SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A várandósság alatti étkezésről

Kókai Kata [cikkei] - 2007-09-10
Abban a pillanatban, hogy megfogan az új élet, hosszú változások sora indul meg. Ez nem csak a mindennapi életvitelt, de a táplálkozást is érinti.
A várandósság alatti étkezésről
Az első trimeszter

Sokan úgy vélik, egy kismamának két ember helyett kell ennie. Ez az állítás (főként az első trimeszter idején) nem helytálló. Ebben az időszakban még csak fejlődőben van az új élet, valójában elég kevés változás történik a táplálkozásban. Előfordulhat, hogy bizonyos ételeket jobban kívánunk a megszokottnál, esetleg az addig kedvelt ételek háttérbe szorulnak.

Általánosságban azonban elmondható, hogy ebben az időszakban a táplálkozás még nem megy át nagy változáson. A reggeli émelygés lehet a kismamák egyetlen ellensége. Bár megnehezíti a táplálkozást, igyekezni kell megtalálni azokat az élelmiszereket, melyeket problémamentesen fogyaszthatunk. A reggeli émelygés ellen hatásos lehet, ha reggel egy kevés magas szénhidráttartalmú ételt fogyasztunk (pl. édes kekszet), mielőtt felkelnénk.

Az émelygést elkerülhetjük, ha reggel kevésbé intenzív illatú ételeket fogyasztunk. Ilyen lehet a magas vitamintartalmú friss gyümölcs, pirítós, illetve a hideg tejtermékek (puding, joghurt). Hamar kitapasztaljuk, mely ételeket tudjuk gyomrunkban tartani, s melyek okoznak émelygést.

A második trimeszter

Az émelygések elmúlásával a kismamák étvágya újra visszatérhet, s bátran fogyaszthatnak minden ételt, amit szervezetük megkíván. Valójában a magzat növekedésével csekély mértékben megnövekedhet az étvágy, hiszen a várandósság idején a szervezetnek több energiára és tápanyagra lesz szüksége. Bár a szervezet mintegy 300 extra kalóriát igényel, nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy fenntartsuk az egyensúlyt táplálkozásunkban.

A várandósság még nem ok a mértéktelen evésre. Ne feledjük, hogy valójában nem két felnőtt ember helyett eszünk! Bizonyos többletsúly minden normális terhesség esetén kialakul, hiszen a magzatvíz, illetve a baba súlya is a mérlegre kerül. A túlzott súlynövekedés azonban nem csak a szülés, de a várandósság alatt is felesleges kockázatokhoz vezethet.


Sokszor éppen a túlevés miatt jelentkezik a babavárás időszakának egyik jellegzetes tünete, a gyomorégés. Igyekezzünk ezért naponta többször keveset étkezni. Étrendünk mindenképpen tartalmazzon elég fehérjét és vitamint. Minden nap fogyasszunk zöldséget és gyümölcsöt, illetve ha tehetjük, akkor friss tejtermékeket is iktassunk be étrendünkbe.

A harmadik trimeszter

Az utolsó harmadban a baba lassan születési súlyára növekszik. Egyre inkább nyomja a méh környékén található szerveket, többek között a gyomor működésére is hatással lehet. Általában két problémát okoz; túlzott gyomorsavat, illetve hamar kialakuló teltségérzetet. Aki már a várandósság előtt is gyomorsav problémákkal küzdött, próbálja meg ebben az időszakban elkerülni a savas ételeket (pl. főtt paradicsom, szénsavas italok), s helyette fogyasszon lúgos ételeket-italokat (Pí víz, nyers paradicsom, spenót, burgonya), így megelőzheti a gyomorsavtúltengést.

Mivel a gyomor kisebb helyet foglal el, hamar kialakulhat a teltségérzet, s emiatt előfordulhat, hogy a kismama kevesebbet eszik a szükségesnél. Ennek elkerülése végett kerüljük a napi háromszori főétkezést, helyette naponta 4-6 alkalommal fogyasszunk kisebb mennyiségben ételt. Lehetőség szerint a reggeli mindig tartalmazzon rostos táplálékot (rostos gyümölcslé, teljes kiőrlésű pékáru), így elkerülheti a várandósság alatt sok kismamánál előforduló székrekedés.

Összegzés a várandósság alatti táplálkozásról

A babavárás kilenc hónapja minden nő szervezetére nagy terhet ró. Egy új élet kialakulása, fejlődése nem kis feladat, ezért nagy odafigyelést igényel. Fontos a vitamin- és rostdús táplálkozás, az egészséges, kiegyensúlyozott étrend. Ügyelni kell, hogy soha ne együnk túl keveset- de túl sokat sem. Kerülni kell a káros ételeket és italokat, lehetőség szerint a kávét, alkoholos italokat, illetve a túl sok adalékanyagot tartalmazó ételeket is iktassuk ki étrendünkből.

Ne feledjük el, hogy minden nap elegendő mennyiségű folyadékot kell fogyasztanunk, s a testmozgást sem szabad elhanyagolni, hiszen ez utóbbi megkönnyíti nem csak a babavárást, de a szülést is. Az egészséges életmód sokat segíthet a problémák elkerülésében!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja