Az első, az elhatározás, szoptatni akarok! A második a külső nyugalom, a stresszmentes környezet biztosítása, legyen az a kórházban, vagy otthon. A harmadik a belső nyugalom megteremtése, az édesanya saját belső harmóniájának megteremtése. A baba - mama jóga a foglalkozásokon mindhárom megteremtésére törekszik, ezáltal is közvetett, vagy közvetlen módon segítve a szoptatást.
Mivel a jóga nagyon nagy hangsúlyt fektet a helyes testtartásra, a gerinc egyenesítésére, a mellkas nyitására, a légzés fontosságára, és gyakorlására, legyen szó kismama, vagy baba - mama jógáról, segítséget ad a szoptatás alatti helyes testtartás kialakításában és egyénre szabottan, annak megtalálásában. Ha egy anya kényelmes pozícióban szoptat, nem fog megfájdulni a háta, a dereka, komfortérzete pozitív lesz. Ennek következtében nem lesz görcsös a szoptatás alatt, sem az izmaiban, sem az elméjében, ami nagyon fontos, mert mint tudjuk, a csecsemők hihetetlenül gyorsan és jól működő radarjaikkal, azonnal át tudják venni a hozzájuk közel álló személy lelki állapotát, ami kedvezően, vagy kedvezőtlenül befolyásolhatja szopásukat. A baba - mama jóga így is biztosíthatja a szoptatás zavartalanságát, és javítja annak minőségét.
A szülés után, a prolaktin nevű hormon az, amely felelős az anyatej termelődéséért. A tej kiürülését a "Let down" reflex, az oxitocin kiáramlása révén segíti. A "Let down" reflex kiváltó ingere a csecsemő szopása. A tejkiürülési reflexet gátló tényező a szorongás, az önbizalom hiánya, a kimerültség, valamint a fájdalom. A reflexet serkentő tényezők, a babával való együttlét, az anya biztonság érzetét és önbizalmát erősítő bánásmód. A baba - mama jógának pont ez az alapja. A gyakorlatokat úgy építi fel, hogy azokat a babával együtt lehessen végezni. A mama el tudjon jönni otthonról, anélkül, hogy másra kellene bíznia gyermekét. Így a szoptatás problémája is megoldott, bármikor megszoptathatja, mert a jóga lehetőséget biztosít erre. Ezért már jobban érezheti magát, mert a jógára induláskor tudhatja, mindezekre van lehetősége, és minden a babája igényeire van építve. A baba - mama jóga a szoptatást szorgalmazza, ezt mutatja az is, hogy a jóga óra gyakorlatait nem lehet előre megtervezni, mert nem tudhatjuk, hogy kik és hányan fognak éppen szoptatni az órán. A szoptató édesanyák is tudnak bizonyos gyakorlatokat végezni, amíg szoptatnak, így nem maradnak le semmiről. Ez nagymértékben a jógaoktató hozzáállásán múlik, hiszen neki kell elmagyarázni, melyek ezek a gyakorlatok (légzőgyakorlatok, medencealapi izmok gyakorlatai, pavanmuktaszana sorozatok, zengetések, szoptatás meditáció). Mivel a babákat mindig kézbe lehet venni, még a relaxációban sem jelent problémát, ha egy anya szoptat, és úgy relaxál.
A legegyszerűbb pavanamuktászanák (kéz, kar, váll, mell) serkentik a nyirokkeringést, ezáltal elősegítve a tej tejjáratokba való könnyebb kiürülését. Ennek az lehet a következménye, hogy a jól bemelegített részeken felgyorsul a keringés, hamarabb megtelnek a tejjáratok csatornái tejjel, és ezt a babának is könnyebb és gyorsabb kiszívni, mint általában. Ez növelheti a baba szopási kedvét, mivel megkönnyíti számára a szopás munkáját, tökéletesebben ki tudja üríteni a mellet, mivel kevésbé fárad el, és gyakoribb szoptatásra serkentheti. A gyakori szoptatás, és a mell tökéletes kiürítése maga után vonja a tej mihamarabbi újratermelődését, ami mind a kisbabát, mind a mamát elégedettséggel töltheti el. A baba jóga során, a rendszeres gyakorlással az édesanya megtanulja gyermeke igényeit megismeri, ami tovább segítheti a szoptatás eredményességének javulását. Ezáltal nem ragaszkodik a merev szoptatási idők betartásához, hanem helyette gyermeke igényeire figyel, (meghallva anyai ösztöneit), amit már jól megismert, és aminek tökéletesítésében a jóga, segítő társként szolgál, és így immáron összeszokott párosként indulnak tovább a fejlődés útján.
Ha emellett az elme is kap táplálékot, a meditáció, a légző gyakorlatok, a magunkra figyelés és a gondolatok elengedése révén, az édesanya csodálatos változáson mehet keresztül. Az anyatej mennyiségének a szoptatás gyakoriságán kívül másik nagyon fontos segítője, a pihenés, mind fizikai, mind szellemi szinten. Ennek pedig legnagyobb mestere a jóga nidra.
Az is jól látható, hogy a baba - jógát gyakorló mama hamarabb visszanyeri fittségét az ászanák segítségével, a nappali és éjszakai szoptatások valamint az átrendeződött szerepek miatti kevesebb alvás következtében kialakult energiadeficitet a jóga nidrával és egyéb meditációkkal pótolja, komfortosabban fogja magát érezni, ami pozitívan hat az önbizalmára. Maga a testmozgás is jótékony hatású, segít levezetni a felgyülemlett feszültséget, sikerélményt ad, és kikapcsol az otthoni körforgásból.
A baba - mama jóga filozófiájával, ászanáival és légző gyakorlataival támogatja a jóga alatti szoptatás lehetőségét, segíti a szoptatásnak minden szinten való megvalósulását. Ezáltal közvetett és közvetlen módon is hozzájárul a szoptatás preferálásához. Mint a fogaskerék elemei, úgy kapcsolódnak egymásba a szoptatás és a baba - mama jóga, mindkettő ugyanazt a célt szolgálja: a csecsemő egészséges testi - lelki fejlődésének elősegítése és szinten tartása, valamint a kötődés biztosítása.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
|
Kis MelindaMentálhigiénés szakemberPeter Hess Hangmasszőr Egyéni és kiscsoportos hangtál terápia, kismamáknak is Elérhetőségeim: E-mail: hangtal.com@gmail.com Honlap: http://www.kismelinda.hu http://www.hangtal.com Facebook: Hangtál terápia Budapest |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)