A kor előrehaladtával a kilók elleni küzdelem szélmalomharcnak tűnhet. A huszonévesen még látványos eredményeket hozó diéta az évek múlásával hatását veszti, úgy érezzük a plusz kilóktól már csak a koplalás menthet meg. Hogyan lehetünk karcsúak, fittek a sokadik X után is?
Erről kérdeztük dr. Kocsi Anikót, az Oxygen Medical belgyógyász, diabetológus orvosát.
A természet szabályait nem írhatjuk át
Az idő múlásával az alapanyagcsere - az alapvető életfunkciók: szívműködés, légzés, idegi működés biztosításához szükséges energiamennyiség - folyamatosan csökken. A belsőnkben zajló folyamat nyomai külsőnkön is megjelennek. Változatlan étkezési szokások mellett értetlenül állunk a hasunkon domborodó „úszógumi” jelensége előtt, s idővel előfordulhat, hogy a nadrágot is egy számmal nagyobbra kell, hogy cseréljük. A megoldást azonban nem a tápanyag- és vitaminhiányt előidéző drasztikus fogyókúra jelenti.
Természetes, de nem megállíthatatlan folyamat
Az anyagcserét befolyásoló legfontosabb tényezők: a kor, a nem, táplálkozás, fizikai aktivitás és az élvezeti cikkek. A plusz kilók elleni harc egyben az egészséges életmódra való törekvésünket is jelenti, ezért a túlsúly elkerülése érdekében természetesen nem a koffein és a nikotin anyagcsere serkentő hatására építünk. A kor előrehaladtával jelentkező zsírpárnák ellen a legjobb fegyverünk a rendszeres mozgás és a megfelelő étkezés. Mit jelent ez a gyakorlatban?
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Napi fél óra is elég
A legtöbb kutatás fókuszában a túlsúlyos, vagy a már elhízott személyek problémájának megoldása áll. A plusz kilókat azonban megelőzni mindig jóval egyszerűbb, mint a már kialakult súlyfelesleget ledolgozni. A bostoni Harvard Medical School kutatói ezért 34.079, átlagosan 54 év körüli hölgy részvételével végezték el 13 éven át tartó vizsgálatukat, melynek során a testsúly megtartásának lehetséges módszereit kutatták. Az eredmények alapján a napi egy óra testmozgást végző, normál testsúly és BMI értékekkel rendelkező hölgyek a kutatás végéig tartották eredeti testsúlyukat, az ennél kevesebbet mozgó csoport tagjainál azonban a vizsgálat végére súlyfelesleg jelentkezett.
A lényeg: mozogjunk!
Testmozgás alatt nem feltétlenül a megerőltető edzésekre kell gondolnunk. A vizsgálatban résztvevő hölgyek esetében a napi 60 perces mozgás nagy részét olyan hétköznapi tevékenységek biztosították, mint a séta, a kerékpározás, vagy az unokákkal való közös játék. Akik ennél intenzívebb mozgásformát választottak, mint például a könnyű futás, tenisz, vagy úszás, már napi 30 perc mozgással is sikeresen védekeztek a súlyfelesleg megjelenése ellen. Megfelelő táplálkozás és naponta végzett, rendszeres testmozgás mellett tehát az évek múlásával sem kell tartanunk a zsírpárnák megjelenésétől. A túlsúly elkerülésével pedig nem csak szebbek, fittebbek lehetünk, de számos, súlyos elváltozás - szív-és érrendszeri betegség, diabétesz - kialakulását is megelőzhetjük.
www.oxygenmedical.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)