|
Kérdezz-felelek
30 éves vagyok. Tavaly, egész pontosan 8 hónappal ezelőtt volt egy vetélésem a 8 héten, ezt követően missed ab. műtétre volt szükség. Most újra szeretnénk próbálkozni, ezért magam megnyugtatására önként elmentem egy pajzsmirigy vérvételre. Az alábbi lett az eredményem:
TSH 1.39
T4 18.6
T4 5.8
Anti TPO >1300
Szeretném megkérdezni így, hogy a pajzsmirigy értékek (ha jól értelmezem) referencia tartományban vannak, de sajnos az anti TPO ennyire magas, így vállalható-e gyermek? Mennyire lehet kockázatos?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel, Bettina
A kérdése úgy vehető fel, hogy van-e összefüggés a pajzsmirigy autoimmun gyulladása és a terhességi szövődmények között?
Ez a probléma fontossága miatt a kutatók egész sorát késztette arra, hogy kutatásaikkal próbáljanak választ adni arra a kérdésre, hogy van-e a kapcsolat a két fogalom között. Azt már ugyanis korábban sikerül tisztázni, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés meddőséget okozhat. Ezért meddőség esetén egyre inkább figyelnek fel a pajzsmirigy csökkent működését részben jelző emelkedett TSH-ra. Több alkalommal hallom, hogy a TSH-nak 1-2 között kell(ene) lennie. Köztudott azonban, hogy a TSH értéket számos tényező befolyásolja:
Figyelembe kell venni ugyanis a következőket:
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
• az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
• a vizsgálati módszereket
• a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A kérdés röviden úgy tehető fel, hogy amennyiben a TSH érték elérte a kívánatos értéket, akkor minden rendben van? Mi a helyzet az anti-TPO-val?
Erre a fontos kérdésre adtak választ Meena M és mtsai, akik 1000-nél több terhest vizsgáltak a terhesség első, második és harmadik trimeszterében (3 hónapjában)(The Effect of Anti-Thyroid Peroxidase Antibodies on Pregnancy Outcomes in Euthyroid Women.J Clin Diagn Res. 2016 Sep; 10(9): QC04–QC07).
Az eredményeik az 1. táblázatban láthatók. A TSH értékek a terhesség alatt a szülés utáni periódus kivételével normál tartományban voltak. első trimeszterben az anti-TPO szint emelkedett volt, de ezt követően csökkentő tendenciát mutatott.
Terhesség TSH (mIU/ml) (átlag±SD) Anti-TPO (IU/ml) (átlag±SD)
Első trimeszter 2.67±1.15 209±284.32
Második trimeszter 2.33±1.16 112.34±126.08
Harmadik trimeszter 2.12±0.92 76.06±83.44
Szülés után 7.6±18.23 84.13±106.32
1. táblázat
Mi az anti-TPO?
A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely
a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek membránjában található. A TPO a tireoidea eredetű mikroszómális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinbn lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú, egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki (Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.).
A vizsgálat végén azonban azt találták, hogy az anti-TPO pozitívak között a komplikációk száma (koraszülés, vérszegénység, eklampszia, továbbá a terhesség alatti magas vérnyomás) és súlyosság jelentősebb volt .
Az eredményeikből azt szűrték le, hogy a TSH szint önmagában nem elegendő, figyelembe kell venni a gyulladás esetleges fennállását is, azért meddőség esetén erre a faktorra is célszerű gondolni.
Anti -TPO pozitívak Anti- TPO negatívak
Vérszegénység 21 (52.5%) 7 (17.5%)
Koraszülés 5 (12.5%) 1 (2.5%)
Méhen belüli növekedési retardáció IUGR 6 (15%)
8 (20%)
eklampszia 4 (10%) 2 (5%)
Terhességi magas vérnyomás 8 (20%) 5 (12.5%)
Tehát további immuno-endokrin vizsgálytot javaslok és oki kezelést.
Üdvözlettel: