A köldökzsinór a fogamzástól számított ötödik hét után kezd kialakulni, és a huszonnyolcadik hétig fejlődik, amely a méhlepény és embrió, ill. a magzat között teremt összeköttetést. Két artéria (verőér) és egy véna (visszér) szállítja benne a vért a magzat és a méhlepény között. Hossztengelye körül többszörösen csavarodott, kiviselt terhességben kb. 50 cm hosszúságú, mutatóujj vastagságú, szürke színű, puha tapintatú.
A zsinóron keresztül a méhlepényből vér áramlik a magzat szervezetébe, ami fontos táp- és ásványianyag tartalma miatt fontos az élet indulásához. Születés után a köldökzsinór még jó húsz percig pulzálhat, hagyják, hogy a baba külvilághoz való adaptálódását a köldökzsinóron át kapott oxigén is segítse. A zsinórt a baba pocakjától négy-öt centire zárják le köldökcsattal, és közvetlenül emellett vágják el, így a köldökcsonk egészen rövid marad. Ez egy nagy nyílt seb, kapu a különféle kórokozók számára a hasüreg felé. A teljes leszáradásáig alapos kezelést igényel általában 1-2 hétig, de ennél később is előfordulhat a leesése.
Pelenkázáskor vigyázzunk, hogy a pelenka széle ne akadjon bele a csonkba, mert leszakíthatja azt. Ezt megakadályozhatjuk, ha 10x10-es mull-lappal lefedjük a csonkot, melyet a pelenka és a body leszorít, fixen tart. A váladékot is felszívja.
A kezeléshez gyógyszertári, 70% alkohol és sebhintőpor szükséges. Ezekhez a patikában lehet hozzájutni, a receptet a gyermekorvos adja, amikor először kimegy az újszülötthöz. Régebben hazajövetelkor a kórházban már felírták, de az utóbbi időben ez egyre ritkább. A tisztításhoz steril vatta vagy gézlap szükséges. Alkoholt elég egy nap egyszer használni, mert nagyon kiszárítja a baba amúgy is száraz bőrét, sterillé teszi azt, így kaput nyit a kórokozók felé. A hintőport lehetőleg minden pelenkázáskor érdemes használni, gyorsabban szárad le tőle a csonk. Amikor már egy kicsit engedi a csonk, hogy alányúljunk, a tövénél is érdemes jól beporozni. Soha ne erőszakoskodjunk a csonk mielőbbi leesésével, mert beszakadhat, vérezhet. A kölök kezelése nem fájdalmas, de a nyílt sebet az alkohol csípi, ezért érdemes alkalmazásakor a területet legyezni, hogy gyorsabban párologjon el. Miután leesett a csonk, a kezelést addig kell folytatni, míg a váladékozás meg nem szűnik. Fültisztító pálcikával jól bele lehet nyúlni a köldökbe. A leesett csonk helyén enyhe vérzés, váladékozás lehetséges. Ritkán elfertőződik, melynek jele a bőr begyulladása, bepirosodása, váladékának kellemetlen szaga.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Fürdetéskor a köldökcsonk nem ázhat fel! Kevés vízben kell fürdetni a babát, ami nem éri el a hasát. Néhány csepp víz nem okoz gondot, puha pelenkával fel lehet itatni. A csonk leesése után se ázzon a még váladékozó seb. Türelmes kezeléssel néhány nap múlva tökéletesen varasodik, majd begyógyul.
Ha problémát tapasztal, keresse meg a gyermekorvosát vagy a védőnőjét!
Fotó: foter.com
|
Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)