1 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Az újszülött valószínűleg felpuffadt szemhéjakkal és megduzzadt mellekkel érkezik haza a kórházból. Aggodalomra semmi ok. Az elsőt a folyadék okozza, amit a kisbaba visszatart addig, amíg az étkezés rendje ki nem alakul, a másodikra pedig saját hormonjaink adják a választ, amelyeket még a baba születése előtt adtunk át. Mindkettő magától eltűnik. Amikor a duzzadt mellekről beszélünk: Néha "boszorkánytej" is megjelenik, ami az újszülött emlőjéből (lehet fiú is!) préselhető kis tejszerű nedvet jelenti. Nem szabad ezt nyomkodni, mert begyulladhat. Vannak újszülöttek, akiknek aranyos pihés kis szőr, más néven magzatpehely borítja egész testüket. Ez már az első pár hét alatt kihullik.
Szociális fejlődés
Ne várjuk, hogy már most bújócskázhatunk vele. Az első héten a kisbaba legalább 12 órát alszik naponta, és akár 4 vagy 5 órát egyhuzamban. Körülbelül 30 percenként váltják egymást a nyugodt és aktív alvásszakaszok. A nyugodt alvásra az egyenletes légzés, és nagyon kevés mozgás a jellemzők, míg az aktív szakaszban szabálytalan a légzés, a testen és az arcon pedig különböző impulzusok figyelhetők meg, valamint (a szakemberek szerint) ilyenkor jelentkeznek az álmok is.
Intellektuális fejlődés
Az újszülöttek idejük közel 10 százalékát töltik ún. „csendes éber” állapotban - nyugodtan figyel, szemei nyitva vannak. A csendes éber állapot remek alkalom, hogy a kisbaba megismerjen minket. Vegyük kézbe, és engedjük, hogy arcvonásainkat egész közelről tanulmányozza, hiszen az újszülöttek mindössze 30-35 cm-ről látnak tárgyakat. Végezzünk apró arcmozdulatokat, és figyeljük, hogyan reagál. A babák hajlamosak rá, hogy kikapcsoljanak, ha az ingerekből egyszerre túl sok érkezik feléjük, tehát ne sértődjünk meg, ha kis idő múlva szünetet szeretne.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)