SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Negyedik gyerkőcömet 2015. májusára várom. Harmadik 2012. decemberében született, tehát az elmúlt két évben nem dolgoztam, bért nem kaptam, csak sorra a tgyást, a gyedet, most pedig a gyest. Ennek tükrében az idei babámnál a csed és a gyed alapja is a minimálbér kétszeresének 70%-a lesz? Az egyáltalán nem fog számítani, hogy hármas születése előtt folyamatosan dolgoztam majdnem 4évet? Jobban járnék-e anyagilag, ha most visszamennék dolgozni, kivenném a két év alatt felgyűlt szabikat, majd utána szülésig táppénz?
köszönettel Gabi
A csed és a gyed alapja akkor lesz a minimálbér kétszerese, ha ennél több a béred. Akár produkálsz vele az irányadó időszakban bérezett napokat szabadságból, akár nem, a végeredmény mindenképpen az lesz, hogy a mostani bér lesz az ellátások alapja, ha az ennél több, akkor minimálbér kétszerese felső korláttal.
Az egyetlen dolog, amivel jobban lehet járni, az a táppénz, vagyis az a tény, ezt kaphatod a gyessel együtt. Ha kiveszel előtte pár nap fizetett szabit, akkor úgy simább az ügy.

Szakbarbár
2015-01-02 18:06:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Elnézést kérek, ha az előző levelem udvariatlannak tűnik, távol álljon tőlem. Pontosítanék a kérdésen, ha erre van módom és próbálom lényegre törően megfogalmazni a kérdésemet. Ha 2013. májustól, 2014. augusztusig 16 hónap közalkalmazotti jogviszonyom van. 2014. szeptember 12-től 4 órában megbízási szerződés keretében dolgozom. A kérdésem az lenne, hogy azzal járnék-e jobban, ha az álláskeresési járadékot igénybe venném, majd szüneteltetném és abból igényelném meg a terhességi gyermekágyi segélyt, vagy pedig célszerűbb lenne a szülést megelőző egy hónap előtt igénybe venni a munkáltatónál ezt az ellátást? Gyedre is jogosult lehetek ebben az esetben?

Kérem szépen a segítéségét.
Köszönöm szépen a segítségét, tájékoztatását!
Járadékról csak minimálbér alapú cseded (tgyás új neve) és gyeded lehet, de még ez is jóval több, mintha maradna a megbízás és onnan igényelnéd ezeket, mert abból a jogviszonyból csak az ebben elért jövedelem lenne az ellátások alapja. Ami megszűnt, az már sehova sem számít be.
Egy vadonatúj jogviszonyban nem gondolkodsz? Ha ott a béred 210.000 lenne egy rövid időre, azután táppénzre mennél, akkor lehetne maximális gyeded is és ezzel bruttóban megegyező, nettóban még valamivel többre is kijövő cseded.

Szakbarbár
2015-01-02 18:03:06
Olvasói értékelés: 5/5
2013. 05.01-től 2013.08.31-ig ---> 16 hónap közalkalmazotti jogviszony (szociális munkás és tanácsadó)
Munkaviszony megszűnésének időpontját megelőző négy naptári negyedév kezdőnapja: 2013. 07.01. Az ebben az időszakban elért járulékalapot képező összege: 1505673 Ft.
2014.01.01.-2014 08.31-ig --> Nyugdíjjárulék köteles jövedelem összege: 1036000 Ft,
-->Levont 103600 Ft., Befizetett: 103600 Ft.
Egészségbiztosítási járulék: 1036000
Pénzbeli egészségbiztosítási járulék: 31080
Természetbeni egészségbiztosítási járulék:41440

2013 szeptember 12 óta heti 4 órában megbízási szerződéssel dolgozom. (A munkaviszonyból tehát 12 nap esett ki a szeptemberi hónapra)
Az összegből a következő járulékokat vonják le:
-->egbiztjár 4%
-->egbiztjár 3%
-->nyugdíjjár
-->személyijövedelem adó
És van egy ilyen is, hogy szociális hozzájárulási adó 27% (Kifizetendő résznél van feltüntetve)
2014. októberi hónap bruttó bér: 35.8880 Ft --> nettó 25.223 Ft. maradt
2014. november hónap bruttó bére: 31.305 Ft ---> nettó 24.453 Ft.
2014.december: bruttó 79.371 Ft. --->nettó 55.799 Ft. maradt
2015 januári bruttó béremet nem tudom, de az előző hónapom nem sikerült túl jól, így olyan nettó 20-25 ezer Ft. összegre számítok.

A megbízási szerződés beleszámít a terhességi gyermekágyi segély, illetve a GYED összegének a kiszámításába?
Ha igénybe venném az álláskeresési járadékot és az alapján számítanák ki az összeget, akkor jobban járnék anyagilag vagy az lenne a célszerű, ha ezen a munkahelyen (ahol nincs fix jövedelem, a megkötött szerződések után kapok jövedelmet...) dolgoznék a szülést megelőző egy hónapig?
Van-e arra mód, hogy ez a 4 órás munkaidő ne számoljon bele a csecsemőgondozási díjba és a GYED-be, hanem csak a közalkalmazotti jogviszonyban elért jövedelmet vegyék alapul?
Én aztán igazán nem vagyok az udvariassági formulák kedvelője, de hogy se az elejére, se a végére nem tudtál pár betűt odabiggyeszteni.... A kérdés egyébként hosszú, hemzseg az irreleváns részletektől, úgyhogy maradjunk abban, hogy erre most nem fogok válaszolni.

De hogy ne mondd, hogy egy kicsit sem vagyok jó fej, arra azért figyelmeztetlek, hogyha a megbízási díj 90%-a nem éri el tavaly a napi bruttó 1.015 Ft-ot (nov-ben nem érte el), idén pedig az 1.050 Ft-ot, akkor arra a hónapra nem minősülsz biztosítottnak és előbb-utóbb bejöhet az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség.

Szakbarbár
2015-01-02 15:00:35
Olvasói értékelés: 5/2
Tisztelt Szakértő!

Első babámat várom, a születése várhatóan 2015 augusztusában lesz. Jelenleg 2008 szeptember óta folyamatos munkaviszonyom van egy termelő vállalatnál, a bruttó keresetem 243.700 Ft. Kérdéseim a következők:
1. Milyen összegű ellátásokban részesülhetek (TGYÁS, GYED, GYES, stb.) figyelembe véve a jelenlegi béremet?
2. Az éves szabadságomat előre kivehetem e még a gyermek születése előtt?
3. Ha úgy döntenék, hogy táppénzre és/vagy betegszabadságra mennék a gyermek születése előtt, azt mennyivel előre vehetem ki, illetve milyen összegű ellátást kapnék ez esetben?

Köszönettel:
Bernadett
Bruttó 243.700 Ft-os átlagból a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 140.000 körüli csed (leánykor nevén: tgyás) és nettó 108.000 Ft-nál semmiképpen nem kevesebb gyed várható. Utóbbit azért mondom így, mert ez majd a 2016-os minimálbér függvénye lesz.

A szabadság a csedre és a gyed első 6 hónapjára jár, tehát az egész 2015-ös éves szabadság megillet, megállapodás kérdése, hogy a munkáltató kiadja-e az egészet az év első részében.

Ha keresőképtelen vagy, akkor veszélyeztetett terhesként az első naptól táppénz jár, nincs betegszabadság. Ha más miatt lennél betegszabadságon, ez akkor is orvosi és nem munkajogi kérdés: ha az orvos keresőképtelen állományba vesz, akkor a keresőképtelenség kódjától függően először betegszabadság, majd táppénz, vagy rögtön táppénz jár.

Szakbarbár
2015-01-01 18:15:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,

7. hetes kismama vagyok. A szülés augusztus első felében várható. Azt szeretném kérdezni, mi a vonzata annak, ha a terhesség fennmaradó részében, januártól aug.-ig táppénzen lennék? Nettó fizetésem 320 e Ft, a táppénz kevesebb lenne, azt értem. Azzal nem vagyok tisztában, hogy ilyen esetben a TGYÁS alapját (amit a szülést megelőző 180 nap jövedelme képez) a táppénz összege képezné, vagy a (magasabb) fizetésem? (munkaviszonyom több mint 10 éves, ugyanazon a helyen). Másik: a GYED alapja, ami esetemben 2016 februárjában indulna, a 2015 évi „jövedelmem” lesz, ami táppénz + TGYÁS, vagy a szülést megelőző év, tehát a 2014 évi jövedelmem lenne, amikor végig keresőképes voltam?

Köszönettel: Miranda
Táppénz, tgyás/csed, gyed összege soha nem számít bele egy következő ellátás alapjába.

A 2015-ben induló tgyáshoz - amit mától csednek hívnak - az irányadó időszak 2014.01.01-ig nyúlik vissza, itt bőven lesz 180 bérezett nap, amiből korlátlan lehet a tgyás, megjegyzem, még 120 is elég lenne.
A gyed alapja annyi pedig annyi lesz, amennyi a csedé volt, annyi, hogyha minden igaz - ez még olyasmi, amivel nem vagyok teljesen tisztában - hogy a nem a 2016-os, hanem csak a 2015-ös minimálbér kétszeresénél lesz az alapnak a határa. Ez ha így is lesz, elhanyagolható összeget jelent.

Szakbarbár
2015-01-01 18:07:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2013 tavaszán született első gyermekem. A tgyás lejárta után (2013 szeptemberében) rögtön újra munkába álltam.
2014 novemberétől fizetés nélküli szabadságot igényeltem gyermekem 3 éves koráig. Nemrégiben derült ki, hogy úton van a 2. gyermekünk.
Kérdéseim:

1. Jól gondolom-e, hogy visszamenőleg nincs lehetőségem a fizetés nélküli szabadságot pl. táppénzre módosítani - tekintettel arra, hogy a terhességem már a fizetés nélküli szabadságom kezdete előtt fennállt, bár még nem tudtam róla.

2. Hogyan tudom megszakítani a fiznélküli szabadságot, és táppénzre menni úgy, hogy az 1. gyermekem után kapott extra gyedtől, majd 2014 tavaszától a gyestől ne essek el?

3.Egy nap szabadság, majd táppénz esetén miből számolják a táppénzt, van-e felső korlát? (A szerződés szerinti bérem meghaladja a minimálbér kétszeresét.)

3. Jól gondolom-e, hogy a táppénz nem befolyásolja a csed, majd a gyed összegét.

Segítségét előre is köszönöm.
1. Azért nincs rá lehetőség, mert visszamenőleg nem vesz orvos táppénzre. Hetente küld jelentést az előző heti esetekről, nincs olyan orvos, akinek tudnál annyit fizetni, hogy lezárt időszak előttre felvegyen.

2. A fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani - ha nem tudsz a munkáltatóval másban megállapodni, akkor az Mt. szabályai szerint a bejelentéstől számított 61. napon ér véget - , célszerű ezzel egyidejűleg bejelenteni a terhességét tényét a felmondási tilalom miatt, és majd utána mehetsz táppénzre. Ami már így gyed melletti munkából igényelt táppénznek fog minősülni, ez pedig jár a gyeddel, gyessel együtt. Ha nem akarod, hogy hónapokig levelezzen az egészségbiztosító Veled és a munkáltatóval, akkor vegyél ki előtte pár nap szabit, mert ez egyértelműen mutatja, hogy vége volt a fizetés nélküli szabadságnak.

3. A táppénz kezdetét megelőző 3. hónap és 2014.01.01 között lesz egy csomó bérezett napod, az utolsó 180 lesz a táppénz alapja. Illetve, ha ez rosszabb lenne, mint a gyed kezdetén megállapított átlagkereset, mert akkor meg az. 2 év folyamatos biztosításnál bruttó 356.000 Ft az az átlag, aminél minden mindegy, mert ennél magasabb bérből már maximált táppénz van, ami napi bruttó 7.000 Ft.

4. A táppénz nem befolyásol semmit.

Szakbarbár
2015-01-01 18:00:32
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg Gyes-en vagyok. Gyermekem 2015.07.02-án lesz 3 éves. Munkahelyem remélhetőleg visszavár. De tervezzük a kistestvér érkezését is. Mik azok a változások, amik érintenek, ha pocakba kerül még július előtt? Gyesről elmehetek táppénzre vagy mindenképp vissza kell mennem dolgozni? Az összegyűlt szabadságomat meddig kell kivennem? (Levelezős hallgató vagyok egy főiskolán, vizsgaidőszakra jól jönne a plusz szabadság). Ha terhes leszek addigra elbocsáthatnak e ?
Másik kérdéskör, amire szeretnék választ kapni, hogy milyen pénzbeli ellátásokra számíthatok? Mi után fogják számítani a tgyást, gyedet. 2008 óta folyamatos a munkaviszonyom. A GYED-em összege ez évben 105.155 Ft volt, melynek kiszámítása úgy tudom, hogy a kiegészítő jutalékokkal növelt munkabéremből történt. Munkabér alapom bruttó 185.000 FT volt mikor eljöttem.
Előre is köszönöm a segítségét.
Bruttó 185.000-es bérből akár lesz figyelmebe vehető jövedelmed (irányadó időszakba eső szabadságod), akár nem, a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 110.000 Ft körüli tgyás és 97.000 Ft körüli gyed várható.
Gyes és táppénz megy együtt, de akkor előbb a gyeshez kért fizetés nélküli szabadságot meg kell szakítani. Ennek a leglátványosabb, ergo legtisztább és legproblémamentesebb módja az, ha legalább pár nap fizetett szabadságot veszel ki és ezután mész csak táppénzre.

Szakbarbár
2015-01-01 17:48:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2006., novembere óta van folyamatos munkaviszonyom. 2010. októberben született első gyermekem, 2012. decemberben a második, 2015 május 15-re várjuk hármaskát. 2015. májusában induló CSED esetén, ha előzőleg szabadságot veszek ki, lehet-e esélyem arra, hogy plafon nélküli CSED-em legyen a 3. gyermekemmel? Ha igen, akkor mennyi szabit kellene kivegyek ehhez. Van bőven kb. 90 napom. Gondolom azt nem lehet megcsinálni, hogy 2014. novemberében és decemberében szabin voltam, vagyis utólag bérszámfejtsenek? Vagy igen? Tényleg érdekelne (és szerintem nem vagyok ezzel egyedül), hogy hány bérezett nap szükséges ahhoz, hogy plafon nélküli CSED-et kapjak, és ehhez elegendő-e az általad korábban említett 30-199 naptári nap, vagy szigorúan meg kell lennie, szüléstől visszaszámolva 3 hónap kezdetétől a 120 napnak. Baromira nem mindegy hogy a minimálbér kétszeresének a 30-ad részéből számolják a CSED-emet, ami kb 123 000 Ft nettó lenne vagy br. 300 000-es fizetésemből, ami 176 000 Ft nettó körül állna meg. Előre is köszönöm a válaszod! Sikeres Boldog Új Évet Kívánok és sok türelmet, a sok kérdéshez. :-)
Tudod mi az, aminek lehetne az aktuális bér az alapja? Egy táppénz. Felteszem, úgyis erre készültél pár nap szabi után, a gyessel párhuzamosan.

Szakbarbár
2015-01-01 17:27:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2006., novembere óta van folyamatos munkaviszonyom. 2010. októberben született első gyermekem, 2012. decemberben a második, 2015 május 15-re várjuk hármaskát. 2015. májusában induló CSED esetén, ha előzőleg szabadságot veszek ki, lehet-e esélyem arra, hogy plafon nélküli CSED-em legyen a 3. gyermekemmel? Ha igen, akkor mennyi szabit kellene kivegyek ehhez. Van bőven kb. 90 napom. Gondolom azt nem lehet megcsinálni, hogy 2014. novemberében és decemberében szabin voltam, vagyis utólag bérszámfejtsenek? Vagy igen? Tényleg érdekelne (és szerintem nem vagyok ezzel egyedül), hogy hány bérezett nap szükséges ahhoz, hogy plafon nélküli CSED-et kapjak, és ehhez elegendő-e az általad korábban említett 30-199 naptári nap, vagy szigorúan meg kell lennie, szüléstől visszaszámolva 3 hónap kezdetétől a 120 napnak. Baromira nem mindegy hogy a minimálbér kétszeresének a 30-ad részéből számolják a CSED-emet, ami kb 123 000 Ft nettó lenne vagy br. 300 000-es fizetésemből, ami 176 000 Ft nettó körül állna meg. Előre is köszönöm a válaszod! Sikeres Boldog Új Évet Kívánok és sok türelmet, a sok kérdéshez. :-)
Ez az, amit még én sem értek, de inkább arra hajlok, hogyha nincs a számítási időszakban - ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje között - legalább 120 bérezett naptári nap, akkor a tgyás alapja legfeljebb a minimálbér kétszerese. A 90 munkanap ki tudja jönni 120 naptári napra, de májusi szülésnél február végégi kellene a 120 naptári napot produkálni, hogy az figyelembe vehető legyen, ami már nem fog menni, legalábbis nem hiszem, hogy a bevallással még nem lezárt december elé menne valaki és okt. 20-ig visszamenőleg variálna, hogy azóta szabadságon voltál. Mindezt lehet, hogy a semmiért, mert ha 15 napnál többel szülsz hamarabb, akkor csak január végéig tart az irányadó időszak és akkor megint nincs elég napod.

Ez biztos nem vígasztal, de a régi szabályok szerint még messzebb lett volna a korlátlan tgyás, mert azok alapján 180 bérezett naptári nap kellett volna, ennyit pedig munka nélkül nem tudtál volna produkálni.

Szakbarbár
2015-01-01 17:24:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszetlt Szakértő! Javaslatára sikerült elhelyezkednem 2014 novemberében. Sajnos második gyermekem sokat betegeskedik és összeszedett egy allergiás reakciót is, amiből csak lassan gyógyult fel - ezért sokat vagyok táppénzen majdnem 2 éves gyermekem jogán (az eltelt hónapok harmad idejében tudtam csak dolgozni menni) . Szeretnénk harmadik gyermeket vállalni és ehhez szeretném mihamarabb összegyűjteni a 365 napot. A neten azt olvastam, hogy a ledolgozott napokba beleszámít a szabadság és a betegszabadság időszaka is, de a táppénzen töltött idő nem! Szeretném tudni, hogy ez azt jelenti számomra, hogy az eltelt 1,5 hónap alatt, csak a munkával eltöltött napok számítanak majd bele a 365 napba - ami kell a következő baba ellátásaihoz? Válaszát előre is köszönöm! BUÉK 2015!
A táppénz alatt is ketyeg a biztosítási jogviszony, tehát beleszámít az előzetes biztosításba. Amibe nem számít bele, az az átlag, mert azt a táppénz összege és napjai nélkül számítják, de ez pozitívum, hiszen így nem húzza le az átlagot. Negatív következménye egyáltalán nincs.

Szakbarbár
2015-01-01 17:15:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Elnézést a kusza levélért, próbálom pontosítani.
Tehát a munkaviszonyok:
"A" munkáltatónál 2013. októbertől 2014 jan. 31-ig br. 14 750 Ft, 2014. febr. 1-ápr. 30-ig br. 100.000 Ft, május 1-től szept. 25-ig br. 14.750 Ft
"B" munkáltatónál ezalatt folyamatosan 2014. februártól-2014 október 30-ig br. 118.000 Ft
Álláskeresési járadékot 2014. október 31-től 2014. november 30-ig kaptam, mert december 1-től szintén "A" munkáltatónál dolgozom br. 200.000 Ft-os bérrel.
A járadék december 11-ig járt volna, tehát 42 napra voltam jogosult, a munkaügyi javaslatára december 15-én igényeltem a fennmaradó 11 napra az egy összegű kifizetést. (Ez miért jelent problémát?) Egyébként szükséges esetben még ezen módosítani is tudnék, mert a határozatot még nem kaptam meg, plusz csak februárban lesz a kifizetés, mivel a januári zárás pont aznap volt mikor bent voltam, így csak a februári zárással tudják elküldeni.
Tehát a fentiek alapján kérdezném, hogy 2015. júliusban történő szülés esetén a csed számításának mi lenne az alapja? A korábbi bérek is beleszámítanak, a szülést megelőző 3 hónaptól visszamenőleg 180 napig (esetemben januártól visszaszámolva, mert februártól táppénzre mennék), vagy esetleg az aktuális bér alapján kaphatnám az akkori minimálbér 2x-esének 70%-át, mivel nincs meg a 180 napom itt az új jogviszonyban?

Köszönöm a segítséget!



Az A munkaviszonyt felejtsük el, abból nem fogsz kapni semmit. Nézzük a B-t.
Az új szabályokkal is az lesz a vége, amit szerettél volna és ehhez nagyon jó volt a 31 napos szünet, megjegyzem, ha ez csak 30 vagy kevesebb lett volna, azzal nem értél volna semmit, mert 30-ig úgy veszik, hogy nem léptél ki és nem léptél be újra.

Egy jövőre induló táppénz alapjához az utolsó dátum, ameddig nézik a jövedelmeket, az a táppénz kezdetét megelőző 3. hónap vége. Az időszak eleje pedig az aktuális jogviszony kezdete, de legkorábban az előző év január 1. Az ellátások alapja attól függ, hogy itt hány bérezett nap volt.
- ha volt több, mint 180, akkor az utolsó 180 napi átlag az alap
- ha nem volt 180, de volt legalább 120, akkor az utolsó 120 napi átlag az alap
- ha 120 sincs, de van legalább 30, akkor a 30-119 közötti valahány bérezett napból számított átlag az alap
- ha ebbe az időszakba 30 bérezett nap sem esik bele, akkor - egymás után folyamatosan (30 napos lyuk nélkül) fennálló legalább 180 nap biztosítási jogviszony esetén - pedig a szerződés szerinti bér a táppénz alapja.

Ha február vége előtt mész táppénzre, akkor utóbbi eset leszel, mert akkor november 30. lenne az időszak vége, de a belépésnél korábbi nem lehet, úgyhogy kereken 0 nap lesz a számítási időszakban. Erről pedig pár sorral feljebb megbeszéltük, hogy ilyenkor a szerződés szerinti bér az alap - Neked, akinek folyamatos a biztosításod, mert a járadék is biztosításban töltött idő volt.

A régi szabályok szerint az új jogviszonyban elért pár heti jövedelem lett volna az alap. A végeredmény most is ugyanez lesz, sőt még pár fillérrel több is, mert a 200.000-et 30-cal osztják, a régi szabályok szerint pedig 31 napos hónap is lett volna az osztóban. Sőt, mivel a szerződés szerinti bér a táppénzkezdet hónapjának a szerződés szerinti bérét jelenti, ezért ha idén emelkedik a béred, akkor még több is lehet az alap... (De ilyen előzményekkel azért ne akard magadra haragítani az egészségbiztosítót azzal, hogy a maximális táppénzhez szükséges összegig emelkedik a béred.)

A tgyáshoz már bele fog esni a decemberi bér a számítási időszakba, mert egy 2015 júliusban induló tgyáshoz az irányadó időszak 2014.12.01-2015.04.30 lesz és itt lesz több, mint 30 bérezett napod, úgyhogy a tényleges, csak bérezett napokból számított átlagod lesz az alap. Ebben a 30-nál valamivel több napban 200.000 lesz az átlagod, úgyhogy ez lesz a tgyás és utána a gyed alapja is.

A táppénznél lehet trükközni a szerződés szerinti bérrel, a tgyáshoz a ténylegessel már nem, ezért a táppénz alapja több tud lenni.

Mivel a helyzet teljesen rendben van, ezért nézd el nekem, hogy nem taglalom, hogy miért kérdeztem rá a megmaradt járadékos napokra.

Te vagy az első, akinek részletesen elmeséltem egy konkrét példán keresztül a jövő évi szabályokat. Örülök neki, hogy pont egy "haladó" lett az első. Légyszi jelezz vissza, hogy mennyire voltam érthető, mert ha esetleg nem, akkor át kell gondolnom, hogy a teljesen kezdőknek mit hogyan magyarázzak jövőre.
Csak azt az egyet ne kérdezd, hogy 30-119 nappal lehet-e a tgyás korlátlan, mert ezt most még nem tudom megmondani.


Szakbarbár
2014-12-31 12:26:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, elnézést, hogy még egy kérdést felteszek, de most már biztosra szeretnék menni. Én vagyok a többes jogviszonyos, szünetelő ügyvéd. Azt tanácsolta, hogy a GYED-hez egy hónapra magas jövedelemmel az ügyvédi irodámba jelentsem be magam és vegyem fel szünetelésből. Kérdésem, ha nem az ügyvédi irodával csinálom meg a tanácsát, hanem a zrt-nél lennék munkaviszonyban akkor jár gyed, itt nem számít melyik jogviszonyból van a 365 nap, vagy itt is külön kezelik a többes jogviszony miatt. Tehát csak és kizárólag akkor kapok gyed-et ha az irodámban leszek egy hónapig, mert onnan van 365 napom, vagy itt már csak az a lényeg h biztosított legyek? ezzel azért 250.000,-Ft-t spórolnék ha nem kell feltétlen az iroda...ha ezt megcsinálom 01.01.től és valami csoda folytán mégis kapnék tgyás-t (a másodfok még nincs határozatban csak vélemény volt telefonon) akkor kidobok az ablakon 300.000,-Ft-t? ha tgyást kapnék a gyedem 90.000,-Ft körül lenne, ha megcsinálom amit mondott 140.000,-Ft. ezért megérné, kicsit visszakapnék....köszönöm eddigi gyors segítségét!
Fogalmam sincs, hogyha egy régi kérdésre újra válaszolok, akkor azt automatikusan megkapod-e, de nem ártana, ha így lenne. Ha mégsem, akkor remélhetőleg jársz még erre, hogy itt elolvass.

A mai közlönyben jött ki az Ebtv. jövő évi módosítása és most, hogy így egyben, az utolsó pillanatban belekerült-átírt apróságokkal együtt látom, egy kicsit elbizonytalanodtam, hogy lehet-e valaha minimálbér alapúnál magasabb gyeded. A minimálbér alapú mellett nem olyan gazdaságos ez a móka.

Úgyhogy azt javaslom, várjunk egy kicsit, fel lehet függeszteni a szünetelést valamivel később is és akkor annyival tolódik minden, de így legalább biztos lehet a végeredmény. Január 2. és 3. hetében megyek még továbbképzésekre és addig lesz lehetőségem másokkal is megvitatni az esetedet, fogok jelentkezni, ha ezeket lezavartam. Nem fogom elfelejteni, mert olyannyira a kedvenc témámról van szó, hogy egy hasonló eset kapcsán majdnem ebből írtam a szakdolgozatomat. Az lett volna a címe, hogy biztosítási kötelezettség, járulékfizetés és ellátásokra jogosultság párhuzamosan fennálló jogviszonyok esetén, de aztán végül mást választottam.

Szakbarbár
2014-12-31 01:13:00
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

A tgyás változásokkal kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2015 Júli 20-ra vagyok kiírva, a munkaviszonyaim a következőképpen alakultak az évben:
2014 január: br. 14.750 másodállás
2014 febr-október 30-ig: br. 118.000 főállásban
2014. febr-április: a korábbi 1 órás másodállásban 4 órában br. 100.000 Ft a főállás mellett
2014. májustól szeptember 25-ig ismét 1 órában a főállás mellett br. 14.750 Ft-al
2014. október 30-nov 30-ig álláskeresési járadékalap br. 118.740 (vagyis ennek a 60%-a).
2014 december 1-től a korábbi másodállásban dolgozom főállásban br. 200.000 Ft-al, február 1-től szeretnék elmenni táppénzre, mert már nagyon nehezen bírom a munkát, megviselnek az állandó rosszullétek, és nem tudok 100%-osan teljesíteni sem sajnos.
Amikor szeptemberben a másodállásom megszűnt ígéretet kaptam, hogy december 1-től teljes állásban foglalkoztatnak, ezért a korábbi főállásomban felmondtam, álláskeresésire elmentem hogy ne legyen kiesés a biztosítottságomban, csak időközben kiderült hogy kismama vagyok. A korábbi tgyás számításnál ha jól értelmeztem csak a mostani szerződés szerinti bérem számítana, viszont nem tiszta a csecsemőgondozási díjnál a számítás alapja. Mivel folyamatos a biztosítottságom, és jövő februártól táppénzen leszek, ezért visszamenőleg a 2015. januártól 2014. augusztus-ig eső időszakot fogják alapul venni (utolsó 180 nap)? Attól függetlenül hogy nem ugyanazon munkáltatónál volt a munkaviszonyom? Ebben az esetben számít a fő és mellékállás is? Ha ez így van, esetemben sokkal jobban jártam volna, ha nem megyek álláskeresésire, mert akkor lett volna kiesés, visszamenőleg nem foglalkoznának a kevesebb bérrel. Illetve még egy kérdés, a táppénz számítása marad a régi, vagy az is változik? Ha a rosszabb verzió szerint számolnak, van esetleg valamilyen lehetőség, amivel javíthatok a helyzeten? Mert ha jól számolom mégis csak több 10ezer Ft-ról van szó...

A segítséget előre is köszönöm!!!
Ez az egész nagyon kusza, onnantól kezdve, hogy mitől lesz másodállás az, ami mellett semmi nincs - január. Azzal sem tudok mit kezdeni, hogy okt. 30-ig dolgoztál, de október 30-tól járadékot is kaptál. 1 időpontban csak az egyik lehetett, ráadásul ennek a napnak a sorsa kulcsfontosságú lehet.

Úgyhogy fussál neki mégegyszer, pontosítsd az október végi történéseket és amelyik munkáltatónál variáltál a béreddel, azt hívd A-nak, az összes többit pedig akár ugyanaz volt, akár nem, hívd B-nek. A főállás és másodállás kifejezéseket pedig ne használd, mert nincs jelentősége, viszont tovább bonyolítja a sztorit. Utolsó feladat: a járadékot megállapító határozat szerint hány napra voltál jogosult és ugye nem kérheted a fennmaradó napok kifizetését vagy ha kérheted, akkor még nem tetted meg?

Szakbarbár
2014-12-31 01:00:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az utolsó kérdésem még az lenne, hogy hol találom az általad korábban említett, Az egyéni és társas vállalkozókra vonatkozó új szabályt?

Köszönöm:
Vállalkozó kismama
Egy kihirdetés előtt álló jogszabályban vagy annak a Vhr-jében lesz benne. Törvényjavaslat formájában láttam csak, ki kell idén hirdetni, úgyhogy a dec. 29,30 vagy 31-i közlönyben fog megjelenni maga a módosító, ami utána beépül január 1-től az Ebtv-be vagy a Vhr-be.
De hidd el, hogy nem kell tőle tartani, mert ellenőrizhetetlen és nem is akarja senki ellenőrizni.

Szakbarbár
2014-12-25 19:15:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
KEdves Szakbarbár! Pár éve kaptam már HASZNOS tanácsot,most ismét ezért keresem. Röviden probálok irni. Első gyermekem előtt folyamatosan 11 év munkaviszonyom volt egy helyen, bruttóm: 210.000. FT volt, éves alapszabadságom ekkor: 28 nap. ( iü.alk.)
2009.március 10-től táppénzen voltam 2009. július 28. született 1.gyermekem,ekkor TGYÁST kaptam. A 2009.évi szabadságaim mint bent maradtak. TGYÁS után GYED, és azt követően
2012. április 19-ig gyesen voltam, majd 9-es kóddal táppénzen a 2. gyermekem születéséig: 2012.október 30-ig. Ezt követően TGYÁS,GYED,és jelenleg gyes-en 2014. október 31-től.

Kérdéseim:
1./ Hány nap szabadság jár, ha visszatérek a gyes lejártát követően a gyermek 3 éves korában?
2./ Ha vállalnánk 3.gyermeket akkor milyen ellátást kapnák, és annak mennyi lenne az összege? Hiszen 5,5 éve TGYAS, Gyed, GYes, táppénz 9-kód, TGyás,GYed és gyesen vagyok?
3./ Azt még megjegyezném, hogy sajnos egy eü. probléma miatt biztosan veszélyeztetett kismama leszek,igy valószinű ismét igénybe venném a Táppénzt? Ön szerint igy jobban járnák,vagy a gyes-t folytassam.
1. Ha tudnám, hogy iü. alkalmazottak szabadságáról milyen jogszabálya és hogyan rendelkezik, akkor sem számolgatnék, mert időigényes, úgyhogy nem szeretem. Helyette csak annyit mondok, mert ez a része tuti, hogy így van, hogy a egyeskével a gyed 1. évének a végéig jár a szabadság, ketteskével pedig a tgyásra és a gyed első fél évére. Ezeket ki kell számolgatni dátum szerint, megnézni, hogy az egyes években hány szabadságra jogosító nap van, ezt osztani kell 365-tel és szorozni az éves szabadsággal.

2. A béred épp a 2015-ös minimálbér kétszerese, úgyhogy bármit csinálsz is, se több, se kevesebb nem lesz az ellátások alapja ennél az összegnél, mert az aktuális béred pont megegyezik azzal az összeggel, ami egy nevezetes szám ebben a témában, vagyis bármi lesz is szülésig és bármilyen szabály vonatkozik is arra az esetre, a végeredmény az lesz, hogy a 210.000-ből számolódik minden. (Ha 2015-ben indul a tgyás és ha a béred jövőre is ennyi.)

3. A táppénz többszöröse a gyesnek, havi szintre számolva durván annyi, mint a gyed volt, úgyhogy ha megteheted, menj táppénzre. Ha előtte szabadságon vagy, akkor kaphatod egyszerre a gyest és a táppénzt, mert ha gyes melletti munkából igényeled a táppénzt, akkor nem vonatkozik rá, hogy vagy csak az egyik, vagy csak a másik jár, kapható a kettő együtt. A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, így nem befolyásol semmit a későbbiekben.

Szakbarbár
2014-12-25 19:13:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, elnézést, hogy még egy kérdést felteszek, de most már biztosra szeretnék menni. Én vagyok a többes jogviszonyos, szünetelő ügyvéd. Azt tanácsolta, hogy a GYED-hez egy hónapra magas jövedelemmel az ügyvédi irodámba jelentsem be magam és vegyem fel szünetelésből. Kérdésem, ha nem az ügyvédi irodával csinálom meg a tanácsát, hanem a zrt-nél lennék munkaviszonyban akkor jár gyed, itt nem számít melyik jogviszonyból van a 365 nap, vagy itt is külön kezelik a többes jogviszony miatt. Tehát csak és kizárólag akkor kapok gyed-et ha az irodámban leszek egy hónapig, mert onnan van 365 napom, vagy itt már csak az a lényeg h biztosított legyek? ezzel azért 250.000,-Ft-t spórolnék ha nem kell feltétlen az iroda...ha ezt megcsinálom 01.01.től és valami csoda folytán mégis kapnék tgyás-t (a másodfok még nincs határozatban csak vélemény volt telefonon) akkor kidobok az ablakon 300.000,-Ft-t? ha tgyást kapnék a gyedem 90.000,-Ft körül lenne, ha megcsinálom amit mondott 140.000,-Ft. ezért megérné, kicsit visszakapnék....köszönöm eddigi gyors segítségét!
Gyedhez is a szülés előtti 2 évben kell 365 nap előzetes és egy aktuális biztosításnak lennie. Ezt a tgyásnál sem tudtad teljesíteni, úgyhogy a gyednél sem fog menni, vagyis a gyed is esélytelen, ha nem csinálsz semmit, csak a csodát vagy a méltányosságot várod. A Zrt-ben nem tudsz előzetes biztosítást gyártani, az ügyvédi irodában viszont tudsz aktuálisat, úgyhogy ez a megoldás egyetlen iránya.

Ami a költségeket illeti: Ha biztosra akarsz menni akkor, írasd ki magad táppénzre januárra, így ha attól tartasz, hogy nem válik be a recept, akkor a táppénz miatt nem kell járulékolni és egy minimálbér utáni táppénzt még mindig kaphatsz. (Szerencsére a Zrt-s jogviszony a biztosítás folyamatosságát fenntartja, így a táppénzjogosultság szünetelés után is rendben van.)
Nem tudom, hogy ez hogy működik, de így, hogy már szünetelsz, a felelősségbiztosítást lehet, hogy el lehet sumákolni, ha hagyományos biztosítónál vagy. A tagdíjból pedig pl. a BÜK-nél 50% kedvezményt kap a kismama 3 évig, ha máshol vagy tag, lehet, hogy ott is van ilyen kedvezmény.
Egyébként meg nem a mostani költségek kerülnek sokba, hanem az, hogy annó spórolni akartál, mert akkor most nem lenne ez az egész.

Csodára - tgyásra - pedig ne várj. Egyértelműen nem rendelkezel a jogosultsági feltételekkel, úgyhogy annak lőttek. Láttam ugyan már néhány olyan ítéletet tb határozat felülvizsgálata ügyben, ahol nagyon mellélőttek és - más témában - olyanban döntöttek az ügyfél javára, ami totál egyértelműen nem felelt meg az Ebtv rendelkezéseinek, de kicsi az esély rá, hogy Te is kifogsz egy olvasni nem tudó bírót.

Egyetlen dologban bizonytalanodtam el, hogy kaphatsz-e a minimálbér kétszerese után gyedet és a szüneteléssel összefüggésben a végén nem csak a minimálbér 150%-a lesz az alap, de az sem rossz szerintem a gyeshez képest.

Szakbarbár
2014-12-24 08:11:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Nagyon szépen köszönöm gyors válaszod, nagyon sokat segítettél :)
A Kft.-ben eddig is a férjem volt főállása mellett bejelentve személyesen közreműködő tagként, de Én vagyok az ügyvezető. Így mind a kettőnkről ment az adatszolgáltatás, járulékbevallás nullásan. A kötelező törzstőke emelés miatt jó lenne még a 2015. évet kihúzni TSZ módosítás nélkül, de ha kell, akkor nincs akadálya, hogy az ügyvezető is Ő legyen.
A csecsemőgondozási díjat már nem lehet 28 nappal előbb igényelni, mint a TGYAS-t? Mindenhol azt olvasom, hogy a gyermek születésétől jár, de erre nem térnek ki.

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánok!

Vállalkozó kismama
A csed pontosan ugyanúgy fog működni, mint a tgyás, lehet a -28. naptól igényelni.

Szakbarbár
2014-12-23 19:47:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, köszönöm válaszát én vagyok a többes jogviszonyos szünetelő ügyvéd. Most mondja a könyvelőm, hogy a megbízási jogviszonyom a Zrt-nél még mindig él és ott tehát még mindig biztosított vagyok, tehát méltányossági alapon kérhetem a tgyás-t nem, hátha adnak. Ha pedig adnak nem kellene most a szünetelést megszünteti és járna gyed is nem? vagy rosszul gondolom? Amennyiben követem az utasításait egy hónapra bejelentem magam utána fizetem a tagdíjat és biztosítást (évi szinten 250.000---nulla bevétellel ugye) járulékot akkor nem kell és a munkaviszonnyal mi lesz, szüneteltessem? gyed mellett lehet már egyébként dolgozni, ha már aktív az irodám számlázhatok? Vagy csak akkor ha a munkabért -diplomást minimálbért- és járulékait befizetem? Hu, bonyolult az élet. Nagyon köszönöm válaszát, végre valaki aki ért a dolgához :) Kellemes Ünnepeket.
2 hónap előzetes biztosításra nem fognak méltányosságból tgyást adni. Ha esetleg igen, akkor utána méltányossági gyedet hétszentség, hogy nem, mert kettőre nincs méltányosság. Az OEP ha méltányolná ezt a két szék között a pad alá c. helyzetet, akkor már javasolt volna jogszabály módosítást, mert ezeket leginkább ők kezdeményezik. Ha nem tették, akkor szerintem egyszerűen nem értik vagy nem akarják érteni, hogy miért szerencsétlen és méltánytalan ez a helyzet, ha pedig így van, akkor a méltányosságnál is csak a 2 hónapot értékelik, ami nulla. 10 körülinél szokták megadni. Ja, méltányosságból legfeljebb a minimálbér az alap és jövőre gyedet csak 1 éves korig lehet kérni.

Gyed mellett 1 éves kor után lehet dolgozni, de akkor járulékolni is kell, úgyhogy nem praktikus dolgozni. Ügyvédi irodaként társas vállalkozónak minősülsz (ezért nem értem, hogy miért beszélsz munkaviszonyról), annak a kötelező minimális járuléka kb. havi 64.000.



Szakbarbár
2014-12-23 19:40:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg első gyermekemmel vagyok itthon GYED-en, ami 2015 novemberében jár le. Amennyiben a második gyermekem még a GYED alatt, tehát 2015 novembere előtt születik, akkor mi a legcélszerűbb lépés, mit lehet tenni, anyagliag hogyan éri meg jobban? Arra gondolok, hogy maradjak GYED-en vagy ilyenkor ki lehet kérni a felhalmozott szabadságot, utána pedig táppénzre lehet menni? Jelenleg a maximális GYED-et kapom. Illetve mekkora lesz majd a TGYÁS és GYED a második gyerek után?
Köszönöm a válaszát!
Ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor az összes létező esetben az aktuális béred lesz az ellátások alapja. Ha több, akkor is csak egy olyan eset tud lenni valamennyi közül, amikor több lehet: ha az irányadó időszakban - az ellátás kezdete előtti 3. hónap vége és az előző év eleje között - lesz több, mint 30 bérezett napod szabadságból.
Gyed/gyes és táppénz megy együtt, de előtte a fizetés nélküli szabadságot meg kell szüntetni. Ehhez a fizetett szabadság igénybe vétele a legtisztább mód. A táppénz nem befolyásol semmit a későbbiekben. Az ellátásokat halmozni később is lehet: a ketteske utáni tgyás, gyed mellett is mehet párhuzamosan az egyeske utáni gyes.


Szakbarbár
2014-12-23 19:16:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő,
egy igazán kétségbeejtő kérdéssel fordulok Önhöz TGYÁS-ra jogosultság körében. 2011-től egyszemélyes ügyvédi irodám van, tehát társas vállalkozó vagyok. 2014.06.15-vel szüneteltettem tevékenységemet, mivel babát vártam, aki 07.29-én meg is született. sajnos később írta meg a kamara, h. ez év elejétől a szüneteléssel a biztosítás szünetel. tehát ha jól gondolom a tgyás második feltételét, hogy a biztosításom sincs 06.15-től így a 42 helyett 45 napon belül voltam ezen jogviszony alapján csak biztosított, így nem járna TGYÁS. ÁM 2014.06.16-07.15. között volt egy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyom egy Zrt-ben FB elnökként. Tehát így biztosított voltam a tgyás igénylés 07.16. napjáig, és a szülést megelőző 42 napon belül. Sajnos a kormányhiv. elutasított, hogy nem jár, mert szerintük itt többes biztosítotti jogviszony van, így külön külön kell megvizsgálni a kettős tgyás feltételt és egyik jogviszonyban sincs meg magában a két feltétel (365 és 42 napon belüliség).Ha a tv. kimondja, hogy a szünetelés alatt nincs biztosításom, hogy lehet mégis biztosítotti jogviszonyt eredményező, nekem a kettő kizárja egymást????, természetesen megfellebbeztem, de az OEP is érdekesen gondolja: miért nem szüntettem meg az irodát is???? vagy miért szüneteltettem? igaz végül is dolgozhatnék is nem....no komment.nem tudom elképzelni h ez így helyes...8 éve dolgozom egyetem óta, és tényleg egy vasat sem fogok kapni? akkor gyed-et sem? 6 hónapja semmit, még előleget sem adtak..kérem segítsen, ennyire nem tudok jogszabályt értelmezni?
Sajnos teljesen rendben van az elutasítás indoka, többes jogviszonyoknál ilyen esetben két szék között a pad alá esik a kismama. Az egyik jogviszonyból az egyik jogosultsági feltétellel rendelkezel, a másikból meg a másikkal, de egyik helyen sem teljesíted mindkettőt.

Ha a tgyás nem jár, márpedig az előzőek miatt egyértelműen nem jár (csak az idődet pazarolnád, ha a közigazgatási és munkaügyi bírósághoz fordulnál), akkor el kell fogadni, hogy a hajó 168 napra elúszott. Utána viszont lehet dolgozni a gyedjogosultságért, mert az egy önálló történet. Gyedet legkorábban 2015. január 13-tól tudnál igényelni, ha addig rendezed a dolgokat, de praktikusabb későbbtől.

A szünetelést mondd vissza mondjuk az év elejétől, mert az olyan szép kerek. Járulékolj legalább 30 napra, mondjuk január 1-31-ig és február 1-től igényeld meg a gyedet. Remélhetőleg nem vagy EVÁ-s, KATÁ-s meg még inkább nem, így tudsz bármennyi után járulékolni. Ez a bármennyi legyen 220.000. Valakinek adsz valamiről számlát legalább 290.000 Ft értékben, az volt a bevételed, abból szavaztál meg magadnak ennyit, abból futja egy ilyen bruttó plusz járulékaira.
Ha EVÁ-s vagy, akkor a bevallásban be kell jelölni, hogy nem az EVA-sokra vonatkozó általános szabályok szerint járulékolsz, mert akkor kevesebb is elég lenne, viszont így másfél évig kevesebbet kapnál.

Ha akarsz még kistesót, akkor maradj aktív, ne jelents be megint szünetelést, mert különben később az előzetes biztosításod nem lesz meg és azt már nem lehet ilyen hipp-hopp rendezni, mint most az aktuálisat. A kamarai tagdíjat kibírod, ezen kívül nem nagyon lehet más, ami miatt megéri a szünetelés.

Az elutasító határozattól számított 2 hónapon belül tudod igényelni a gyest, azt igényeld meg, de rögtön írd meg, hogy csak év végig kéred, mert 2015.01.01-től dolgozol.

Szakbarbár
2014-12-23 13:58:59
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja