre több kutatás igazolja, hogy a D-vitamin pótlására mindenkinek, de különösen a betegeknek figyelniük kell. Melyek ezek?
A máj- és epeúti megbetegedések és a vesebetegségek fokozzák a D-vitamin hiány kialakulásának lehetőségét. A kor előrehaladtával a bőr szintetizáló képességének csökkenése miatt szintén D-vitamin hiány alakul ki. Akik szteroidos készítményeket szednek, érdemes tudniuk, hogy ezek befolyásolhatják a szervezet D-vitamin anyagcsereforgalmát, az egyes fogyást elősegítő, valamint koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszerek pedig szintén hatnak a D-vitamin mennyiségére. Ezért az ilyen gyógyszerek szedése mellett mindenképpen érdemes a kiegészítés megfelelő formáit alkalmazni.
A D-vitamin hiánya szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában, emelve a csonttörések számát, az autoimmun betegségek, akár az inzulinfüggő cukorbetegség létrejöttében is lehet oki tényező, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás-betegség, az érelmeszesedés, a depresszió, az elhízás kialakulásában is szerepe lehet, de még daganatos betegségek (emlőrák és vastagbéldaganatok) kiváltó tényezői közé is sorolható. Kevesen tudják, hogy még a policisztás ovárium szindróma és a terméketlenség hátterében is állhat ez a hiány.
Mennyit és hogyan?
A szakemberek ajánlása szerint a magyar lakosságnak novembertől márciusig hetente négyszer 1500-2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania. Nem mindegy azonban, hogyan és milyen készítményekkel igyekszünk pótolni a hiányt. Egészségeseknek és betegeknek is ajánlatos a döntés előtt ellenőriztetni a valós D-vitamin szintjüket és konzultálni egy endokrinológus szakorvossal, már csak azért is, mert ez a vitamin túladagolható, és vesekárosodást okozhat! Épp ezért vesebetegek mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal a D-vitamin bevitelt illetően.
A D-vitamint jórészt a szervezet állítja elő a napsugarak ultraibolya tartományából, éppen ezért a kevésbé napfényes országokban élőknek jóval kevesebb jut belőle. Bár vannak bizonyos élelmiszerek (például tej, joghurt, tojás, halolajok, lazac, makréla), amelynek van D-vitamin tartalma, ez különösen a téli időszakban nem elégséges.
Jó hír, hogy optimális kiegészítéssel a tél folyamán is elérhető megfelelő D-vitamin szint. Ehhez azonban az érintetteknek – különösen azoknak, akik bizonyos alapbetegségekkel küzdenek – érdemes elvégeztetni egy D-vitamin szint mérést, amely egy egyszerű vérvétellel kivitelezhető. Az eredmények birtokában aztán már megfelelő pótlást is tud ajánlani a belgyógyász, endokrinológus – ismerteti Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense.
Mikor érdemes ellenőriztetetnünk a D-vitamin szintünket?
- Ha csontritkulásunk van.
- Ha inzulinfüggő cukorbetegek vagyunk.
- Ha magas vérnyomásunk, szívelégtelenségünk, érelmeszesedésünk van.
- Ha depressziósak vagyunk.
- Ha volt a családban emlő- illetve vastagbéldaganat.
- Ha policisztás ovárium szindrómával vagy meddőséggel küzdünk.
- Ha máj-, epe- vagy vesebeteg vagyunk.
- Ha szteroid készítményeket, koleszterincsökkentőt vagy idegrendszerre ható szereket szedünk.
- Ha elmúltunk 40 éves, ugyanis a kor előrehaladtával csökken a bőr szintetizáló képessége.
Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Jashina/pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)