|
Szabóné Vékony AndreaOkleveles gyógypedagógus - logopédusElérhetőségeim: Munkahely: Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. Kerületi Tagintézménye 1221 Budapest, Szent István tér 1. Honlap: |
Kérdezz-felelek
7 éve élek Angliában, a kislányom 20 hónapos, az apuka angol. Én csak magyarul beszélek hozzá, az apuka értelemszerűen angolul. Az anyukámat naponta látja, aki szintén magyarul beszél, de többségben mindenki más angolul. A jelenlegi helyzet az, hogy nem mond szavakat, csak magyarul a nemet, angolul az igent, de azt is amolyan "jee"-nek ejti ki, minden más esetben csak mutogat, bólogat és hangutánzó szavakat használ, mint például az állatokét, "bá, má". Egy páran már megjegyzést tettek arra, hogy miért nem beszél, s kicsit megijedtem, hogy nincs-e tényleg baj. Sokat olvastam már a kétnyelvűségről, tehát azzal tisztában vagyok, hogy késik a beszédfejlődés, de szeretném megkérdezni Öntől, hogy ez így rendben van még vagy esetleg segítenem kellene. Egyébként imádja a könyveket, sokat nézegetjük, olvasgatjuk együtt. Bármit mondok vagy kérdezek tőle, megérti. Bármire kérdezek rá, hogy hol van, 10-ből 9x rámutat.
Előre is köszönöm a válaszát és a segítségét! :)
Ahogy írta, kétnyelvűség esetén a nyelvfejlődés késést mutat. Az nagyon jó jel, hogy a gyermek jól ért. 24 hónapos kor körül, normál nyelvfejlődésnél 50 szavas produktív szókinccsel kell rendelkezniük a gyermekeknek. 18 hónapos kor körül van az ún. szókincsrobbanás időszaka, amikor hirtelen elkezd gyarapodni a szókincs. Valószínűleg ez most kicsit késik, de azért nem csak az egy "nem" szó van meg, hanem ilyenkor az Ön által írt hangutánzó szavak, szótöredékek is szókincs részét képezik. A gyermekek nem egyforma fejlődési üteműek, még az ikertestvérek sem, még nincs ok az aggodalomra. Továbbra is halljon sok élőbeszédet a gyermek, leginkább ezzel segíthetik most a nyelvfejlődést.
Üdvözlettel,