A fahéj egyike a legrégebbi fűszernövényeknek. Eleinte a Kínából származó fahéjat vagy kassziát használták. A keresztes vitézek késõbb szerelmi bájitalt készítettek belõle. A 12. században Hildegard, a német rendfõnöknõ már homloküreg-gyulladásra, megfázásra, náthára is javasolta. 1505-ben fedeztek fel a portugálok Ceylonon egy különleges és teljesen más fahéjat, mely a legjobb minőséget képviseli. A 17.században Európában csak a konyhában alkalmazták. Gyógyító képességeit a 19. században fedezték fel újra, gyomor- és méhbántalmakra használták. A fahéj illata meleg, fűszeres és édes. Különösen, ha borzongunk, betegnek érezzük magunkat, fázik a lelkünk, akkor tanácsos az illatlámpába fahéjolajt tenni. Ez az olaj kiválóan keverhető a narancsolajjal, ilang-ilanggal, jázminnal, szantálfával. Ha bánat ér minket vagy magányosak vagyunk, a fahéj illata ilyenkor melegítő, vigasztaló hatással van ránk. A feszültségek oldódnak, a belső görcsök kissé alábbhagynak.Az emberi szervezetet tekintve antiszeptikus és görcsoldó hatása ismert. Sokaknak segít diffúz gyomorpanaszok esetén, jó hatással csökkenti a felfúvódást, a belek feszültségeit, s megnyugtatja a bronchusokat köhögés és rekedtség esetén..
A fahéjas krém igazán hatékonynak ígérkezik a cellulitisz elleni kezelésben (felső comb, tompor, felkar). Minden, ami az érzékeknek jót tesz, a szerelemben is segít. Ezért tartják szerelmi serkentőnek a fahéjat. "Füstölőműként" is kimutatja jótékony hatását.
A fahéj kiválóan harmonizál a gyömbérrel, köménnyel, szegfűszeggel, vaníliával, kurkumával és szerecsendióval.
A modern herbaristák felfúvódás, hasmenés, hányás és emésztési zavarok ellen ajánlják. A méhre gyakorolt hatásáról különbözõ véleményen vannak. Japán kutatók szerint csökkenti a vérnyomást.
Az örőlt fahéj: fűszer és gyógyszer
A fahéj fertõtlenítű hatóanyagokat tartalmaz, ezért használják a gyomor-bél csatorna fertõzései és légúti fertõzések ellen. Segíti az emésztést, ezért enyhíti az emésztési zavarokat, a kólikát, a hányingert és a bélszelek túlzott távozását.
A fahéjolaj: Ha fahéjolajt párologtatunk, javítja a közérzetet, és állítólag gondolatébresztõ és gondűzõ hatású. Afrodiziákumként is használható: illatosíthatjuk vele a hálószobát, már ha nem csak aludni akarunk benne. Mivel a fahéj melegít és keringést javító hatása van, olaját külsőleg, masszázsolajnak használják, izomkeményedések, feszülések ellen, s menstruációs panaszok esetén is alkalmazzák.
Masszázsolaj
100 ml bázisolajhoz 7-10 csepp olajat számítsunk. Bázisolaj lehet olívaolaj, mandulaolaj, mogyoró-, jojoba-, avokádóolaj (kapható a drogériákban és gyógynövényboltokban).
Vigyázat!
A porított fahéj konyhai mennyiségben nem okoz gondot, nagy adagban viszont allergiás tünetek jelentkezhetnek. Az illóolaj okozhat bõrpirosodást és égési sérüléseket, ezért maximum 2 cseppet használjunk egyszerre. Ha émelygést vagy hányingert érzünk, használatát hagyjuk abba.
Tipp: molylepke távoltartására: szárítsunk meg két narancsnak a háját, és tegyünk közé fahéjat. Kitűnő illata van és a molylepkéket távoltartja a szekrényben.
/A legújabb kutatások szerint a fahéj jól hasznosítható a cukorbetegség gyógyításában is./
Forrás: Hölgyvilág
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: