SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A várandósság alatti étkezésről

Kókai Kata [cikkei] - 2007-09-10
Abban a pillanatban, hogy megfogan az új élet, hosszú változások sora indul meg. Ez nem csak a mindennapi életvitelt, de a táplálkozást is érinti.
Az első trimeszter

Sokan úgy vélik, egy kismamának két ember helyett kell ennie. Ez az állítás (főként az első trimeszter idején) nem helytálló. Ebben az időszakban még csak fejlődőben van az új élet, valójában elég kevés változás történik a táplálkozásban. Előfordulhat, hogy bizonyos ételeket jobban kívánunk a megszokottnál, esetleg az addig kedvelt ételek háttérbe szorulnak.

Általánosságban azonban elmondható, hogy ebben az időszakban a táplálkozás még nem megy át nagy változáson. A reggeli émelygés lehet a kismamák egyetlen ellensége. Bár megnehezíti a táplálkozást, igyekezni kell megtalálni azokat az élelmiszereket, melyeket problémamentesen fogyaszthatunk. A reggeli émelygés ellen hatásos lehet, ha reggel egy kevés magas szénhidráttartalmú ételt fogyasztunk (pl. édes kekszet), mielőtt felkelnénk.

Az émelygést elkerülhetjük, ha reggel kevésbé intenzív illatú ételeket fogyasztunk. Ilyen lehet a magas vitamintartalmú friss gyümölcs, pirítós, illetve a hideg tejtermékek (puding, joghurt). Hamar kitapasztaljuk, mely ételeket tudjuk gyomrunkban tartani, s melyek okoznak émelygést.

A második trimeszter

Az émelygések elmúlásával a kismamák étvágya újra visszatérhet, s bátran fogyaszthatnak minden ételt, amit szervezetük megkíván. Valójában a magzat növekedésével csekély mértékben megnövekedhet az étvágy, hiszen a várandósság idején a szervezetnek több energiára és tápanyagra lesz szüksége. Bár a szervezet mintegy 300 extra kalóriát igényel, nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy fenntartsuk az egyensúlyt táplálkozásunkban.

A várandósság még nem ok a mértéktelen evésre. Ne feledjük, hogy valójában nem két felnőtt ember helyett eszünk! Bizonyos többletsúly minden normális terhesség esetén kialakul, hiszen a magzatvíz, illetve a baba súlya is a mérlegre kerül. A túlzott súlynövekedés azonban nem csak a szülés, de a várandósság alatt is felesleges kockázatokhoz vezethet.


Sokszor éppen a túlevés miatt jelentkezik a babavárás időszakának egyik jellegzetes tünete, a gyomorégés. Igyekezzünk ezért naponta többször keveset étkezni. Étrendünk mindenképpen tartalmazzon elég fehérjét és vitamint. Minden nap fogyasszunk zöldséget és gyümölcsöt, illetve ha tehetjük, akkor friss tejtermékeket is iktassunk be étrendünkbe.

A harmadik trimeszter

Az utolsó harmadban a baba lassan születési súlyára növekszik. Egyre inkább nyomja a méh környékén található szerveket, többek között a gyomor működésére is hatással lehet. Általában két problémát okoz; túlzott gyomorsavat, illetve hamar kialakuló teltségérzetet. Aki már a várandósság előtt is gyomorsav problémákkal küzdött, próbálja meg ebben az időszakban elkerülni a savas ételeket (pl. főtt paradicsom, szénsavas italok), s helyette fogyasszon lúgos ételeket-italokat (Pí víz, nyers paradicsom, spenót, burgonya), így megelőzheti a gyomorsavtúltengést.

Mivel a gyomor kisebb helyet foglal el, hamar kialakulhat a teltségérzet, s emiatt előfordulhat, hogy a kismama kevesebbet eszik a szükségesnél. Ennek elkerülése végett kerüljük a napi háromszori főétkezést, helyette naponta 4-6 alkalommal fogyasszunk kisebb mennyiségben ételt. Lehetőség szerint a reggeli mindig tartalmazzon rostos táplálékot (rostos gyümölcslé, teljes kiőrlésű pékáru), így elkerülheti a várandósság alatt sok kismamánál előforduló székrekedés.

Összegzés a várandósság alatti táplálkozásról

A babavárás kilenc hónapja minden nő szervezetére nagy terhet ró. Egy új élet kialakulása, fejlődése nem kis feladat, ezért nagy odafigyelést igényel. Fontos a vitamin- és rostdús táplálkozás, az egészséges, kiegyensúlyozott étrend. Ügyelni kell, hogy soha ne együnk túl keveset- de túl sokat sem. Kerülni kell a káros ételeket és italokat, lehetőség szerint a kávét, alkoholos italokat, illetve a túl sok adalékanyagot tartalmazó ételeket is iktassuk ki étrendünkből.

Ne feledjük el, hogy minden nap elegendő mennyiségű folyadékot kell fogyasztanunk, s a testmozgást sem szabad elhanyagolni, hiszen ez utóbbi megkönnyíti nem csak a babavárást, de a szülést is. Az egészséges életmód sokat segíthet a problémák elkerülésében!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja