Ha szoptatásra terelődik a szó, a legtöbb tápszerező anya úgy érzi, magyarázkodnia kell: nem volt elég a teje, beteg volt és gyógyszert kellett szednie, nem volt jó a baba technikája. Nem így Eubanks, aki büszkén vallja, hogy egyszerűen csak vissza szerette volna kapni az uralmat a teste fölött - írja a Scarymommy.
"A mai nappal BEFEJEZTEM a szoptatást. Majdnem három hónapig csináltam, úgyhogy itt az idő, hogy nyugalomba küldjem a melleimet. Mindezt abban a reményben írom, hogy ezáltal a többi anya kevésbé fogja egyedül érezni magát" - írta.
Hozzátette azt is, hogy tudja, most sokan elítélik a döntéséért, de nem érdekli. Bejegyzését egy olyan fotóval illusztrálta, amelyen több számmal nagyobb, anyatejjel telebüfizett pólóban pózol.
Mégis kinek a választása?
Történelmileg úgy alakult, hogy az Egyesült Államokban egy ilyen döntést emelt fővel fel lehet vállalni. Ott a nőjogi mozgalmak első hulláma következtében a huszadik század közepére eljutottak oda, hogy tízből nyolc anya egyáltalán meg sem próbálkozott a szoptatással. Végül az újraéledő feminizmus hozta el az igényt, hogy a nők jobban tisztában legyenek a testük működésével, és ezáltal a szoptatás előnyeivel. Ma már Amerikában is évtizedek óta egyre több anya kezd szoptatni, de a mai napig igen sokan döntenek úgy, hogy ezt inkább kihagyják az életükből. Kérdés azonban, lehet-e az anya választásáról beszélni egy olyan rendszerben, ahol nincsen kötelezően biztosítandó szülési szabadság, így a nők egy része kénytelen a gyermeke néhány hetes korától fogva újra munkába állni.
Hasonló folyamat játszódott le Nyugat-Európában is. Sok országban már rákérdeznek a szülés előtt, hogy óhajt-e az anya szoptatni (ahogy arra is, hogy természetes úton, vagy inkább császármetszéssel szeretne-e szülni), és bár általánosítani nem lehet, a trend az, hogy a képzettebb, ezért tudatosabb nők azok, akik legalább megpróbálkoznak az anyatejes táplálással.
Magyarországon ilyesmiről - néhány magánklinikát leszámítva - nincs szó. Még a gyes 1967-es bevezetése előtt is természetes volt, hogy az anyák legalább megpróbálkoztak a szoptatással, a gyárakban pedig gong jelezte három óránként a félórás szünetet a kisbabás anyáknak, akik ekkor leszaladtak az üzemi bölcsődébe, hogy gyorsan megetethessék a gyermekeiket. Ma Magyarországon az anyák 95 százaléka szándékozik szülés után anyatejjel táplálni a babáját, az egyéves koron túl is szoptatott kisgyermekek aránya közel 37 százalék. Ugyanez az arány az Egyesült Államokban 72,9 és 27 százalék, de államonként jelentős eltérést mutat: Lousianában például az újszülöttek alig 57 százalékát kezdi szoptatni az édesanyja.
Fontos-e ez? Az orvosok szerint igen, Cameran Eubanks azonban másképp gondolja. Véleménye szerint a saját teste felett mindenki maga rendelkezik, a babának pedig elsősorban nem anyatejre, hanem boldog anyára van szüksége.
Indexkép: NIKOLAY OSMACHKO / Pexels
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)