Az a bizonyos spray: nálunk a kórházba azt a bizonyos O betűs, fújós fertőtlenítőszert kellett vinni. Kifejezetten csak a spray-vel ellátott verziót fogadták el, és csak ezt, hiába írta fel a gyermekorvos az alkoholt. Úgyhogy apuka rögtön első nap szaladhatott a gyógyszertárba, hogy újdonsült szeme fényét megfelelően el tudjam látni. Abban már a kórházi protokoll sem egyezett meg, hogy pontosan hova és mennyit kell fújni – volt, aki csak napi egyszer ajánlotta, de rá a köldökcsonkra, volt, aki reggel és este, egyet felülre, egyet alulra (úgy, hogy a csonkra, és alatta a bőrre is ment).
Aztán hazajöttünk, és rögtön, ahogy jött a gyermekorvos látogatni, kaptuk az új tanácsot. Azt a fújóst tegyük el, majd jó lesz, ha elesik a gyermek. Vegyük elő az alkoholt és a hintőport, az az igazi. A doktornő megmutatta, hogy az alkoholos fültisztító pálcikával hogyan lehet körben, szépen kitisztítani az egészet. Fontos, hogy a csonk mellett, végig, körben tisztítsuk ki – ez a babának nem fáj, viszont fontos ahhoz, hogy ne gyulladjon, gennyesedjen be, ne varrosodjon össze ott, ahol nem kéne. Ezután jöhet rá a hintőpor, ami segít szárítani magát a csonkot. Erre tesszük a gézlapot, és jöhet a pelenkázás. Őszintén szólva, ez a verzió már szimpatikusabb volt, hiszen itt biztosan megtisztult az a terület, aminek tisztának kell lennie.
Ettől függetlenül a következő nap érkező védőnő tanácsát is kikértem. Ő egyrészt elmondta, hogy nem tanácsolja, hogy úgy fújjuk a baba bőrére a spray-s fertőtlenítőt, hogy a hasára is menjen, mert nagyon kiszáríthatja a bőrét. Másrészt ajánlott egy harmadik lehetőséget is (amit egyébként korábban egy barátnőm is tanácsolt). Ebben az esetben a fültisztító pálcikát az O betűs fertőtlenítőszerrel itassuk fel, és ezzel töröljük körbe a köldökcsonkot – betörölve a csonk mellé. Ez után jöhet a gézlap és a pelus.
Kicsit értetlenül álltam a dolog előtt, hogy szinte három nap leforgása alatt három különböző verziót hallottam. De végső soron ilyen szülőnek lenni – kapod a tanácsokat jobbról is, balról is, aztán megpróbálod a saját utad járni.
Végül napi kétszer – reggel és este fürdés után – kezeltük a csonkot. Hol a fertőtlenítőszerrel, hol alkohollal. Hintőport mindig használtunk. És így, ha emlékeim nem csalnak, 7 nap után esett le gyulladás, gennyesedés nélkül. Én még utána is törölgettem addig, amíg úgy nem látszott, hogy már nem is tud begyulladni, összenőni, gennyesedni. Mára pedig a gyermek egyedül mossa, tisztogatja.
Fotó: fancycrave-től a pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)