SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Elnézést a kusza levélért, próbálom pontosítani.
Tehát a munkaviszonyok:
"A" munkáltatónál 2013. októbertől 2014 jan. 31-ig br. 14 750 Ft, 2014. febr. 1-ápr. 30-ig br. 100.000 Ft, május 1-től szept. 25-ig br. 14.750 Ft
"B" munkáltatónál ezalatt folyamatosan 2014. februártól-2014 október 30-ig br. 118.000 Ft
Álláskeresési járadékot 2014. október 31-től 2014. november 30-ig kaptam, mert december 1-től szintén "A" munkáltatónál dolgozom br. 200.000 Ft-os bérrel.
A járadék december 11-ig járt volna, tehát 42 napra voltam jogosult, a munkaügyi javaslatára december 15-én igényeltem a fennmaradó 11 napra az egy összegű kifizetést. (Ez miért jelent problémát?) Egyébként szükséges esetben még ezen módosítani is tudnék, mert a határozatot még nem kaptam meg, plusz csak februárban lesz a kifizetés, mivel a januári zárás pont aznap volt mikor bent voltam, így csak a februári zárással tudják elküldeni.
Tehát a fentiek alapján kérdezném, hogy 2015. júliusban történő szülés esetén a csed számításának mi lenne az alapja? A korábbi bérek is beleszámítanak, a szülést megelőző 3 hónaptól visszamenőleg 180 napig (esetemben januártól visszaszámolva, mert februártól táppénzre mennék), vagy esetleg az aktuális bér alapján kaphatnám az akkori minimálbér 2x-esének 70%-át, mivel nincs meg a 180 napom itt az új jogviszonyban?

Köszönöm a segítséget!



Az A munkaviszonyt felejtsük el, abból nem fogsz kapni semmit. Nézzük a B-t.
Az új szabályokkal is az lesz a vége, amit szerettél volna és ehhez nagyon jó volt a 31 napos szünet, megjegyzem, ha ez csak 30 vagy kevesebb lett volna, azzal nem értél volna semmit, mert 30-ig úgy veszik, hogy nem léptél ki és nem léptél be újra.

Egy jövőre induló táppénz alapjához az utolsó dátum, ameddig nézik a jövedelmeket, az a táppénz kezdetét megelőző 3. hónap vége. Az időszak eleje pedig az aktuális jogviszony kezdete, de legkorábban az előző év január 1. Az ellátások alapja attól függ, hogy itt hány bérezett nap volt.
- ha volt több, mint 180, akkor az utolsó 180 napi átlag az alap
- ha nem volt 180, de volt legalább 120, akkor az utolsó 120 napi átlag az alap
- ha 120 sincs, de van legalább 30, akkor a 30-119 közötti valahány bérezett napból számított átlag az alap
- ha ebbe az időszakba 30 bérezett nap sem esik bele, akkor - egymás után folyamatosan (30 napos lyuk nélkül) fennálló legalább 180 nap biztosítási jogviszony esetén - pedig a szerződés szerinti bér a táppénz alapja.

Ha február vége előtt mész táppénzre, akkor utóbbi eset leszel, mert akkor november 30. lenne az időszak vége, de a belépésnél korábbi nem lehet, úgyhogy kereken 0 nap lesz a számítási időszakban. Erről pedig pár sorral feljebb megbeszéltük, hogy ilyenkor a szerződés szerinti bér az alap - Neked, akinek folyamatos a biztosításod, mert a járadék is biztosításban töltött idő volt.

A régi szabályok szerint az új jogviszonyban elért pár heti jövedelem lett volna az alap. A végeredmény most is ugyanez lesz, sőt még pár fillérrel több is, mert a 200.000-et 30-cal osztják, a régi szabályok szerint pedig 31 napos hónap is lett volna az osztóban. Sőt, mivel a szerződés szerinti bér a táppénzkezdet hónapjának a szerződés szerinti bérét jelenti, ezért ha idén emelkedik a béred, akkor még több is lehet az alap... (De ilyen előzményekkel azért ne akard magadra haragítani az egészségbiztosítót azzal, hogy a maximális táppénzhez szükséges összegig emelkedik a béred.)

A tgyáshoz már bele fog esni a decemberi bér a számítási időszakba, mert egy 2015 júliusban induló tgyáshoz az irányadó időszak 2014.12.01-2015.04.30 lesz és itt lesz több, mint 30 bérezett napod, úgyhogy a tényleges, csak bérezett napokból számított átlagod lesz az alap. Ebben a 30-nál valamivel több napban 200.000 lesz az átlagod, úgyhogy ez lesz a tgyás és utána a gyed alapja is.

A táppénznél lehet trükközni a szerződés szerinti bérrel, a tgyáshoz a ténylegessel már nem, ezért a táppénz alapja több tud lenni.

Mivel a helyzet teljesen rendben van, ezért nézd el nekem, hogy nem taglalom, hogy miért kérdeztem rá a megmaradt járadékos napokra.

Te vagy az első, akinek részletesen elmeséltem egy konkrét példán keresztül a jövő évi szabályokat. Örülök neki, hogy pont egy "haladó" lett az első. Légyszi jelezz vissza, hogy mennyire voltam érthető, mert ha esetleg nem, akkor át kell gondolnom, hogy a teljesen kezdőknek mit hogyan magyarázzak jövőre.
Csak azt az egyet ne kérdezd, hogy 30-119 nappal lehet-e a tgyás korlátlan, mert ezt most még nem tudom megmondani.


Szakbarbár
2014-12-31 12:26:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja