Ez a módszer azonban semmiképp sem helyettesítheti a tervezett, előrelátó védekezést. - hívja fel a figyelmet dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza. - A nagy hormontartalmú tabletták csupán a „kevésbé rossz” megoldást képviselik a művi terhesség megszakításokhoz képest, amelyekből hazánkban évente megközelítőleg 50.000 történik!
Hogyan működik?
A sürgősségi tabletta sárgatesthormont tartalmaz, azonban jóval nagyobb adagban, mint a rendszeresen szedett alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettában található napi mennyiség. A beavatkozásnak az az élettani alapja az, hogy néhány napot igénybe vesz, míg a petefészekből kilökődött petesejt a méhkürtön átvándorolva eljut a méh üregébe. Ez alatt a néhány nap alatt megakadályozható, hogy kialakuljon a méhben fejlődő terhesség. Éppen ezen folyamat időben történő megakadályozása miatt kell 3 napon belül orvoshoz fordulni, és segítséget kérni, hiszen itt minden esetben vényköteles szerekről van szó. Egy éjszakai baleset miatt nem kell felkelteni az ügyeletes orvost, de nem szabad szükségtelenül késlekedni sem a felkeresésével, és a tabletta alkalmazásának megkezdésével, mert az a hatékonyságot kedvezőtlen irányba befolyásolhatja.
Miért kell orvosnak felírnia?
Nem véletlenül vénykötelesek az ilyen típusú szerek, ugyanis a felírás előtt az orvosnak meg kell vizsgálnia a hozzá fordulót, hiszen a tabletta különböző veszélyeket rejthet magában. Például, ha fel nem fedezett terhesség esetén vesz be egy nő ilyen tablettát, elabortálhat, vagy fejlődési problémát okozhat a magzatnál. Léteznek olyan betegségek, amely mellett nem lehet ilyen módszerrel élni, éppen ezért a hosszantartó betegségekről vagy kezelésekről mindig tájékoztatni kell az orvost.
Mivel itt nagy hormontartalmú tablettákról van szó, nem szabad kéthetente felelőtlenül receptért fordulni a nőgyógyászhoz! Gyakran ismételt, többszöri használatuk esetén komoly szövődmények léphetnek fel, mint a felborult ciklus, vérzészavarok, következményes gyulladások. Aki már egymás utáni két hónapban is élt ezzel az eszközzel, jobban teszi, ha rendszeresen szedendő fogamzásgátlót kezd alkalmazni, ugyanis egy havi adagban kisebb a hormonmennyiség, mint néhány eseti készítményben.
Milyen mellékhatások jelentkezhetnek?
Leggyakoribb a hányinger és a hányás, de előfordulhat két menstruáció közötti pecsételő vérzés a tabletta alkalmazását követő napokban, amely rövid időn belül megszűnik. Ritkábban fejfájás, szédülés, gyengeségérzés, fáradékonyság vagy mellfeszülés léphet fel. Ezek a panaszok általában 24 órán belül megszűnnek. A menstruáció jelentkezésére a tabletta a legtöbb esetben nincs hatással. Ha azonban egy hétnél hosszabb késés adódik, felmerül a terhesség gyanúja, ezért ilyenkor ismét fel kell keresni a nőgyógyászt.
Fontos tudni!
- A sürgősségi tabletták nem védenek a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben. Ha bármilyen nemi betegség fertőzésének a gyanúja merül fel, azonnal forduljunk orvoshoz!
- A sürgősségi tabletta alkalmazása utáni újbóli védekezés nélküli szeretkezésre már nem terjed ki a tabletta védő hatása.
További információ: www.orvostkeresek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)