SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

2013 tavaszán született első gyermekem. A tgyás lejárta után (2013 szeptemberében) rögtön újra munkába álltam.
2014 novemberétől fizetés nélküli szabadságot igényeltem gyermekem 3 éves koráig. Nemrégiben derült ki, hogy úton van a 2. gyermekünk.
Kérdéseim:

1. Jól gondolom-e, hogy visszamenőleg nincs lehetőségem a fizetés nélküli szabadságot pl. táppénzre módosítani - tekintettel arra, hogy a terhességem már a fizetés nélküli szabadságom kezdete előtt fennállt, bár még nem tudtam róla.

2. Hogyan tudom megszakítani a fiznélküli szabadságot, és táppénzre menni úgy, hogy az 1. gyermekem után kapott extra gyedtől, majd 2014 tavaszától a gyestől ne essek el?

3.Egy nap szabadság, majd táppénz esetén miből számolják a táppénzt, van-e felső korlát? (A szerződés szerinti bérem meghaladja a minimálbér kétszeresét.)

3. Jól gondolom-e, hogy a táppénz nem befolyásolja a csed, majd a gyed összegét.

Segítségét előre is köszönöm.
1. Azért nincs rá lehetőség, mert visszamenőleg nem vesz orvos táppénzre. Hetente küld jelentést az előző heti esetekről, nincs olyan orvos, akinek tudnál annyit fizetni, hogy lezárt időszak előttre felvegyen.

2. A fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani - ha nem tudsz a munkáltatóval másban megállapodni, akkor az Mt. szabályai szerint a bejelentéstől számított 61. napon ér véget - , célszerű ezzel egyidejűleg bejelenteni a terhességét tényét a felmondási tilalom miatt, és majd utána mehetsz táppénzre. Ami már így gyed melletti munkából igényelt táppénznek fog minősülni, ez pedig jár a gyeddel, gyessel együtt. Ha nem akarod, hogy hónapokig levelezzen az egészségbiztosító Veled és a munkáltatóval, akkor vegyél ki előtte pár nap szabit, mert ez egyértelműen mutatja, hogy vége volt a fizetés nélküli szabadságnak.

3. A táppénz kezdetét megelőző 3. hónap és 2014.01.01 között lesz egy csomó bérezett napod, az utolsó 180 lesz a táppénz alapja. Illetve, ha ez rosszabb lenne, mint a gyed kezdetén megállapított átlagkereset, mert akkor meg az. 2 év folyamatos biztosításnál bruttó 356.000 Ft az az átlag, aminél minden mindegy, mert ennél magasabb bérből már maximált táppénz van, ami napi bruttó 7.000 Ft.

4. A táppénz nem befolyásol semmit.

Szakbarbár
2015-01-01 18:00:32
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja