Úgy tűnik újra szoptatnak a kismamák. Egyre többen választják a csecsemők táplálásának ezt az ősi formáját. Ezzel nemcsak védettséget, s megfelelő táplálékot biztosítanak az apróságoknak, elkerülve a tápszerek okozta allergiás reakciók kialakulását az arra hajlamos babáknál, hanem segítik a gyermek pszichés és értelmi funkcióinak kedvezőbb fejlődését is. A szoptató anyukák többet és meghittebben foglalkoznak csöppségükkel, többet beszélgetnek velük, szorosabbá válik a köztük lévő kötelék. Ugyanakkor az anyatejjel való táplálás során a kismama többféle problémával kerül szembe, s sajnos az is előfordul, hogy egyáltalán nincs teje. A homeopátia ezekre a problémákra is kínál lehetőséget:
Elégtelen tejbelövellés esetén, illetve, ha az anyának egyáltalán nincs teje az Agnus castus, illetve a Ricinus communis megoldást jelenthet. Természetesen társítani kell a megfelelő étrenddel és folyadékbevitellel. Fontos figyelembe venni, hogy a tejtermelés fokozására az alacsony hígításokat kell használni, naponta többször, az eredmény eléréséig.
Akkor, ha bőséges mennyiségű tej termelődött, de a mell egy részén gyulladásos, vértolulásos, fájdalmas folyamat figyelhető meg, a bőrfelület piros, feszes, csillog és lüktet, óránként öt granula Belladonna 9 CH javíthatja az állapotot. A javulásnak megfelelően növeljük a gyógyszer bevétele közti intervallumot. Különösen javallott a homeopátia ebben az esetben, hiszen ezáltal elkerülhetővé válik az antibiotikumok alkalmazása, mely során abba kell hagyni a szoptatást.
Apis mellifica akkor hatásos, ha az ödéma éget, szúr és hideg borogatásra javul. A bőr ilyenkor kevésbé piros és kevésbé csillog. Amikor a mellek nagyon súlyosak, nehezek, kemények, mint a kő, a kismama fájdalomról panaszkodik, s az emlő legkisebb mozgására rosszabbodik a Bryonia alba segíthet a tünetek enyhítésében. Ez utóbbi két szernél az adagolás megegyezik a Belladonnánál leírtakkal.
Amikor a kőkemény csomók tapinthatók a duzzadt és érzékeny emlőkben, a mellbimbó berepedezett és annyira érzékeny, hogy a szoptatás fájdalmat okoz, akkor a Phytolacca nevű homeopátiás gyógyszer segíthet a panaszok enyhítésében.
Gyakori panasz a kismamák körében, hogy a kezdeti ügyetlenkedés során a baba kiharapja a mellbimbót, vagy a mellbimbó bereped. Előfordul, hogy ilyenkor sűsű, nyúlós, sárga méz-szerű váladék jelenik meg, amelyből vastag seb képződik. A váladékozás megszüntetésére magas hígításban adott Graphites 15 CH alkalmas, melyet reggel és este célszerű bevenni.
A tüskeszúrás szerű fájdalommal járó, könnyen vérző, határozott rajzolatú repedések hatásos gyógyszere a Nitricum acidum 9 CH ajánlott, naponta kétszer-háromszor.
A szoptatási időszakban a kismamák fáradékonyabbak, gyengébbek. Ezekre a problémákra is kínálkoznak homeopátiás gyógyszerek. A jelentős folyadékveszteséget követő gyengeség, vérszegénység esetén jó hatású szer a China rubra 9 CH naponta kétszer, egy hónapon keresztül.
Abban az esetben, ha a kismama szoptatás alatt hátfájásra panaszkodik, s fázékonyságáról ugyanakkor bőséges izzadásról is említést tesz, akkor a Silicea ajánlott.
Az Avena sativa és az Alfalfa alacsony hígításban főként étvágygerjesztő hatású.
Amennyiben megfelelően beindult a tejképződés, s ha elegendő folyadékot iszik a kismama, s a gyermek szorgalmasan szopik, akkor a folyamatos tejtermelődés biztosított. Ilyenkor megnyugszanak a kedélyek, a gyermek szépen gyarapszik, fejlődik, kikerekedik, s az anyukák is kissé megpihenhetnek. Egy, másfél év elteltével azonban eljönnek az elválasztással kapcsolatos kérdések, kételyek.
Természetesen ilyenkor is célszerű a mértékletes, szelíd megoldásokat megkeresni, s mind a gyermeket, mind pedig a saját szervezetet egy fokozatos leálláshoz hozzászoktatni. Így elkerülhetővé válik, hogy a gyermek foggal-körömmel ragaszkodjon a megszerzett jogaihoz, s az is, hogy netalán a kezdetekhez hasonló problémák (emlőgyulladás) előforduljon. Természetesen előfordulhat, hogy mindezek ellenére a tejcsorgás még hónapokig megmarad. Ebben az esetben a már említett Ricinus communis alkalmazható, azonban az előzőekkel ellentétben, magas hígításban egészen a tejkiválasztás leállásáig.
A homeopátiás gyógyszer mindig mentes mérgező és mellékhatásoktól, hiszen nem egy molekuláris tömegnek tulajdonítható vegyi hatásról van szó, hanem az elkészítés módjából fakadó különleges fizikai állapotról, amit a gyógyszer gyógyszerészeti formája hordoz. Ennek ellenére, ha a tünetek, a fájdalom, gyulladás nem szűnnek, esetleg magas láz jelentkezik, feltétlenül fontos az orvost felkeresni.
Aloldalak
Utoljára frissítve: 2007. 08. 16.