|
Kérdezz-felelek
Úgy gondolom, hogy gyermeke "átlagtól eltérését" nem tudja kezelni az intézmény.Néhány gondolatot írnék az agresszióról:
Agresszív az a gyermek, akinek a cselekedetei támadó jellegűek. Ez irányulhat valaki ellen, (beleértve a gyermeket magát is), illetve a külvilág ellen. Az agresszió általában megoldás a gyermek számára: ennek segítségével tud belső feszültségén, dühén enyhíteni. Azért csinálja, mert egyszerűen működik, és csökken a feszültsége. Ezért eredménytelen oly gyakran az agresszióval szembeni tiltás, megvonás, esetleg a bántalmazás.
A gyermeki agresszió formái:
Az agresszió, így a gyermeki agresszió is irányulhat közvetlenül a célszemélyre: a gyermek haragszik a testvérére, ezért bántalmazza.
Lehet közvetett: a gyermek a szüleire dühös, mert beleszólnak az életébe, ezért a pedagógust kikészíti, hogy valahol levezethesse a dühét.
Az agresszió lehet tudatos: a gyermek tisztában van cselekedetével, tudja, mit és miért csinál.
Lehet tudattalan: a keletkezett feszültséget megpróbálja valamilyen formában levezetni például: körömrágás, stb.
Lehet elfojtott agresszió: valakire, vagy valamire dühös, nem talál megoldást, de magába fojtja. Ebből később szorongás fejlődhet ki.
Számos esetben fordul elő agresszív viselkedés az óvodában. Ezek lehetnek bántó megjegyzések, kigúnyolás, megkülönböztetés, kiközösítés, lopás, hazugságok, bántalmazások, csúnya beszéd, stb.
Sokszor tapasztalhatja azt is a szülő, hogy a gyermek kifogástalanul viselkedik az óvodában, otthon viszont kibírhatatlan.
A megoldás szempontjából fontos támpont az, hogy hol agresszív a gyermek, és mi váltja ki belőle ezeket a reakciókat?
A gyermeki agresszió okai a leggyakrabban:
A gyermek maga is áldozat a családban, az intézményben vagy mindkét helyen.
A gyermek áldozata valamilyen fizikális, vagy szexuális visszaélésnek.
A gyermek elvesztette a biztonságát, nem kap kellő figyelmet, odafigyelést, törődést.
Betegségek, balesetek, amelyekkel szemben a gyermek tehetetlen.
Úgy gondolom, hogy az Ön kisfia nem kap kellő figyelmet, törődést, ezért viselkedik így, nem érzi biztonságban magát az óvodában. Ennek lehet oka a a magas csoportlétszám, zaj, az óvó néni távolságtartó viselkedése. Mindenképpen az odafigyelés, a törődés, az elfogadás a megoldás.
Beszéljenek erről az óvodapedagógusokkal, kérjék a segítségüket!
Szükség esetén kérjenek segítséget az óvoda pszichológusától!
Tisztelettel: