Alapvető vizsgálatok
A szakemberek rendszerint két év védekezés nélküli házaséletet követő, sikertelen teherbeesés esetén javasolják a meddőségi kivizsgálás megkezdését. Ha a meddőség problémája felmerül, már egy vérvétel is sokat elárulhat a háttérben álló betegségekről, elváltozásokról.
Egy egyszerű vérvétellel számos hormon szintjét lehet ellenőrizni mindkét félnél, ebből már kiderülhet például, ha baj van az agyalapi miriggyel, a petefészekkel, a pajzsmiriggyel vagy a mellékvesével – magyarázza dr. Bérczy Judit endokrinológus, a Budai Endokrinközpont főorvosa. Hormonális problémára figyelmeztethet még a túlzott szőrnövekedés, vagy férfiaknál a szőrzet hiánya, nőknél a tejcsorgás, amikor nem szoptatnak.
Lelki bajok és testi betegségek
A holisztikus szemléletű orvoslás elvei alapján a hormonális problémák kutatása mellett fontos, hogy a sikertelen próbálkozások hátterében álló lelki és életmódbeli okokat is vizsgáljuk. A meddőség kivizsgálása során ezért ugyanilyen fontos számomra a részletes kikérdezés – hangsúlyozza a főorvosnő. A beteggel történő beszélgetés során utánajárok azoknak a magánéleti és munkahelyi nehézségeknek, amelyeket a szervezetnek naponta le kell küzdenie, tolerálnia, szabályoznia kell. Talán furcsán hangozhat, de a kikérdezésnek ki kell terjednie még a székelési szokásokra is, hiszen ebből is fény derülhet a gyenge emésztésre, vagy például a krónikus székrekedés segítheti a petefészek rendellenességek (cysták) kialakulását , és a pajzsmirigy problémák is okozhatnak székelési gondokat és együtt járhatnak kismedencei kóros folyamatokkal
Túlsúly és meddőség
Az elhízás számos betegség rizikófaktora, így hozzájárulhat a meddőségi problémák megjelenéséhez is. A nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód következményeként jelentkező, szabad szemmel is jól látható zsírpárnák kialakulása mellett ugyanis a szervezetben is változások következnek be. A helytelen életmód következtében a hasüregben található, a belső szerveket körbevevő zsigeri zsírok mennyisége is megnő. A zsigeri zsírok pedig számtalan kedvezőtlen folyamat beindítására képesek, többek közt olyan anyagokat választanak ki, amelyek krónikus gyulladást idéznek elő a szervezetben. Az elhízást tehát alacsony fokú, idült gyulladásos állapot jellemzi. Ez a gyulladás pedig oka, vagy következménye is lehet olyan betegségeknek, mint a szív-és érrendszeri betegségek, a diabétesz, vagy épp a meddőség.
Megfelelő étrend
A várandósságra való felkészülés időszakában a nyilvánvalóan mellőzendő dolgokon kívül, mint a cigaretta vagy az alkohol, problémát okozhat még a túlzott tejfogyasztás is. Manapság egyre többen küzdenek laktóz-intoleranciával, illetve tejallergiával. Emögött az áll, hogy a tejben lévő kazein lebontásáért felelős kazeináz nevű enzim termelődése csecsemőkor után folyamatosan csökken, így a tej megemésztése igen energiaigényes folyamat és még nyálkaképződéssel is jár. Betegségek esetén a szervezet öngyógyításra törekszik azáltal, hogy az energiáit nem a gyomrot megterhelő ételek emésztésére, hanem a betegség leküzdésére fordítja, de a túlzott tejfogyasztással épp ezt, a gyógyuláshoz szükséges energiát vonjuk el a szervezetünktől. A fehérje és a szénhidrát egyidejűleg történő elfogyasztása szintén nagy energia-elvonással jár. Kerülendő ezért például a jól ismert rántott hús, burgonyapürével menü is. Köretként válasszunk inkább zöldségeket, főzelékféléket. Mellőzendő továbbá minden olyan élelmiszer, vagy étkezési szokás, amely a szervezetben erjedési folyamatot indíthat el. Ennek érdekében nem javasolt a gyümölcsöt az étkezés végén fogyasztani, ezeket mindig önállóan, például tízóraiként együk. A szervezet egyensúlyának visszaállításához javasolt mellőznünk az ízfokozók használatát, s az inzulinrezisztenziához vezető, gyorsan felszívódó szénhidrátokban gazdag táplálkozást, a túlzott cukorfogyasztást.
A böjt ereje
A meddőség kezelése során elérni kívánt testsúlycsökkenéshez a böjt is hatékony segítséget nyújthat. Segítségével megalapozzuk, hogy salakanyagoktól, méreganyagoktól mentesüljön a szervezet, így az élettani funkciók szabályozása egyensúlyba jön. Ez segítheti a menstruációs zavarok oldását, hatására az inzulinrezisztencia javul, megszűnhet.
A böjt a testi-lelki működésre egyaránt pozitív hatással van, a hangulati élet kiegyenlítettebbé válik, a lelki terhek megoldása elindul, a szervezet stressztűrő képessége nő. Sok esetben ez az állapot már önmagában is jelentősen növeli a fogantatás esélyét.
www.endokrinkozpont.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)