Elszomorító azonban a tény, hogy Magyarország élen jár a csincsilla prém előállításában. Legtöbbször még az állatkereskedésekben is azokat a rágcsálókat vásárolhatjuk meg, melyeket a tenyésztők leselejteztek. Nem is beszélve leendő kedvencünk borsos áráról... Igazán egészséges, és mindenekellőtt reális áron kapható csincsillát inkább a hobbi tenyésztőktől lehet beszerezni.
Tartási körülmények
Mivel a csincsillák eredeti élőhelyükön (Andok hegység) a mókusokhoz hasonló életvitelt folytatnak, fontos, hogy viszonylag nagy mozgásterülettel rendelkezzenek.Sokszor láthatjuk állatkereskedésekben, amint több álatkát összezsúfolnak egy apró, műanyag dobozba. Általában több emeletes ketrecet szoktak javasolni, léteznek azonban más, alternatív megoldások. Aki jobban szeretné kedvencét természetes körülmények között tartani, az elkeríthet (például drótháló segítségével) egy 50*50 cm alapterületű, 1-2 méter magasságú részt a lakásban, s vastag faágakkal biztosíthatja rágcsálóinak a fára mászás lehetőségét. Gyakran helyeznek el egy-egy vastagabb csövet is a ketrecben, így kialakítva a csincsilla alvóhelyét.
Táplálék
Kezdő gazdiknak ajánlott a legbiztosabb eledel, a csincsilla táp, de sokszor szívesen fogyasztják a zöldségeket is. Répával, salátával és káposztával (fonnyasztva vagy szárítva) érdemes próbálkozni, persze önálló egyéniséggel rendelkező állatok, tehát ízlésüknek megfelelően előfordulhat, hogy egyikük rajong a zöldségért, a másik viszont nem hajlandó ránézni. Általában a friss lucerna (vidéken könnyen beszerezhető) mondható kedvenc zöld ételüknek. Mint minden állatnál, fontos, hogy tiszta vizet kapjanak, legalább kétnaponta egyszer.
Gondozás, tulajdonságok
A csincsilla leginkább éjszakai állat, tehát csak jó alvók tartsák a hálószobában! Mint a legtöbb állat esetében, itt is le lehet szoktatni őket az éjszakai zajongásról, apró fortélyok segítségével. Ha az etetési időt kora délutánra, esetleg reggelre időzítjük, hamarabb átállnak a nappali életmódra. A csincsilla társas lény, szereti az ember közelségét, s ha valaki megteheti, célszerűbb párban tartani őket. Fontos, hogy elegendő élettérrel rendelkezzenek, ha tehetjük, néha engedjük őket kószálni a lakásban! Jó azonban tudni, hogy nagyon kíváncsi lények, és hajlamosak mindent ételként megítélni, így ha egy percre elfordítjuk a fejünket, biztosan megrágják a bútorokat.
Mivel vastag bundával rendelkeznek, mindenképpen oda kell figyelnünk lakhelyük hőmérsékletére. Ha ez az érték meghaladja a 26-28 C°-ot, akkor hűtenünk kell a szoba hőmérsékletén, különben kedvencünk nem lesz hosszú életű. Eredeti élőhelyükön, akárcsak más rágcsálók, sokszor vesznek homokfürdőt. Ha szeretnénk csincsillánknak örömet okozni (és közben lakásunkat sem szeretnénk összepiszkítani), akkor vásároljunk az állatkereskedésben kvarchomokot és tegyük egy alacsony műanyag tálban kedvencünk ketrecébe.
Egy állat nem játékszer
Sokan úgy gondolják, ha megvesznek egy állatot, nem tartoznak érte felelősséggel. Jobb esetben a megunt kedvenceket elviszik egy menhelyre, rosszabb esetben egyszerűen a kukába, vagy az utcára kerülnek. Egy csincsilla 15-16 évig is él, egy teknős akár a 25-30 éves kort is megélheti. Fontos tehát, hogy átgondoljuk, milyen háziállatnak tudjuk biztosítani az optimális életkörülményeket. Ha tehetjük, válasszuk inkább az örökbefogadást, hogy kevesebb állat életéért kelljen küzdeni a menhelyeknek!
Állatmenhelyek:
Az állatmenhelyeken leginkább kutyák és macskák képeit láthatjuk, ez azonban nem azt jelenti, hogy másfajta állatok nem keresnek gazdát. Ha egy konkrét állatot szeretnénk, mindenképpen érdemes érdeklődni a menhelyeken!