A világot immár hosszú ideje sújtják egész országokat érintő influenzajárványok, melyek legutóbbi változatát a köznyelvben sertésinfluenzaként emlegetjük, mivel megbetegedett sertéseken azonosították Mexikóban, és róluk is terjedt tovább a vírus. Miután megvizsgáltuk a H1N1 influenza kórokozóját, arra a megállapításra jutottunk, hogy míg a rozsdamentes acél kitűnő “táptalaj” számára, a vörösréz felületen igen gyorsan elpusztul. Erre a fontos információra szükségünk volt annak felismeréséhez, hogy többszörös védelmet kell alkalmaznunk a fertőzéssel szemben, különösképpen akkor, ha ennyire időigényes a vakcina előállítása. Úgy véljük, a réz éppen ezért fontos szerepet tölt majd be az influenza továbbterjedésének megakadályozásában. Időt kell nyernünk, amíg a tudósok ki nem fejlesztik az oltóanyagot. Mint ezt tudjuk, a vakcinák előállítása a legjobb esetben legalább hat hónapig tart, de akár egy évet is igénybe vehet. Vagyis akkor hogyan akadályozhatnánk meg a fertőzés továbbterjedését, amíg nem áll rendelkezésünkre a vakcina? A réz alkalmazása lehetőséget kínál erre.
A közvélekedés szerint az influenza a levegőben terjed azáltal, hogy köhögünk és tüsszögünk, és ez az egyik oka annak, hogy sokan maszk viselésével próbálnak védekezni ellene. Csakhogy a levegőben terjedő vírusok megtapadnak a különféle felületeken is, amelyekhez hozzáérhetünk. Tudósok kimutatták, hogy egyetlen fertőzött kézzel még legalább hét további felületre visszük át a kórokozókat, mielőtt eljutunk odáig, hogy kezet moshassunk. Éppen ezért - főleg influenzajárvány ideje alatt - tanácsos lenne a gyakori kézmosás, csakhogy az emberek ritkán tartják magukat ehhez. Ezt tetézi a következő probléma: a fertőzött kézzel a nap folyamán megfogjuk az élelmiszert, amelyet aztán elfogyasztunk, vagy megérintjük vele az arcunkat. A maszk viselése ezért csak korlátozott védelmet jelenthet. Valójában sokkal fontosabb ennél a kézmosás, de még inkább a gyakran érintett felületek tisztán tartása.
A réz biztosítja számunkra a lehetőséget, hogy csökkentsük a felületek fertőzöttségét. Ezért is tekinthetjük a rezet a megelőzés egyik leghatékonyabb eszközének, elsősorban olyan helyeken, ahol az emberek nem szoktak kellő gyakorisággal kezet mosni. Reméljük, hogy a jövőben egyre több rezet és rézötvözetet használnak majd például a középületekben az ajtókilincsek, ajtószárny lemezek, korlátok, kapaszkodók és vízcsapok, valamint az emberi érintésnek gyakran kitett különféle felületek (így az asztallapok) anyagaként.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)