Az újszülött baba még rengeteget alszik. Ahogy nő, fejlődik, úgy változik - csökken - az alvásigénye. Cikkünkben ezt a folyamatot követjük végig 4 éves korig, és segítünk tanácsokkal arra az esetre, ha nehézségek adódnak a baba alvásával kapcsolatban.
Alvás az anyaméhben
Az első hónapokban egyfajta homályállapotban van a magzat. Az alvási és ébrenléti szakaszok csak a terhesség 36. hetétől különülnek el egymástól. A magzat bioritmusa koránt sem igazodik az anyáéhoz: a kis pocaklakó előszeretettel végez "kickboxgyakorlatokat", amikor fáradt édesanyja pihenni szeretne.
Az egy hónapos baba alvása:
Közvetlenül a születés utáni időszakban a picurka megtartja anyja hasában megszokott alvásritmusát, teljesen mindegy neki, nappal van-e vagy éjszaka. Egy rejtély szüleinek, hogy mikor fog felébredni. Ilyenkor összességében 16,5 órát alszik átlagban egy csecsemő, de nagy a szórás, mert van, aki 20 órányi alvást igényel, egyesek viszont 13 órával is beérik.
A 2-6 hónapos baba alvása:
A baba fokozatosan felismeri az éjszakák és nappalok váltakozását. A 2-4 órás alvási periódusok egyre inkább az éjjeli időszakra összpontosulnak. Nappal a csecsemők először 3, majd 2 rövidebb szakasznyi alvást igényelnek. A harmadik hónaptól egyre gyakrabban marad el az étkezés két éjjeli alvási fázis között, így már 5-6 órát is képesek egyhuzamban átaludni. Most már beszélhetünk a folyamatos éjszakai alvásról. Egyes gyermekek azonban csak jóval később jutnak el ide. Az átlagos alvásigény ebben az időszakban 15 órát tesz ki, +/- 3 óra.
A 7-12 hónapos baba alvása:
A babák ilyenkor már egyre inkább egy bizonyos időszakban fognak elaludni, mind zavartalanabbul fogják átaludni az éjszakát. Az átlagos alvásszükséglet már csak 14 óra, +/- 2,5 óra. Fontos tudnunk, hogy minél többet alszik a baba éjjel, annál kevesebbet fog nappal és fordítva.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A 2 éves baba alvása:
Tovább csökken az alvásszükséglet, a kicsik ekkor már “megspórolják” a délelőtti szundikálást, az alvás áttolódik délutánra. A gyermek átlagos alvásigénye ebben az időszakban 13,5 óra, +/- 2 óra.
A 3-4 éves alvása:
Sok gyermek ekkorra már teljesen elhagyja a délutáni szundikálást. Már csak kb 12 óra alvást igényelnek.
Mit tehetünk azért, hogy a baba átaludja az éjszakát?
A csecsemő érettségének függvénye, hogy mennyit és hogyan alszik éjjel. Ez az idegrendszer fejlődésével áll kapcsolatban, mely minden babánál más és más.
A babák 20%-a egyéves korában még nem képes folyamatosan átaludni az éjszakát. Ha már igen, még akkor sincs minden rendben, lehetnek nyugtalan fázisok: a fogzás, vagy a járástanulás okozta izgalmak.
Mi segítheti a baba nyugodt alvását?
Éjszakára bizonyos alapszabályok érvényesek:
- A szobát jól szellőztessük ki, legyen hűvös, sötét (éjjeli lámpa világíthat), adjunk a babára kényelmes ruházatot.
- Az ágy legyen számára az alvás helye, ne pedig a játék, evés, vagy netán a büntetés színtere.
- Vannak, akik egyébként túl nagy jelentőséget tulajdonítanak a nyugalomnak alvás idején. Egyes csecsemőknek kifejezetten szükségük van a háttérben folyó halk beszélgetésre, így érzik biztonságban magukat - anya és apa a közelben van. Más gyermekeknél ez nem válik be.
Néha úgy érezzük, hogy minden gyermek hosszabb ideig és nyugodtabban alszik, mint a miénk. Ne csináljunk ebből gondot: ha reggel kipihenten ébredünk és a pici is vidáman kezdi a napot, akkor minden rendben van.
A folyamatos éjjeli alvást nem lehet kikényszeríteni
Ha ezt mereven elvárjuk gyermekünktől, problémás lesz az alvása. A baba nem fogja megérteni, miért kell fáradtnak lennie és álomba zuhannia, csak mert kezdődik a kedvenc filmsorozatunk. Az éjszakák összességében nyugodtabban telnek, ha félórával később fektetjük le őt. Addig pedig felvehetjük a filmet.
A szabályos napirend elősegíti a nyugodt éjszakát
A szervi eredetű alvászavarok igen ritkán fordulnak elő, a probléma gyökere többnyire a nap megszervezésében rejlik. Figyeljetek oda a szabályos napirend kialakítására -, beleértve az altatási rituálét is. Legjobb „álommanók” a biztonság és a meghittség.
Az alvásnapló hasznos áttekintést adhat
Ha segítségre van szükséged, a gyermekorvosnál támogatásra fogsz találni. Célszerű neki megmutatni az alvásnaplót: két hétig vezess pontos feljegyzéseket arról, mikor alszik, mikor sír, mennyi ideig van fent a gyermek.
Az első években igen sokat változnak a pici alvási szokásai. Gyermekenként is igen nagy eltérés mutatkozik a nappali és éjjeli alvás időtartamában.
Milyen alvási szokásokat vesz fel a baba? Mit lát a családban? Korán kel, vagy későn fekszik? Mitől függ, hogy sokat alszik, vagy keveset?
Alvási szokásaink velünk születnek.
Kutatók a külvilágtól elszigetelt emberek vizsgálata során megállapították, hogy amikor megvonták tőlük a természetes fényt és semmilyen információt nem kaptak az időbeli tájékozódáshoz, testük akkor is megtartotta a kb. 24 órás bioritmust. Kivételt képeztek a korán kelők és a későn fekvők. Az ő belső órájuk gyorsabban ill. lassabban ketyeg, mint általában a többi emberé.
A kutatók szerint a vizsgált személyek kb. negyede a korán kelő “pacsirta” vagy a későn fekvő “bagoly” típusba tartozik. A pacsirták már pirkadatkor teljes elánnal kezdik a napot, kora este viszont már fáradtak. Ellentétben a baglyokkal, akik reggel alig tudnak kimászni az ágyból, nehezen fognak hozzá teendőjükhöz, késő este viszont annál élénkebbek. Azt, hogy beletartozunk-e a két fenti típusba, vagy a középmezőnyben foglalunk helyet, génjeink is meghatározzák. Épp oly sok koránkelő ember van, mint vidámabb, vagy higgadtabb temperamentumú. Teljesen normálisak ezek a variációk.
Bagolynak, pacsirtának, normál alvásúnak születni kell
A babák egyéni alvásritmusa természetesen akkor mutatkozik meg, amikor már rendeződött náluk az éjjeli alvás. Ulrich Rabenschlag freiburgi gyermekpszichiáter és az első németországi gyermek- alvás-ambulancia alapítójának véleménye szerint a baglyok és pacsirták a nyolchónapos és hároméves kor közötti időszakban választódnak ki. Itt az alvás időpontja számít, nem az időtartama. A baglyok között ugyanis ugyanannyi sok, ill. kevés alvásigényű ember fordul elő, mint a pacsirták között.
A baglyok és pacsirták alvási szokásait nem lehet átprogramozni. Nem engedik meg a gének.
A csecsemőknél nem kizárólag az öröklött adottságok felelősek az alvási-ébrenléti fázisok váltakozásáért. Egyfelől az életkor a meghatározó: “a fiatalabb gyermekek a pacsirta, a tinédzserek inkább a bagoly típus felé hajlanak”, mondja az alváskutató Zulley. „Emellett bizonyos tanult tényezők is szerepet játszanak. Ha anya és apa baglyok, a gyermekek is automatikusan később fognak lefeküdni.”
Alkalmazkodjunk a kicsik alvásritmusához
Mi történik akkor, ha a baba szüleivel teljesen ellentétes fejlődést mutat? A szülőknek minden tulajdonsággal számolniuk kell, legyen az teljes higgadtság, vagy heves temperamentum. Mert ha nem vesszük komolyan egy gyermek bioritmusát, azzal nem teszünk jót testének.
„A legjobb, amit tehetünk, hogy nem kezdjük el rögtön manipulálni gyermekünk alvási szokásait”, tanácsolja Rabenschlag pszichiáter. „Ehelyett a pacsirták szülei ösztönözzék az önálló reggeli foglalatossságra gyermekeiket.”
Csodákat tehet, ha már este egy összeválogatott fényképekkel teli dobozt helyezünk az ágy mellé.
Kissé idősebbeknél alkalmazhatjuk a jól bevált lámpatrükköt: Időkapcsolós konektorral ellátott lámpát teszünk a szobába és ha az 7 órakor kigyullad, meg lehet rohamozni anya és apa ágyát.
A baglyokra hasonló esti óvintézkedések érvényesek: őket is meg lehet tanítani, hogyan foglalják el magukat egy időre önállóan. Egy igen éber gyermeket utópikus gondolat lenne rábeszélnünk a lefekvésre, ezért a „bagolymamák” különösen figyeljenek arra, hogy kisgyermeküknek egy óra kell a lenyugváshoz. A vad ugrándozás és a tv-nézés legyen számára tabu a lefekvés előtti időszakban.
A baglyok esetében a reggel megszervezése nehezebb. Az édesanyának munkába kell menni, a gyermeknek pedig bölcsibe, az alvásszükséglet ekkor óhatatlanul csorbát szenved. Azért itt is léteznek trükkös megoldások. A legfőbb segítség a naptól érkezik: a napfény csökkenti a fáradtságot és aktivizálja a testet. A mesterséges fény ennek csak a töredékét eredményezi, ezért félre a függönyökkel! Emellett a mozgás is segít. A baglyok szülei reggelente inkább ne tartsák kordában gyermekeiket, sőt ellenkezőleg: hagyják, hogy jól kitombolják magukat!
A megértés is fontos. Dicsérje meg gyermekét a zökkenőmentes felkelésért, azonban napközben tegye lehetővé számára a pihenést. Fontos a nap pozitív indítása, mert a kis mormoták semmit sem utálnak jobban, mint a kapkodást. Ilyenkor különösen jót tesz a kedvenc dallamok hallgatása, a finom reggeli, és egy mosoly.
A cikksorozat további részei:
fotó: https://farm1.staticflickr.com/53/111630158_75fd084074_z.jpg
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)