SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hálószobatitok - várandósság és szexualitás

Kókai Kata [cikkei] - 2007-05-02
A várandósság alatt folytatott nemi élet különleges, de olykor kételyekkel teli. Vajon okozhat-e kárt gyermekünkben? És egyáltalán, illik-e, vagy sem?

Hosszú évekig tabutéma volt a várandósság alatti együttlét. Sokszor került a vitatémák hosszú listájára, kielemezték már orvosi, etikai és erkölcsi szempontból egyaránt. Egy biztos, legalább egyszer minden kismama végiggondolja a dolgot, s talán olyan kérdései merülhetnek fel, melyre nem szívesen kér választ szakorvosától. Most tabuk nélkül beszélünk egy olyan témáról, melyről a legtöbb nő talán még barátnőjével sem beszélne szívesen.

„Kövér vagyok és csúnya, hogyan kívánhatna meg így bárki is?”

„Kövér és csúnya”- a legtipikusabb jelzők, amit egy önmagával elégedetlen nő mondhat. A terhesség nem kövérség, hiszen nem az egész napos evés, hanem egy gyönyörű gyermek miatt növekszik a kismama pocakja. Alapvető probléma, hogy a médiában szinte csak csontsovány, tökéletes alkatú nők jelennek meg, amely még egy önmagával elégedett nőben is kételyeket ébreszthet. Először önmagunkkal kell tisztáznunk, miért vagyunk elégedetlenek.

Csak nagyon ritka esetben fordul elő, hogy egy nőtől nagy pocakja miatt fordul el férje, legtöbbször maga a kismama képzeli azt, hogy mindenki kövérnek és visszataszítónak találja, pedig feltételezésének egyetlen alapja a saját kisebbségi komplexusa. Sajnos sokan már a várandósság előtt is elégedetlenek önmagukkal, s ezt a negatív érzést csak tovább fokozza az a számtalan változás, mely kilenc hónap alatt végbemegy.

„Félek, hogy gyermekemnek árthat az együttlét”

Akár száz évvel ezelőtti, akár mai példákat hozunk fel, a normális szexuális élet soha nem okozott kárt egyetlen magzatnak sem. Valószínűleg a gyermekhez való fizikai közelség riasztja meg a szülőket, ennek azonban nincs alapja, egy problémamentes terhesség esetén nem okozhat gondot az együttlét. Általános tévhit, hogy az együttlét okozhat kisebb vérzést várandósság alatt, ez azonban az esetek legnagyobb részében nem kapcsolható a szexuális együttléthez.

„Lehet olyan ok, amiért mégis el kell kerülni a szexuális együttlétet?”

Igen, bizonyos esetekben kerülendő az együttlét, erről azonban a szakorvos minden esetben tájékoztatja a párokat. Normális lefolyású, komplikációmentes terhesség esetében egészen a szülési előtti napokig nem kell mellőzni az intim kapcsolatot. Ügyelni kell azonban arra, hogy a kismama soha ne kötelességtudatból tegye, illetve igyekezni kell a legkényelmesebb pozíciót megtalálni, hiszen nem egy kényelmetlen kötelességről, hanem kölcsönös örömszerzésről beszélünk. Mindaddig nem okozhat az együttlét gondot, amíg egyik fél (de főleg a kismama) számára nem okoz kényelmetlenséget.

„Fogalmam sincs, hogyan tovább, hiszen már két emberre kell vigyáznom”

Természetesen a szexuális együttlét normál esetben is lehet veszélyes. Várandósság során jobban kell ügyelni a személyes higiéniára, hiszen a menstruáció elmaradásával, a hormonrendszer megváltozásával a női szervezet érzékenyebb lehet. Normális, komplikációmentes terhesség során minden mehet a megszokott módon, de természetesen nem árt az óvatosság, s ügyelni kell a mindkét fél számára legkényelmesebb megoldásokra.

 

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja