Amikor felkeresett, akkor azt mondta „megáll az eszem, hogy nem lehet a TSH szintjét a gyógyszerrel jól beállítani”, majd egy egész köteg leletet borított az asztalomra elkeseredésében. Részletes kikérdezése, megvizsgálása valóban a strúmát, az autoimmun gyulladást és a csökkent működést (hipotireózist) igazolt. A kedves hölgy meggyőzően hangsúlyozta, hogy „tessék elhinni és szedem a gyógyszert, sőt egyre nagyobb dózisban, hiszen az én érdekem és mégis az a fránya TSH sehogy sem akar beállni!” Próbáltam ecsetelni neki, hogy az ember sokkal komplikáltabb, mint egy laboratóriumi adat, de érvelésem nem bizonyult meggyőzőnek.
A beteg történeke nagyon tanulságosnak bizonyult, ezért írom le ezt a történetet és igyekszem további tanácsokat adni. Amikor a betegség részleteibe sikerült betekintenem, kiderült, hogy a pajzsmirigybetegségéhez csontritkulás, vashiány és gyomorégés (ún. reflux betegség) is társult. Kiderült, hogy a pajzsmirigyhormont valóban vízzel vette be reggelente, de ezt követően Grapefruit lével vette be a kálcium pezsgő-, a vas tablettát és az alumínium hidroxidot tartalmazó kanalas készítményt. Ezekről kimutatott, hogy jelentősen gátolják a pajzsmirigy hormonjának felszívódását. Nem kellett további komplikált újabb vizsgálati sorozat és a beteg néhány hét múlva jó közérzettel és eredményekkel tért vissza.
Fontosnak tartom – a teljesség igénye nélkül -, hogy néhány a gyakran használt gyógyszer együttes alkalmazása során jelentkező káros hatásaira felhívjam a kedves Olvasó figyelmét.
Melyek ezek?
Csökkentik az pajzsmirigyhormon felszívódását:
- Vaskészítmények
- Tejtermékek
- Kálcium karbonátot tartalmazó tabletták
- Alumínium sók
- Szóját tartalmazó ételek
- Protonpumpa gátló gyógyszerek, amelyeket a fokozott savtermelés gátlására szednek
Gátolják a pajzsmirigy biológiai hasznosulását:
- Szteroidok
- Gyulladáscsökkentő, a reumatológiai betegségek kezelésére használt szalicilszármazékok
- Vízhajtók (pl. a Furosemid)
- Főleg a pszichiátriai gyakorlatban használt gyógyszerek (lítium, depresszió ellenes készítmények)
Befolyásolják az agyalapi mirigy működését és a pajzsmirigy hormonjainak képződését:
- Fogamzásgátlók
- A szívbetegek gyógyításában gyakran használt Cordarone, ill. Amiodaron, Huma-Pronol, Concor stb.
- A röntgen vizsgálatokban használt kontrasztanyagok
- Az emlő daganatban szenvedők által szedett tamoxifen
- A nyugtatók és altatók egy része (barbiturátszármazékok)
- Az antibiotikumok egy része, a gyakran hosszabb ideig szedett rifampicin
Mindezek az adatok (hangsúlyozom ismételten a teljesség igénye nélkül!) arra utalnak, hogy a pajzsmirigybetegek kezelése valóban összetett feladat, holisztikus szemléletet követel a kezelő orvostól és körültekintést, odafigyelést a betegtől egyaránt.
Prof. Dr. Balázs Csaba
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)