Egy friss amerikai tanulmányban 4700 embert követtek nyomon, melyben kiderült, hogy a pre-hipertóniával küzdő fiatal felnőttek esetében is érvényes az, hogy a tartósan fennálló magasabb vérnyomás az ér belső felszínének mikroszkóppal látható sérülését idézi elő. Ez pedig oda vezet, hogy fokozódik az ér-összehúzódást eredményező anyagok termelődése, és az ér belső felszínén egyenetlenség jön létre. Emiatt apró vérrögök képződhetnek, illetve az érfalban meszesedés következik be. Ilyen módon, az évek során pedig kialakul a számtalan szövődményt okozó arteriosclerosis.
Norrina Allen, a Northwestern University Feinberg School of Medicine munkatársa és a tanulmány vezetője szerint nagy hiba lenne megvárni a középkorúságot, hogy az illető foglalkozni kezdjen a hipertóniával. Ez az üzenete azonban nem csak a betegeknek, hanem az orvosoknak is szól, ugyanis gyakran ők sem fordítanak kellő figyelmet arra, ha egy fiatalnak van mérsékelten magas vérnyomása.
Jó hír azonban az, hogy enyhe emelkedés esetén terápiaként még sokszor elegendő a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás, viszont súlyosabb problémaesetén már gyógyszeres kezelés is indokolt.
Így csökkentheti a vérnyomását
- csökkentse a só fogyasztását
- mozogjon rendszeresen (séta, futás)
- DASH diéta
- ne dohányozzon
- adja le a súlyfeleslegét
- próbálja meg csökkenteni a stresszt
A szakemberek azt javasolják, hogy mindenkinek érdemes időközönként megmérnie otthon a vérnyomását – főleg, ha a családjában már többször előfordult hipertónia-, hogy még időben közbe lehessen avatkozni, mert ha a 40-es, 50-es éveiben kezd el az illető törődni a betegségével, akkor könnyen lehet, hogy az évek alatt olyan nagy károkat okozott már a probléma, amit már lényegesen nehezebb kezelni.
„Mivel a hipertóniának leggyakrabban nincsenek tünetei, nem szabad figyelmeztető jelekre (fejfájás, szédülés) várnia. A legcélszerűbb, ha olykor megméri a vérnyomását, és ha a normálistól eltérő értéket kap, akkor érdemes szakemberhez fordulnia és 24 órás vérnyomásmérést kérnie.”- tanácsolja dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.
Forrás: Trombózisközpont
Fotó: Stoonn - FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)