A boldogság kutatásával is foglalkozó pszichológusok természetesen már ezt is vizsgálták… mi okoz nagyobb örömet? Egy szép fülbevaló, egy klassz okostelefon, egy új spéci autó, vagy pedig inkább a "tapasztalat", egy éttermi vacsora, egy színházlátogatás, egy jó koncert. Az eredmény szinte várható: a tárgyak, dolgok megvásárlása csak időleges örömöt okoz, és hamar elhalványul. Az élmények azonban nagyobb örömet okoznak, és memóriánk sokáig megőrzi azokat.
Újabb kutatások szerint, ahol 675 személy vásárlási szokásait vizsgálták, az alanyok 1/3-a boldogtalan maradt, ha tárgyakat ÉS élményeket vásárolt… Még a családdal és a barátokkal való élménymegosztás sem javított örömérzetükön. Nem véletlen, hogy a vizsgálat címe ez volt: "Ördög vigyen, ha megteszem – ördög vigyen, ha nem."
Tudjuk-e valójában kik vagyunk?
Hogyan alakulhatott ki ez a furcsának tűnő eredmény? A krónikus boldogtalanság oka lehet a depresszió, a szorongás, a jövőtől való állandó aggodalom. Még hozzátehetjük az anyagi tartalékok hiányát is a listához. Talán néhányan boldogabbak lettek volna a vizsgáltak közül, ha lett volna banki megtakarításuk (?) A kutatók találtak egy olyan tényezőt, ami igencsak jelentősnek látszik a vásárlásokkal kapcsolatosan.
Hogyan vehetsz magadnak boldogságot?
A kutatók azt találták, hogy az elégedetlenek csoportja tárgyi kötődésű volt, ők a "dolgokat" vásárlók, az élmények kevésbé érdeklik őket. Úgy érezték, hogy az élmények "megvételével" nem képesek valódi énjüket kifejezni. Az viszont bizonyos, hogy a tárgyak megvásárlása csak rövid távon okoz örömet.
A megvett, és minket körbevevő tárgyakkal valamilyen mértékben magunkat is kifejezzük, ezek a mi tulajdonaink, ezekkel vagyunk "azonosak". Ha olyasmit veszel, ami veled énazonos, és a számodra érték, attól boldogabb lehetsz…
Mi az a három kérdés, amit érdemes feltennünk magunknak egy vásárlás előtt?
Természetesen itt nem a szokásos napi vásárlásokra gondolunk, hanem nagyobb értékekre, beruházásokra.
- Mielőtt bármit megveszel, tarts egy kis szünetet, és kérdezd meg magadtól: ilyen döntés korábban boldoggá tett?
- Azután kérdezed meg magadtól: milyen ember vagyok én (most)? Mi a fontos számomra? Vajon más mit tenne most az én helyemben?
- Végül pedig: milyen ember szeretnék lenni? Milyen döntésektől leszek boldogabb?
Vizsgálatok szerint a "jövő énünk" afelé törekszik, hogy a maga számára kedvező döntéseket hozzon (pl. nyugdíjtakarékosság, egészségvédő beruházások).
A három kérdés tehát áttekinti a múltat, jelent és jövőt, és ráébreszt arra, hogyan fejezhetjük ki jobban értékeinket, személyiségünket. Ha ezt betartjuk, idővel személyiségünk ezen része, önértékelésünk megerősödhet.
A cikk szerzője a közösségi oldalon az olvasókkal is konzultált egyébként, és kapott néhány okos kérdést, megmutatjuk ezeket is.
- Adósságba verem-e magam, ha megveszem ezt vagy azt?
- Biztos, hogy jól használom fel a pénzemet ezzel a vásárlással? Lehetne jobban is?
- Tényleg szükségem van erre, nagyon kell nekem ez a valami?
Szerző: dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz
Fotó: www.foter.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)