Nyugtató és feszültségoldó hatása révén pedig a szervezet testi-lelki egyensúlyát is helyreállítja, ez az Egyesült Államokból származó új keletű terápiás módszer. A kezelés finom érintésekkel történik, ezért kisgyermekeknél, csecsemőknél sőt a terhesség alatt is jól alkalmazható.
A gyógyulás kulcsa, az agyi-gerincvelői folyadék egyenletes áramlásában, és a koponyacsontok mozgásában rejlik. Az 1970-es években a Michigan Állami Egyetemen dr. John Upledger vezetésével kísérleteket végeztek, melyek bebizonyították, hogy a koponyacsontok mozognak, valamint, hogy a kemény agyhártya, a gerincvelői folyadék áramlása és a koponyacsontok mozgása között összefüggés van. Az erre épített Upledger-féle cranio-sacralis terápiás módszer olyan hatásosnak bizonyult, hogy mára már a nyugati országokban, klinikákon is alkalmazzák, csecsemőktől a legidősebb korosztályig.
A cranio-sacralis rendszer a koponyától (cranium) a keresztcsontig (sacrum) tartó vízálló hártyán, a kemény agyhártyán (dura mater) belül található, amely beborítja az agyat és a gerincvelőt. Ebben a rendszerben kering az agyi-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis), melynek kitapintható ritmusa van, mint pl. a szívverésnek. A cranio-sacralis rendszerben fejlődik az idegrendszerünk, amely az egész szervezetünk irányítója. Tárolja az eddig átélt fizikai és érzelmi eseményeket, melyek nyomán a cranio-sacralis rendszerben blokkok alakulnak ki. Ezeknek a blokkoknak a hatására az agyi-gerincvelői folyadék egyenetlenül áramlik, amely krónikus betegségek kialakulásához vezethet, ugyanis az információ csak egyenletes ritmus mellett tud megfelelő módon eljutni az idegeken keresztül a szervhez vagy szervrendszerhez. A folyadék áramlásának egyenletes ritmusát egy speciális technikával, a koponyacsontok enyhe mozgatásával éri el a cranio-sacralis terápia.
A cranio-sacralis terápia közvetlenül az idegrendszerre hat, ezért a változás általában hamar bekövetkezik.
Egy született központi idegrendszeri rendellenességgel küzdő 4 éves kislány édesanyja már a harmadik kezelés után pozitív eredményekről számolt be. A kislány nyugodtabbá vált, kevesebbet sírt és az éjszakát is nyugodtan aludta át.
17 éves, központi idegrendszeri betegségben szenvedő, fejlődési rendellenességgel született lánynak, már az első kezelést követően helyreállt az emésztése és az anyagcseréje, és az édesanya megfogalmazása szerint: „végre már nincs hiszti suliba menéskor”.
A kisgyermekek szervezete sokkal érzékenyebb, mint a felnőtteké, ezért a cranio-sacralis terápia náluk még hamarabb képes meghozni a várva-várt állapotjavulást. Ráadásul a terápia során nincs „szuri”, sem más kellemetlen beavatkozás, ezért a gyerekekben nem alakul ki félelem a kezelés iránt. Sőt, gyakran felszabadulnak és beszédessé válnak a kezelések során.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)