3 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Minden kisbaba sír - leginkább így kommunikálnak. De az újszülöttek 10-20%-ánál előfordulnak ún. hosszabb sírási rohamok, amit a hasi és bélgörcsök okoznak, és általában koraeste jelentkeznek.
Bár a „kólika” szó hallatán minden szülő testét átjárja a rettegés, nem kell súlyos betegségre gondolni, mindössze frusztráló és kimerítő állapotra. A szívünk szakad meg, mikor azt látjuk, hogy a kicsi minden este több mint két órán át üvölt, és még szívfacsaróbb arra eszmélni, hogy sehogy sem tudunk segíteni. A kólika általában a 3. héten kezdődik, a 6. héten éri el csúcspontját, majd 2-3 hónap után teljesen megszűnik. A lehetséges okok között említhetjük a hiányos vagy túlzott táplálást, az allergiát, a székrekedést, a hasmenést, a bélgázokat, a bélgörcsöket és a feszültséget, de a lényeg mindenesetre az, hogy biztosan senki nem tudja megmondani.
Szociális fejlődés
A kisbaba interakciókon keresztül ismeri meg a világot, először mellettünk, majd más családtagokon, barátokon keresztül. Már a legelejétől kezdve teljesen lenyűgözik arcmozdulataink, és megnyugszik, mikor énekelünk neki, beszélünk hozzá. A vizuális ingerek biztosításához, és az érzékelés fejlődésének érdekében, mutassunk arckifejezéseket érzelmeink mellé. Mosolyogjunk, mikor a nevét mondjuk, ráncoljuk az orrunkat, mikor a pelusát cseréljük, ráncoljuk a szemöldökünket, mikor kintről erős zajok hallatszanak. Imádni fogja, mikor bohóckodunk, a fülünket húzogatjuk, vagy kiöltjük a nyelvünket, és buta dalocskákat énekelünk. (Ne törődjünk vele, ha egyetlen hangot sem találunk el, így is roppant mód fog nekünk örülni.)
Az első hónapokban az arcunk lesz a kisbaba kedvenc játszótársa. Viszont egyéb ingerekre is pozitívan fog reagálni. Az újszülöttek imádják az egyszerű, markáns színű tárgyakat, úgymint a fekete-fehér színű ostábla mintáit, illetve az egyszerű arcvonásokat. A kiságy vagy a bölcső felett elhelyezett lengő tárgyak órákon át elszórakoztatják.
Intellektuális fejlődés
Az újszülött számára több okból is mi jelentjük az egész világot. Még nem tekint magára különálló személyként, viszont jelenlétünket a kényelemmel, nyugalommal, örömökkel és táplálékkal azonosítja. Három fő módon azonosít minket: megjelenésünk, hangunk és illatunk alapján. Mikor meghallja hangunkat, szemeivel abba az irányba fordul, és ha elég közel vagyunk hozzá, megpróbálja követni arcunkat (amelyet 36 órás korától kezdve felismer). Illatunkra is reagálni fog, és megkülönböztető figyelemmel kísér minket és a tejet, amely tőlünk származik. A kisbabák, ha több mellpárna közül lehet választani, mindig a saját mamájuk tejcijével átitatottat választják.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)