Ha nem magyar állampolgár akar Magyarországon házasságot kötni, tanúsítvánnyal kell igazolnia, hogy a házasságkötésének a személyes joga szerint nincs akadálya. A személyes joga annak az államnak a jogát jelenti, amelynek a házasuló a házasságkötés időpontjában állampolgára .
A Magyarországon lakó hontalan és menekült személynek személyes joga a magyar jog. Esetükben tanúsítvány beszerzése nem szükséges, nem kell vizsgálni, hogy a házasságkötés egy másik állam vagy a származási hely szerinti ország jogának is megfelel-e .
Az anyakönyvvezető a külföldi jog által szabályozott házassági akadályokat nem ismerheti, ezért a külföldi fél hazája illetékes hatósága által kiállított tanúsítvánnyal köteles igazolni, hogy a reá irányadó külföldi jog szerint házasságkötése nem ütközik akadályba . A tanúsítvány hatósági igazolás, mely azt bizonyítja, hogy ha a benne szereplő két személy házasságot köt, úgy az a külföldi jog szerint érvényes házasságnak minősül .
Ha a nem magyar állampolgár ilyen tartalmú igazolást, tanúsítványt nem tud beszerezni, felmentést kérhet annak bemutatása alól. A felmentés megadását az együttesen megjelenő házasulók a házasság megkötésére illetékes anyakönyvvezetőnél kérhetik. A kérelmet a házasságkötés székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal bírálja el. A felmentés - a kiállításának napjától számított - hat hónapig érvényes, ez alatt az idő alatt kell tehát a házasságot megkötni .
Ha mindkét házasulandó külföldi állampolgár és Magyarországon szeretnének házasságot kötni, erre természetesen lehetőségük van. A legegyszerűbb, ha az állampolgárságuk szerinti külképviseleten jelentkeznek, ebben az esetben a magyar hatóságoknak nincs semmilyen feladatuk.
Arra az esetre azonban, ha egyik vagy mindkét fél külföldi, akik magyar anyakönyvvezető előtt szeretnének házasságot kötni, már a magyar eljárási szabályok vonatkoznak. A házasságkötési eljárás folyamata és feltételei megegyeznek a magyar állampolgárok közötti eljárással, csak bizonyos "plusz" feltételeket kell teljesíteni.
A külföldinek saját állama illetékes szervétől igazolást kell beszereznie, amely bizonyítja, hogy államának joga szerint nincs törvényes akadálya a házasságának. Ezt az igazolást és a többi csatolandó iratot a házasságkötés helye szerint közigazgatási hivatal vizsgálja meg, majd ezt követően eldönti, hogy a külföldi állampolgársága szerinti ország joga alapján a házasságkötésnek van-e akadálya.
Az anyakönyvvezető eljárása
Az anyakönyvvezetőnek be kell mutatni az alábbi dokumentumokat:
1. az útlevelet, illetve Magyarországon élő külföldi esetén a külföldiek részére kiállított személyazonosító igazolványt vagy tartózkodási engedélyt,
2. a külföldön kiállított születési anyakönyvi kivonatot és annak hiteles magyar fordítását,
3. a lakóhely igazolásáról szóló tanúsítványt és annak hiteles magyar fordítását,
4. a családi állapot igazolását és annak hiteles magyar fordítását (ezeket a magyar állampolgárok közötti házasságkötésre vonatkozó szabályokkal megegyezően kell igazolni, azzal az eltéréssel, hogy a külföldi állampolgár bontóperi ítéletét az anyakönyvvezetőnek meg kell küldenie véleményezésre az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium illetékes főosztályának.
Az anyakönyvvezető természetesen azt is vizsgálja, hogy a házasságkötés a magyar jogszabályoknak is megfeleljen, hiszen a házasságnak mindkét házasulandó állampolgársága szerinti jog alapján érvényesnek kell lennie. A házasságot nem lehet megkötni, ha a házasságkötésnek a magyar jog szerint elháríthatatlan akadálya van.
Fordítás
Minden idegen nyelvű dokumentumot a házasulandóknak kell lefordíttatniuk az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodánál . Az irodák listája a www.offi.hu honlapon olvasható. Tolmácsról is a házasulandóknak kell gondoskodnia. Bárki közreműködhet tolmácsként, akinek van erre vonatkozó okirata, illetve nyelvi tudását igazoló iskolai bizonyítványa.
Aloldalak
Utoljára frissítve: 2009. 12. 08.