Két lényeges alapszabályt máris tarts szem előtt:
- Mondj le arról, hogy mindig ragyogóan tiszta legyen a háztartásod.
- Minden segítséget fogadj el, amit felajánlanak neked.
Egy vagy több gyermeket nevelő anya háztartásvezetése nem lehet mindig olyan jól szervezett, mint a csak felnőtteket kiszolgáló háztartás.
9 jótanács, hogyan tudod összeegyeztetni a babád gondozását és a háztartás kezelését:
- Mindig azokkal a teendőkkel kezdd, amik tényleg fontosak!
A konyhapult, mosogató és hűtőszekrény mindig legyen tiszta, a higiénia elengedhetetlen. Ha némi por gyülekezik az ablakpárkányon és a polcokon, a törölgetést el lehet halasztani.
- Ésszerűsítsd a bevásárlásaidat!
Tegyél ki egy papírt az emlékeztető táblára vagy a hűtőszekrényre, erre folyamatosan jegyezd fel, mire van szükséged, mi fogyott el éppen.
Attól függően válaszd meg a vásárlási célodat, hogy élelmiszert, vagy egyéb, a háztartáshoz szükséges dolgot szeretnél beszerezni, (szupermarket, piac, pék, drogéria, stb). Lehetőleg olyan sorrendben legyenek felírva a tételek, amilyen sorrendben be fogod járni az üzleteket.
- Minden nem romlandó cikkből legyen otthon egy tartalék példány!
Ezt úgy kell elképzelni, hogy amikor már a tartalék csomag WC-papírt kezded meg, felírod a listára az újabb csomag beszerzését.
- Érdemes több napra főznöd!
Ha dupla adagot készítesz, vagy két napig eszitek, vagy lefagyasztod a megmaradt mennyiséget.
Egy másik tipp: Ha dupla mennyiségű krumplit, tésztát, rizst főzöl meg, az egyik feléből lehet püré, a másik adagot másnap petrezselymes krumplinak, vagy hagymás krumplinak tálalhatod! A kifőtt tészta másik feléből másnap tésztasalátát, a megmaradt rizsből pedig rizs-salátát készíthetsz. A rántás, vagy a salátaszósz pár napig eláll a hűtőben.
- Nem szükséges minden nap takarítanod!
A lakás nagyságától függően elég heti egy-két alkalom. Előbb porszívózzál, aztán törölgess.
Arra alkalmas fejjel a bútorok felületét is le lehet porszívózni.
- Vasalj kevesebbet!
Ha van szárítós mosógéped, akkor meg is úszhatod, csak egy kicsit ki kell lógatni a vállfára a ruhákat. Ha nem túl erős centrifugát használsz (400-as fordulatszám), akkor csak kirázod az ingeket, felakasztod és meghúzkodod. Az öblítő is segít. Ha a pólókat, pulóvereket felfújható vállfára akasztod, hamarabb száradnak és kisimulnak. Azokat a ruhadarabokat, amelyek kényesek, könnyen kinyúlnak, szárításhoz fektesd vízszintesen egy törölközőre. Szabadidőruha, alsónemű, hálóingek, ágynemű, törölközők szépen hajtogathatók maradnak, ha több helyen csípteted a kötélre és szintén meghúzogatod ezeket. A póló is megtartja formáját, ha így teszed kötélre az aljánál fogva. Ha az idő és a körülmények megengedik, lehetőleg szárítsuk a ruhát szabadban, a nap is fertőtleníti a ruha felületét.
- A háztartásodban minden holmit oda tegyél, ahol használni fogod!
Ha mindenért sétálnod kell, időt vesztesz. A fürdőszobai tisztítószerek a fürdőszobába valók, természetesen zárható vagy magasan lévő szekrényben helyezd el ezeket! A csecsemőruhákat érdemes a pelenkázó közelében tartani, hogy a kezed ügyében legyenek!
- Érdemes mindennek egy megszokott helyet rendszeresíteni, hogy ne kelljen keresned, amikor szükséged van rá!
Amikor hazaérkezel, a kulcsot mindig tedd a kulcsfogasra vagy a megszokott helyére! A kijárati ajtó közelében érdemes elhelyezned egy kisebb fiókos komódot, itt tarthatod mindazt, ami sürgősen kellhet, amikor kilépsz a házból:
egy pótpelenkát, egy csomag papírzsebkendőt, egy tartalék cumit, mobiltelefont, pénztárcát.
- Legyen a házban elegendő hely a raktározáshoz: akár a pincében, akár a padláson vagy a hálószobában.
Fotó: / 123RF Stock fotó
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)