A C.I Parhon Institute egy kutatásában bebizonyították, miszerint az időjárás hatással van a pajzsmirigy működésére. Egy tanulmányban 634 felnőtt pajzsmirigy-beteget vizsgáltak (olyanokat, akiknek alul-illetve túlműködött) a nyári, majd a téli időszakban.
Azok, akiknek pajzsmirigy alulműködésben szenvedtek, a TSH szintjük 9.37±5.53 μUI/ml volt nyáron, míg télen 18.68±2.31 μUI/ml. Túlműködés esetén a nyári érték 0.148±0.76 μUI/ml volt, míg a téli 0.23±0.021 μUI/ml, ami persze a betegség gyógyszeres kezelésében nem elhanyagolható.
Tehát hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szükség, és azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik, miközben az FT4 és FT3 pedig lecsökken. Éppen ezért ha úgy érezzük, a túlműködéssel járó tünetek (erős, gyors, szívdobogás, remegés, idegesség) súlyosbodnak, akkor érdemes felkeresni egy szakembert, mert meglehet, más dózisú gyógyszert kell szedni. Amennyiben továbbra sem javulnak, vagy múlnak el a tünetek, érdemes lenne újabb vizsgálatokkal meghatározni, mi lehet az optimális TSH szintünk. És ne feledjük, az ideális érték, ha csekély mértékben is, de orvosonként/rendelőnként változhat, ezért meglehet, hogy alaposabb kivizsgálást igényelhet, ha nem javul a közérzetünk.
„A pajzsmirigy túlműködés eredménye, hogy a beteg anyagcseréje felpörög, így olyan tüneteket produkálhat, mint pl. szapora szívverés, remegés, izzadás, sorozatos vetélés, vagy normál étvágy melletti fogyás. A probléma általában egy egyszerű vérvizsgálattal diagnosztizálható, azonban a labor értelmezése orvosi feladat, ugyanis a TSH normál értéke akár napszaktól függően is változhat. Amennyiben indokolt, ultrahangos vizsgálatra is szükség lehet.”- mondja Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
A szakértő hozzáteszi, hogy télen a testben több változás is végbemegy. Egyrészt a szervezet általános anyagcseréje lelassul (amit a pajzsmirigy szabályoz), másrészt a hideg miatt fokozott a szervezet energia- és így pajzsmirigy hormon szükséglete. Ezért a hűvösebb hónapokban az alulműködő betegeknél emelkedhet a TSH szint, így az addig szedett gyógyszeradag módosítására lehet szükség. Érdemes tehát évszakváltáskor kontrolláltatni a hormonokat, ugyanis a túlműködés is fellángolhat olyankor.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: DarkoStojanovic/Pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)